Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nieruchomości – rynek mieszkań czy domów?

Nieruchomości – rynek mieszkań czy domów?

Polski rynek nieruchomości w przeciwieństwie do rynków Zachodniej Europy i USA jest nadal rynkiem mieszkań, a nie domów. Oznacza to, że głównym przedmiotem obrotu na tym rynku są mieszkania w budynkach wielorodzinnych, a nie domy jednorodzinne.

Polski rynek nieruchomości w przeciwieństwie do rynków Zachodniej Europy i USA jest nadal rynkiem mieszkań, a nie domów. Oznacza to, że głównym przedmiotem obrotu na tym rynku są mieszkania w budynkach wielorodzinnych, a nie domy jednorodzinne. Ma to związek nie tylko z tym, że w Polsce średni czas sprzedaży domu – licząc od momentu jego wystawienia na rynku do chwili zawarcia transakcji – jest ok. dwa razy dłuższy niż mieszkania (dla mieszkania jest to średnio 4-6 miesięcy, choć z racji trudnej sytuacji na rynku w 2008 r. średnia była wyższa). Tym samym płynność w tym segmencie rynku jest mniejsza. Nie to jednak jest najważniejsze.

Istotnymi powodami tłumaczącymi, dlaczego w Polsce transakcje kupna-sprzedaży dotyczą w przeważającej części mieszkań, są: brak dobrze rozwiniętej substancji mieszkaniowej, stały brak skutecznej rządowej polityki mieszkaniowej, a także przepisy prawne z ustawą o ochronie lokatorów na czele, które skutecznie zniechęcają inwestorów do realizowania dużych projektów mieszkaniowych z przeznaczeniem pod wynajem.

Jednakże jest jeszcze jedna ważna przyczyna – bardzo zła jakość dużej części starej zabudowy jednorodzinnej w Polsce, która na dodatek jako funkcjonalnie niedopasowana do dzisiejszych potrzeb jest mało atrakcyjna dla potencjalnych nabywców.

Upraszczając, można powiedzieć, że przeciętny Niemiec, Amerykanin czy Francuz, jeżeli mieszka w mieszkaniu, to jest ono wynajmowane. Jeśli zaś żyje w domu jednorodzinnym, jest to jego własność. Tłumaczy to, dlaczego przez kilka ostatnich miesięcy byliśmy zalewani informacjami przede wszystkim o spadających cenach domów, a nie innych kategorii nieruchomości. Nowo budowane mieszkania w Zachodniej Europie są na tyle drogie, że niewiele osób chce brać na swoje barki kredyt hipoteczny po to, aby kupować za niego mieszkanie, które w gruncie rzeczy na dłuższą metę okazuje się niewygodne. Jeżeli więc już decyduje się na kredyt, przeznacza go na zakup lub budowę domu jednorodzinnego.


Ubiegły rok był pierwszym okresem, w którym – wzorem państw zachodnich – w Polsce więcej mieszkań zbudowali szeroko rozumiani deweloperzy niż inwestorzy indywidualni. Niewątpliwie polski rynek nieruchomości stopniowo zbliża się kształtem do jego odpowiedników w krajach wysoko rozwiniętych. Z roku na rok będzie rosło znaczenie domów jednorodzinnych, Polacy coraz chętniej będą je kupować.
 

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że fundamentem tworzącego się dopiero rynku domów w pełnym tego słowa znaczeniu będą domy nowoczesne, w bardzo dobrym stanie technicznym, odpowiednio dopasowane do współczesnych potrzeb. W praktyce będą to domy nowo wybudowane, powstałe na przestrzeni ostatnich lat. Jeżeli chodzi o wspomniane dopasowanie do potrzeb, mamy tu na uwadze zmieniający się gwałtownie zarówno tryb życia, jak i model polskiej rodziny. Polacy coraz większą część dnia spędzają poza domem, a wielopokoleniowe rodziny mieszkające razem pod wspólnym dachem to rzadkość. Badania pokazują, że ponad 80 proc. osób planujących budowę lub zakup domu jest zainteresowana budynkami o powierzchni poniżej 200 metrów. Podsumowując, należy podkreślić, że decydując się na dom jednorodzinnym i zakładając jego ewentualną późniejszą sprzedaż, powinno się raczej wybierać dom nowszy, funkcjonalny i w miarę możliwości nowoczesny, o metrażu mniejszym lub średnim (tj. do 200 metrów). Tym samym, obecnie inwestując w dom jednorodzinny, należy decydować się na budynek nowy, co w polskich warunkach – jeżeli mamy na myśli domy wolnostojące – oznacza raczej samodzielną budowę lub zakup na rynku wtórnym.

(PePe)

 

Źródło: KRN.pl | 2009-01-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciagaraże na wynajeminne nieruchomości do kupieniadomy na wynajem powiat Ciechanowskilokale użytkowe na wynajem powiat Jędrzejowskimieszkania na wynajem gmina Rogóźnomieszkania na sprzedaż gmina Osiekdomy na wynajem w Izdebnikudomy na sprzedaż w Podoliniedomy na wynajem w Kubeczkach

Deweloperzy

);