Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ogrodzenie w parze z domem

Ogrodzenie w parze z domem

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego domu, jak i stylowego dworku. Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a gustownie zaprojektowane i wykonane tworzy udaną parę z domem.

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego domu, jak i stylowego dworku. Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a gustownie zaprojektowane i wykonane tworzy udaną parę z domem.

Ogrodzenia z cegieł klinkierowych są solidne i trwałe. Nie wymagają konserwacji nawet przez wiele lat. Cegły klinkierowe mają małą nasiąkliwość, poniżej 6 proc., są więc odporne na warunki atmosferyczne. Nie zmieniają koloru pod wpływem światła i są niepalne. Na rynku jest ich duży wybór. Różnią się wymiarami, kolorami i kształtem.

Możemy wymurować z cegieł ogrodzenia pełne, które szczelnie ukryje wnętrze posesji, ale jest ono masywne. Ponadto, ceglana ściana szybko się nagrzewa, a oddając ciepło, podnosi temperaturę najbliższego otoczenia. Dlatego, coraz częściej buduje się ogrodzenia, w których tylko słupki i cokoły są z klinkieru, a przęsła z innego materiału, przeważnie z metalu lub drewna. Metalowe przęsła wykonuje się najczęściej ze stali lub kutego żelaza. Można je zamówić w zakładach ślusarskich lub kowalskich. Są zabezpieczane antykorozyjnie, mają wyprofilowane uchwyty umożliwiające montaż do słupków. Można je przyspawać lub połączyć śrubami. Takie ogrodzenia sprawiają wrażenie lekkich, powiększają optycznie ogród, a ciekawie zaprojektowane cieszą oko nie tylko właściciela posesji.

Najpierw fundament

W przypadku ogrodzeń przęsłowych fundament nie musi być zbyt głęboki – zwykle wystarczy 60 cm. Jeżeli natomiast budujemy ciężkie ogrodzenie stawiając mur pełny, fundament musi sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli w zależności od regionu na głębokość od 80 do 120 cm. Ławy fundamentowe najlepiej wylać z betonu klasy B15. Wykop pod fundament wykładamy folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Wskazane jest aby fundament wystawał około 10 cm nad poziomem terenu. Do zrobienia tej części konieczny jest szalunek, czyli forma z desek, do której wlejemy beton. Powinna ona być wykonana szczelnie. Na fundamencie układa się izolację poziomą, np. z masy bitumicznej, zapobiegającą podchodzeniu wody z gruntu. Jest to bardzo ważna czynność, gdyż przedostająca się do muru woda może spowodować w przyszłości pojawienie się na powierzchni klinkieru białych wykwitów. Co 10 – 15 m należy robić dylatacje, aby uchronić ogrodzenie przed pękaniem.

Na dwa sposoby

Słupki ogrodzeniowe, murujemy z cegieł klinkierowych. Od ich rozmiarów uzależniona będzie wielkość słupka. Z najczęściej stosowanych cegieł (250 x 120 x 65 mm), otrzymamy słupek o przekroju 38 x 38 cm. W środku słupki powinny być zbrojone prętami o średnicy 8 – 10 mm w odstępach co 15 – 20 cm (średnio 4 pręty w słupku) oraz wypełnione betonem. Do murowania cegieł użyć należy zapraw specjalistycznych. Takim właśnie materiałem jest kolorowa Zaprawa Murarską Atlas z Trasem do Klinkieru. Jest to zaprawa cementowa przeznaczona do tradycyjnych robót murarskich z wykorzystaniem cegieł i kształtek klinkierowych oraz innych tego typu elementów o małej nasiąkliwości (3-8%). Jest gotową suchą mieszanką, produkowaną na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. W swoim składzie zawiera tras, czyli minerał pochodzenia wulkanicznego, ograniczający możliwość wykwitów na wymurowanej powierzchni. Ta cecha jest bardzo istotna w przypadku ogrodzenia, które narażone jest nieustannie na działanie takich niekorzystnych czynników atmosferycznych jak deszcz i śnieg. Ponadto zaprawa odznacza się wysokim stopniem plastyczności, a jej skład ogranicza występowanie rys skurczowych na jej powierzchni. Posiada doskonałą przyczepność do elementów o niskiej nasiąkliwości i co bardzo ważne, jest wyrobem wodo- i mrozoodpornym. Jest dostępna w sześciu kolorach: beżowym, ceglastym, ciemnobrązowym, szarym, ciemnoszarym i grafitowym.

Zaprawa Murarska Atlas z Trasem do Klinkieru jest bardzo łatwa i wygodna w użyciu, a przygotowanie jej polega na wymieszaniu w odpowiedniej proporcji (3,5 l wody na 25 kg zaprawy), aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Nadaje się ona do użycia tuż po wymieszaniu, a należy ją wykorzystać w ciągu około 3 godzin. Wszelkie prace przy użyciu tej zaprawy należy prowadzić w temperaturze od +5 do +30°C.

Murowanie można wykonać na pełną spoinę, a następnie po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach (w zależności od warunków atmosferycznych, chłonności cegły oraz związanej z tymi czynnikami szybkości wiązania zaprawy) można przystąpić do profilowania. Wykonujemy je drewnianym lub plastikowym narzędziem o zaokrąglonym kształcie. Murowanie na tzw. pełną spoinę ograniczy możliwość przenikania wody do wnętrza ogrodzenia. Grubość spoiny powinna być jednakowa dla całej warstwy.

Drugą metodą jest połączenie cegieł Zaprawą Tynkarską Atlas z Trasem z pozostawieniem miejsca na spoinę. Wzdłuż brzegów cegieł układamy listewki grubości 10-12 mm, a zaprawą wypełniamy jedynie przestrzeń między listewkami. Po upływie ok. 7 dni można przystąpić do spoinowania stosując tę samą zaprawę.

W trakcie robót i po ich zakończeniu wymurowane elementy należy osłaniać folią lub matami zabezpieczającymi przed ewentualnymi opadami i zbyt szybkim wysychaniem zaprawy. Ewentualne zabrudzenia zaprawą należy usunąć przy pomocy emulsji Atlas Szop, środka który doskonale oczyści cegły z pozostałości po zaprawach cementowych i wapiennych. Należy zwrócić uwagę, aby nie stosować Szopa na spoiny, gdyż może spowodować wymycie zaprawy lub jej przebarwienie.

Na koniec czapa

Słupki oraz cokoły klinkierowe trzeba od góry zabezpieczyć przed wodą, aby nie wnikała do wnętrza i nie powodowała rozsadzania i niszczenia ogrodzenia. Najwygodniej jest kupić gotowe czapy na słupki i daszki na cokoły, należy tylko zadbać o to, aby były odpowiedniej wielkości i wystawały kilka centymetrów poza obrys słupka i cokołu. Od spodu powinny mieć kapinos, żeby strugi deszczu nie spływały po murze. Czapy i daszki są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Po ich zamontowaniu nasze ogrodzenie jest już w pełnej krasie. Cegieł nie musimy impregnować, natomiast w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia można zastosować preparaty hydrofobowe, na przykład Atlas Silstop. Nie należy ich jednak traktować jako ochrony przed zanieczyszczeniem, lecz raczej jako ułatwienie w utrzymaniu ogrodzenia w czystości.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 13/2007 | 2007-06-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Puckidomy na wynajem powiat Rypińskidomy na sprzedaż gmina Międzylesiedomy na wynajem gmina Myślibórzmieszkania na sprzedaż w Borowejmieszkania na wynajem w Pasztowej Wolidomy na wynajem w Wólce Klonowskiej

Deweloperzy

);