Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Okna na świat

Okna na świat

Stojąc przed dylematem, jakie wybrać okna – z PVC czy z drewna, przeglądamy dziesiątki ulotek reklamowych, różne czasopisma budowlane oraz zasięgamy opinii znajomych. Niestety, nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na nasze pytanie. Dlaczego? Bo zarówno jedne okna, jak i drugie są obecnie bardzo wysokiej jakości i o zbliżonych do siebie parametrach.
W wyborze można kierować się właściwie wyglądem okien, co rzecz jasna jest oceną subiektywną, porównaniem cen okien drewnianych i z PVC, tu należy wziąć pod uwagę długość okresu użytkowania, oraz marką producenta. Jeśli to nie wystarczy, zawsze można rzucić monetą. Zanim jednak do tego dojdzie, polecam Państwu zapoznanie się z kilkoma zagadnieniami związanymi z techniką okienną. Być może ta wiedza pozwoli Państwu na świadomy wybór przyszłych „okien na świat”.

Okna o ramach z drewna

Współczesne okna „drewniane” tylko nazwą mogą kojarzyć się z tymi, przez które większość z nas wyglądała w dzieciństwie. Te obecnie produkowane mogą być powodem do chluby, a nie utrapieniem przy myciu lub uszczelnianiu na zimę. Zasadniczo rozróżniamy dwa typy okien drewnianych – zespolone i jednoramowe.
Okna zespolone znane są nam wszystkim od lat, często pod nazwą „okna szwedzkie”, jednak te obecnie produkowane mają tyle wspólnego ze swoimi poprzednikami, co człowiek współczesny z neandertalczykiem.
Do produkcji okien wykorzystuje się najwyższej jakości drewno drzew iglastych, odpowiednio impregnowane i malowane w procesie produkcyjnym. Ramy okien zespolonych składają się z dwóch skrzydeł, połączonych ze sobą specjalnymi zaczepami. Zazwyczaj montowane są w nich dwie szyby pojedyncze, wykonane z nowoczesnego szkła typu float. Można również kupić okna trójszybowe, w których szyba zewnętrzna jest szybą pojedynczą, natomiast wewnętrzna – zespoloną. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się poprawę izolacyjności akustycznej i termicznej okien.
Szczelność okien zespolonych gwarantują nowoczesne uszczelki, zabezpieczające również przed parowaniem powierzchni międzyszybowej. Okna zespolone gwarantują minimalną wymianę powietrza w pomieszczeniu, jednak korzystne jest zamontowanie dodatkowo specjalnego nawiewnika.
Innym rodzajem okien drewnianych są okna jednoramowe, które budową przypominają okna z PVC. Skrzydła okienne stanowią jednolite ramy, w których osadzone są szyby zespolone. Ramy wykonywane są zazwyczaj z drewna klejonego warstwowo, najczęściej z drzew iglastych (dostępne są również z gatunków egzotycznych). Malowane są farbami wodorozcieńczalnymi kolorowymi (np. biały, brąz, teak) lub transparentnymi. Na zamówienie dostępne są również okna dwukolorowe.
Okna można wyposażyć w okapniki, nawiewniki, szprosy międzyszybowe oraz zastosować w nich specjalne rodzaje szyb, np. antywłamaniowe, szkło bezpieczne lub niskoemisyjne.
Zabezpieczenie okien impregnatami i powłokami malarskimi czyni je odpornymi na wszelkiego rodzaju szkodniki drewna i wpływ warunków atmosferycznych. Idealnie gładka powierzchnia ram pozwala na łatwe utrzymanie ich w czystości, trwałe farby gwarantują zachowanie koloru przez co najmniej kilkanaście lat.
Okna drewniane są obecnie uważane za artykuł luksusowy, co potwierdza ich cena – te jednoramowe są droższe od typowych okien z PVC (okna zespolone są natomiast tańsze). Cena zależy oczywiście od gatunku drewna, z którego jest ono wykonane, czy okno jest pomalowane na jakiś kolor (droższe są okna pomalowane farbami transparentnymi, gdyż wymagają one drewna najwyższej jakości), od rodzaju okuć, rodzaju szyby i dodatkowych akcesoriów.

