Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ogród w mieście – czy to możliwe?

Ogród w mieście – czy to możliwe?
Rozpoczął się sezon działkowców. Co zrobić, by zdobyć działkę?

Wiosną, gdy pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, wiele osób chętnie zamieniłoby mieszkanie w mieście na dom z ogrodem. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić, choćby ze względów finansowych czy związanych z życiem zawodowym.

Rozwiązaniem może być spędzanie czasu wolnego na działce powstałej w ramach Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Ważną informacją jest to, że działki z kategorii Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) nie można kupić. Osoba, która chce z niej korzystać, może ją jedynie dzierżawić. Reguluje to ustawa z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Zgodnie z ust. 1 art. 30 ustawy: Działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie urządzenia i obiekty zgodnie z przepisami ustawy oraz regulaminem. Ust. 2 natomiast uzupełnia: Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność. Zatem można posiadać na własność np. altanę wybudowaną na terenie działki, ale grunt podlega dzierżawie.

Jak zdobyć działkę?

Prawa do użytkowania działki można nabyć na dwa sposoby. Jednym jest wybranie odpowiedniej nieruchomości i udanie się bezpośrednio do stowarzyszenia ogrodowego, które nią zarządza. Jeżeli jest wolna, wystarczy zawrzeć umowę dzierżawy działkowej i uiścić opłaty ustalone przez stowarzyszenie ogrodowe.

Druga możliwość to przeniesienie praw do działki przez jej dotychczasowego właściciela na inną osobę fizyczną. W takiej sytuacji konieczne jest przygotowanie pisemnej umowy. Podpisy stron wymagają notarialnego poświadczenia. Aby umowa stała się skuteczna, musi zostać zatwierdzona przez stowarzyszenie ogrodowe, które ma na to 2 miesiące od otrzymania wniosku. Jeśli nie wyda żadnej decyzji, po tym terminie umowę uważa się za zatwierdzoną. Kolejnym krokiem jest uiszczenie opłat regulowanych przez stowarzyszenie ogrodowe i rozliczenie się z osobą, która użytkowała działkę do tej pory.

 

 

Kto może zostać działkowcem?

Prawo do użytkowania działki może uzyskać pełnoletnia osoba fizyczna. Rozpatrując jej prośbę, pod uwagę bierze się również wymienione w ustawie cele, dla których powstają ROD. Należą do nich m.in.: zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwianie prowadzenia upraw ogrodniczych; poprawa warunków socjalnych członków społeczności lokalnych; pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie ich szans; integracja wielopokoleniowej rodziny, wychowanie dzieci w zdrowych warunkach oraz zachowanie aktywności i zdrowia emerytów i rencistów. To oznacza, że w przypadku, gdy kandydatów do użytkowania jest więcej niż działek, stowarzyszenie ogrodowe może podpisać umowę dzierżawy z tym, kto w większym stopniu będzie realizował założone cele. Ważne jest również miejsce zamieszkania działkowca – powinien on mieszkać na tyle blisko działki, by regularnie o nią dbać i faktycznie korzystać z jej potencjału. Co ważne, jedna osoba może posiadać tylko jedną działkę i odwrotnie – prawo do danej działki przysługuje tylko jednej osobie. Wyjątek stanowią małżeństwa, które mogą wspólnie podpisać umowę ze stowarzyszeniem.

Prawa i obowiązki działkowca

Osoba, która uzyskała prawo do użytkowania działki, jest zobowiązana do tego, by o nią dbać. Może korzystać z ogrodu, ale musi stosować się do obowiązującego regulaminu. Do obowiązków działkowca należy także uiszczanie opłat ogrodowych, a tym samym uczestniczenie w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD. Art. 33 ust. 1 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych określa: Na koszty funkcjonowania ROD składają się w szczególności:

1) wydatki na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej;
2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej;
3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne;
4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości;
5) wydatki związane z zarządzaniem ROD.

Na terenie działki nie można mieszkać, zakazane jest także prowadzenie tam działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej. Miejsce to służy raczej do wypoczynku, uprawiania roślin na własne potrzeby czy realizowaniu celów socjalnych. Celem tworzenia ROD jest także poprawa jakości środowiska naturalnego.

 

Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości nr 07/2019 | 2019-05-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

2.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajemkamienice do kupieniadomy na wynajem powiat Sztumskimieszkania na sprzedaż powiat Wieruszowskidomy na sprzedaż gmina M. Świętochłowicemieszkania na sprzedaż gmina Kozielicemieszkania na sprzedaż w Wierzchachdomy na wynajem w Maciejkowa Góradomy na sprzedaż w Brda

Deweloperzy

);