Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

W domu chcemy czuć się bezpiecznie – pod każdym względem. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość Polaków sięga po ubezpieczenie domu i mieszkania, mimo że w wielu przypadkach nie jest ono obowiązkowe.

Jak wybrać naprawdę dobre ubezpieczenie mieszkania i na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert?

 

Co zawiera ubezpieczenie mieszkania?

80 proc. Polaków i Polek decyduje się na zakup ubezpieczenia mieszkania[1]. Tak wysoki procent nie powinien dziwić – dom lub mieszkanie to zazwyczaj nasza najcenniejsza własność. Ale jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać, aby jak najlepiej chronić naszą nieruchomość? Zacznijmy od sprawdzenia, od czego można ubezpieczyć dom lub mieszkanie.

Przeglądając ubezpieczenia mieszkań, spotkamy się z następującymi opcjami:

  • ubezpieczenie od zdarzeń losowych,
  • ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem,
  • ubezpieczenie od dewastacji,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie assistance.

To oczywiście tylko te najpopularniejsze – ubezpieczyciele oferują cały szereg dodatkowych opcji, które pomagają dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb. Warto jednak wiedzieć, że mieszkanie można ubezpieczyć od wielu różnych zdarzeń, a nie tylko od zalania czy kradzieży. Zastanawiając się więc, jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać, zdecydujmy, na czym nam zależy i od czego dokładnie chcemy się ubezpieczyć.

 

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Interesować nas powinny dwie kwestie – zakres ubezpieczenia i cena. Zacznijmy od tego pierwszego.

Co dokładnie chroni ubezpieczenie mieszkania? Mury oraz zazwyczaj elementy stałe, takie jak kominek, instalacja elektryczna czy AGD w zabudowie. Nie ochrania jednak mienia ruchomego, czyli przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu, które nie są na stałe przytwierdzone do ścian czy podłogi. Jeśli zdecydujemy się na włączenie ich do polisy, musimy liczyć się z wyższą składką.

W podstawowej wersji ubezpieczenie mieszkania chroni zazwyczaj jedynie od grupy zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie czy gradobicie. Cała lista wymieniona jest w OWU, czyli w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jest to dokument, który powinniśmy dokładnie przestudiować przed zakupem. Oprócz tego możemy dobrać całą masę rozszerzeń. Na które z nich warto szczególnie zwrócić uwagę? Z pewnością na ubezpieczenie mieszkania od powodzi, a także od kradzieży z włamaniem. Warto także rozważyć OC w życiu prywatnym – przyda się, gdy my albo nasze dzieci zniszczą mienie osób trzecich np. sąsiadów

Drugą kwestią, o której wspomnieliśmy, jest cena. Zależy ona od wielu czynników (o których szerzej niżej), ale jednym z najważniejszych jest oczywiście suma ubezpieczenia, a więc maksymalna kwota, jaką możemy uzyskać z polisy. O czym warto pamiętać, to realne ustalenie kwoty sumy ubezpieczenia, aby nie doszło do sytuacji nadubezpieczenia lub niedoubezpieczenia.

Wspomnieliśmy już, że wybierając ubezpieczenie mieszkania, koniecznie należy dokładnie zapoznać się z OWU – koniecznie sprawdźmy nie tylko to, od czego ubezpieczenie nas chroni, ale także sytuacje, gdy ubezpieczenie nie zadziała. Zainteresujmy się także stronami, na których zawarte są definicje zdarzeń, a także zapoznajmy się z takimi kwestiami jak karencja czy limity.

 

Co ubezpieczyciel weźmie pod uwagę, wyliczając naszą składkę ubezpieczenia mieszkania?

Wspomnieliśmy o tym, że jednym z kluczowych składników ostatecznej ceny ubezpieczenia mieszkania jest jego suma ubezpieczenia, a więc maksymalna kwota, jaką w razie szkody możemy uzyskać. Drugim takim czynnikiem jest oczywiście zakres ubezpieczenia, a więc wszelkie rozszerzenia, na które się możemy zdecydować. Ale co jeszcze wpłynie na cenę ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczyciel z pewnością weźmie pod uwagę naszą historię ubezpieczenia. Interesować go będzie to, czy w ostatnich latach zgłaszaliśmy jakieś szkody w ramach poprzedniego ubezpieczenia, jeśli takowe mieliśmy. Ważna jest także lokalizacja – jeśli mieszkamy w okolicy, która jest statystycznie częściej dotykana przez powodzie czy huragany, to możemy spodziewać się wyższej składki. Czeka nas ona także wtedy, gdy w ubezpieczanym mieszkaniu prowadzimy działalność gospodarczą. Ale możemy też obniżyć koszt ubezpieczenia mieszkania, chociażby zaopatrując się w atestowane antywłamaniowe zamki i inne systemy zabezpieczeń domu bądź mieszkania. Oczywiście ten ostatni element będzie miał wpływ na cenę składki przede wszystkim wtedy, gdy zdecydujemy się rozszerzyć polisę o ubezpieczenie od dewastacji lub od kradzieży z włamaniem.

Zatem jakie ubezpieczenie wybrać? Najważniejsze jest to, by przy wyborze kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem polisy. Dlatego najpierw dokładnie zapoznajmy się z warunkami ubezpieczenia, zwracając uwagę nie tylko na zakres ochrony, ale także na wyłączenia i ograniczenia.

Źródło: KRN.pl | 2020-06-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

awloch@pro.onet.pl ⋅ 09-06-2020 | 12:42

Trzeba dodać tzw. małą architekturę np. ogrodzenie posesji-domu . To co napisano wszyscy wiedzą . Prosze podać przykłady rozliczeń : etap ubezpieczenie - ile i za co, potem szkoda i jej rozliczenie jak chcial ubezpieczający a jak ubezpieczyciel. Gdzie boli.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Deweloperzy

);