Okna o ramach z PVC

Na naszym rynku jest wielu producentów okien z PVC zarówno krajowych, jak i zagranicznych, w związku z tym oferta jest bardzo bogata. Żeby dowiedzieć się, czym okna mogą się różnić między sobą, należy przede wszystkim poznać parę szczegółów dotyczacych ich budowy.
Okna z PVC są jednoramowe z szybą zespoloną dwu- lub trzykomorową. Ramy posiadają wewnętrzne usztywnienie z kształtownika stalowego ocynkowanego, dzięki czemu uzyskują wymaganą sztywność i odporność na zmiany temperatury. Aby uzyskać odpowiednią izolacyjność termiczną, profile okienne są wyposażone w tzw. komory, które są wypełnione powietrzem i pełnią rolę izolatora. Obecnie najczęściej stosowane są okna trzy-, cztero- i pięciokomorowe, ale do sprzedaży stopniowo wchodzą już okna o większej ilości komór. Im więcej komór jest w profilu okiennym, tym większą posiada on izolacyjność termiczną. I tak okna trzykomorowe posiadają współczynnik przenikania ciepła U rzędu 1,6 W/m2K, natomiast okna pięciokomorowe już około 1,2 W/m2K. Oczywiście liczba komór w profilu wpływa na cenę danego okna. Pomimo obniżania strat ciepła przez ramy okienne i tak decydujące znaczenie ma szyba, gdyż wypełnia ona około 70 proc. powierzchni otworu okiennego. Innym takim newralgicznym punktem jest system uszczelnienia.
Najpopularniejszym systemem uszczelnienia jest system uszczelnienia dociskowego AD, w którym stosuje się dwie uszczelki: wewnętrzną – przytwierdzoną do skrzydła okiennego i zewnętrzną – przytwierdzoną do ramy. Drugim systemem jest system uszczelnienia środkowego MD, gdzie stosowane są trzy uszczelki: wewnętrzna i zewnętrzna, analogicznie jak w systemie AD, oraz uszczelka środkowa, mocowana najczęściej na ościeżnicy. System MD, jak łatwo się domyślić, zapewnia lepsze parametry izolacji akustycznej i termicznej.
Profile okienne z PVC mogą być zlicowane, częściowo zlicowane i niezlicowane. W profilach zlicowanych skrzydło okienne wraz z ościeżnicą tworzą jedną płaszczyznę. Uszczelka zewnętrzna w tego typu oknach jest zabezpieczona przed zalewaniem wodą spływającą w czasie deszczu po szybie. W oknach częściowo zlicowanych skrzydło jest trochę „cofnięte” w stosunku do ościeżnicy, co sprawia wrażenie ukosu. Okna niezlicowane odznaczają się charakterystycznym „uskokiem” pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem okiennym. W oknach tego typu powinny być zastosowane okapniki, osłaniające uszczelkę zewnętrzną.
Duże przeszklone powierzchnie można podzielić szczeblinami (szprosami). Mogą to być szczebliny prawdziwe, stanowiące element konstrukcyjny okna i faktycznie dzielące szybę na mniejsze elementy, lub szczebliny tylko imitujące podział, typowo dekoracyjne. W tym drugim przypadku możliwe są cztery warianty: szprosy międzyszybowe, naklejane na szyby od zewnątrz, kombinacja tych dwóch rodzajów oraz zawieszone na osobnych okuciach na zewnątrz okna.
Okna z PVC nie muszą być białe. Najpopularniejszym sposobem kolorowania okien jest oklejanie ich folią kolorową lub imitującą rysunek drewna. Innym sposobem jest barwienie profili w masie lub nakładanie różnych powłok dekoracyjnych, opatentowanych przez poszczególnych producentów. Kupując okna kolorowe, należy jednak pamiętać, że ciemne kolory nie są zalecane dla okien narażonych na silne nasłonecznienie.
Okna PVC są tańsze niż okna drewniane jednoramowe. Pozwalają uzyskać doskonałe parametry użytkowe, są łatwe w utrzymaniu czystości, trwałe, ekologiczne i bezpieczne.

