Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ograniczenie obowiązku odszkodowawczego gmin

Ograniczenie obowiązku odszkodowawczego gmin

Jeżeli korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy m. in. odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę.

Zgodnie z art. 36, ustawy z 27 marca 2003 r., o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003, nr 80, poz. 717 ze zm.), jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może co do zasady żądać od gminy:
  1. odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo
  2. wykupienia nieruchomości lub jej części, lub też
  3. skorzystać z zaoferowanej przez gminę właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zamiennej i zawrzeć stosowną umowę.


Przy tym zgodnie z wyżej cytowanym przepisem, jeżeli – w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą – wartość nieruchomości uległa obniżeniu, a właściciel albo użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość i nie skorzystał z powyższych uprawnień, może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości.

Jednakże, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna, z 12 października 2007 r., sygn. akt V CSK 230/2007 w sytuacji, gdy w planie zagospodarowania przestrzennego zostało zmienione przeznaczenie części nieruchomości i stała się ona przez to mniej warta, ale równocześnie nastąpił wzrost wartość innej jej części, właściciel nie ma prawda do odszkodowania od gminy. Wynika to z faktu, że ten wzrost wartości innej części zrównoważył ewentualną rzeczywistą stratę, zaś odszkodowanie nie ma na celu wzbogacenia, a jedynie naprawienie zaistniałej szkody.

Źródło: KRN.pl | 2007-12-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęmieszkania na zamianęgaraże do kupieniadomy na wynajem powiat M. Konindomy na wynajem powiat Nowotomyskidomy na sprzedaż gmina Łubnianylokale użytkowe na sprzedaż gmina Koronowomieszkania na wynajem w Marcinkowiedomy na sprzedaż w Nowej Wolimieszkania na sprzedaż w Jędrzejewie

Deweloperzy

);