Szyby

W nowoczesnych oknach stosowane jest szkło typu float, którego nazwa pochodzi od nazwy procesu technologicznego, stosowanego przy jego produkcji. Szkło tego typu jest wysokiej jakości, doskonałe pod względem optycznym, o dużej przejrzystości, jednolite na całej grubości i o idealnie gładkiej powierzchni.
Szkło okienne może dodatkowo chronić przed promieniowaniem słonecznym lub zabezpieczać przed „ucieczką” ciepła z budynku. W pierwszym przypadku możliwe jest zastosowanie barwionego w masie szkła (niebieskie, zielone, szare lub brązowe), które ogranicza przenikanie promieni słonecznych do środka, lub szkła pokrytego metaliczną warstwą refleksyjną. W celu ograniczenia strat ciepła stosowane jest tzw. szkło niskoemisyjne, pokryte selektywną warstwą tlenków metali, która pozwala na wnikanie promieniowania słonecznego do wnętrza, lecz redukuje emisję na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki różnej długości fal promieniowania słonecznego i cieplnego, emitowanego przez grzejniki, użytkowników i urządzenia elektryczne w domu. Warstwa selektywna, aby mogła spełniać swoje funkcje, powinna być zawsze czysta i sucha, dlatego znajduje się w przestrzeni międzyszybowej na powierzchni szyby wewnętrznej.
Do okien można stosować również szkło hartowane, które jest bardziej odporne na czynniki mechaniczne i termiczne od zwykłego szkła. W przypadku rozbicia rozpada się ono na małe kawałki o tępych krawędziach, dlatego nazywane jest szkłem bezpiecznym. Dobre są także szyby klejone warstwowo, składające się z dwóch sklejonych tafli szklanych, pomiędzy którymi znajduje się folia zabezpieczająca przed rozbiciem (szyby antywłamaniowe). Możliwe jest ponadto umieszczenie wewnątrz obwodu elektrycznego podłączonego do systemu alarmowego. W przypadku pęknięcia szyby zostaje przerwany obwód elektryczny, co powoduje włączenie alarmu.
Ponieważ powierzchnia szyby stanowi około 70 proc. powierzchni całego okna, tą drogą ucieka najwięcej ciepła. Aby ograniczyć emisję ciepła, wprowadzono szyby zespolone, zbudowane z dwóch lub trzech połączonych ze sobą hermetycznie tafli szkła, z przestrzenią międzyszybową wypełnioną suchym powietrzem lub gazami szlachetnymi (argonem, kryptonem lub ich mieszaniną).
Właściwości szyb zespolonych zależą od rodzaju szkła, jego grubości, ilości tafli i ich rozstawu oraz gazu wypełniającego przestrzenie międzyszybowe. Mogą być niskoemisyjne, refleksyjne, bezpieczne i antywłamaniowe. Osadzane są w ramach przy użyciu specjalnie wyprofilowanych uszczelek elastomerowych.
W szybach zespolonych elementem rozdzielającym tafle szklane jest metalowa ramka. Standardowo jest ona wykonywana z aluminium, które niestety dobrze przewodzi ciepło. W szybach wyposażonych w ramki aluminiowe tworzy się mostek termiczny i może wystąpić na szybie wewnętrznej zjawisko kondensacji pary wodnej. Aby zapobiec temu zjawisku, niektórzy producenci wprowadzili do swych wyrobów ramki z innych materiałów (np. stal szlachetna, materiały organiczne wzmocnione włóknami szklanymi). Takie ramki charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła i są nazywane „ciepłymi”.
Na nasze późniejsze zadowolenie z użytkowania okien wpływa wiele czynników. Dla każdego będą one miały inne znaczenie: dla jednych liczyć się będzie głównie cena, dla drugich wygląd, a dla jeszcze innych – parametry użytkowe. Najlepiej znaleźć kompromis pomiędzy tymi elementami. Dodatkową sprawą jest montaż, który wykonany niefachowo, może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uszkodzenia okna. Korzystnie zatem jest kupować okna razem z usługą montażową, gdyż w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, łatwiej jest dochodzić swoich praw.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 15/2005 | 2005-08-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęciahale i magazyny do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat M. Lesznolokale użytkowe na wynajem powiat Głubczyckimieszkania na wynajem gmina Mogilnolokale użytkowe na wynajem gmina Lubaczówdomy na sprzedaż w Linowiedomy na sprzedaż w Gromadzinmieszkania na wynajem w Morzywole

Deweloperzy

);