Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Mieszkanie w bloku z lat 80. – jak je ulepszyć i urządzić?

Mieszkanie w bloku z lat 80. – jak je ulepszyć i urządzić?
Projekt: buKadesign

Głównymi wadami mieszkań w bloku są niewielki metraż oraz tzw. fuszerka wykonawcza. Jak wyremontować i urządzić takie wnętrze?

Pięcioosobowa rodzina, IV piętro w typowym polskim bloku i ogromna potrzeba zmiany obecnej przestrzeni życiowej. Z podobnym problemem boryka się ogromna część polskiego społeczeństwa. Zastanówmy się, ilu z nas mieszka w tego typu czterech kątach.

W ciągu ostatnich dwóch pokoleń zmieniły się przyzwyczajenia odnośnie funkcjonalności wnętrz mieszkalnych. Zauważamy silną potrzebę przystosowania naszych domów, mieszkań do indywidualnego stylu życia. W latach 80. sama kwestia mieszkania miała nieco inne znaczenie niż współcześnie. Wielkopłytowe bloki były często spełnieniem marzeń wielu Polaków. Nowe, pachnące świeżą farbą lokale stawały się domem nawet wielodzietnych rodzin. Jednak z biegiem czasu zauważamy, jak wielkie błędy zostały popełnione przy budowie słynnych polskich blokowisk.

Decyzja zapadła, robimy całkowity remont

Głównymi wadami mieszkań w bloku są niewielki metraż oraz tzw. fuszerka wykonawcza. Krzywe ściany, podłogi, niedostosowana instalacja elektryczna. Można tak wymieniać bez końca. Jednak wielu z nas mieszkało lub mieszka w tego typu zabudowie. Czy w takim przypadku jesteśmy skazani na niewygodę?


Obecnie posiadamy wiedzę i odpowiednie umiejętności, aby rozwiązywać tego typu problemy i zmieniać niewielkie „potworki” w przyjazne do życia, piękne mieszkania. Właśnie z takim wyzwaniem zmierzyliśmy się na typowym  krakowskim osiedlu. Nasi klienci posiadają wspaniałą trójkę dzieci, 72-metrowe mieszkanie na IV piętrze i problem z przystosowaniem tej przestrzeni do własnych potrzeb. Pierwsze spotkanie, ogólne oględziny i natychmiast zapadła decyzja o całkowitym remoncie.

Czas na projekt mieszkania szyty na miarę

Przede wszystkim podział funkcji. Cztery pokoje, kuchnia, mała łazienka, hol i pomieszczenie gospodarcze. Tego typu pomieszczenia udało się wykroić z poprzedniego układu. Głównym założeniem inwestorów było wygospodarowanie jak największej liczby szaf i wszelkiego rodzaju schowków, tak by pomieścić gromadzone przez lata książki i gadżety. Zależało im także na wyodrębnieniu własnego kąta dla każdego z domowników. Dzieci we własnych pokojach, wygodna sypialnia dla pani domu oraz gabinet dla głowy rodziny. Wydaje się to trudne, ale udało się spełnić wszystkie wymagania. Z racji ciężkiej podstawy, która nie dawała zbyt wielkiego pola do manewru, w postaci praktycznie wszystkich nośnych ścian i ogromnego komina w centralnej części mieszkania, musieliśmy pójść na delikatne kompromisy, co w całościowym rozrachunku wpłynęło na kreatywne podejście do końcowego projektu. Jak już wcześniej wspomniano, obiekty tego typu posiadają dość liczne mankamenty w samym systemie budowlanym. Już na wstępie napotkaliśmy na znaczący problem – bardzo dużą różnicę poziomów posadzki. Typowa dla tego typu budynków jest plątanina widocznych rur wodno-kanalizacyjnych, które znajdują się w przypadkowych miejscach na ścianach. Nie jest dla nikogo niespodzianką widok rury kanalizacyjnej sąsiada z góry, która niezgrabnie wyłania się pod sufitem w łazience. Szpalety okienne posiadają wszystkie możliwe kąty, co stanowiło nie lada wyzwanie przy samym pomiarze. Przez tego typu błędy z przeszłości zostaliśmy zmuszeni do wykonania licznych, nietypowych rozwiązań projektowych, co nie należy do zadań najłatwiejszych, lecz jest w tego typu remoncie kwestia nadrzędną. Mądre projektowanie polega na wykorzystaniu pewnego rodzaju mankamentów tak, że stają się one wręcz atutem.

 

 

Kolory, materiały, światło

Niskie mieszkanie, charakterystyczne dla starszego budownictwa, powiększyliśmy jasną paletą kolorów. Beże, szarości i biele to bardzo uniwersalny zestaw, który optycznie powiększy przestrzeń. Klientom również zależało na spokojnym charakterze wnętrz. Bazę stanowi bielona dębowa podłoga, która została wykorzystana we wszystkich pomieszczeniach z wyjątkiem kuchni, łazienki i części holu. W tych częściach mieszkania zdecydowaliśmy na wykorzystanie płytki gresowej imitującej naturalny kamień tak, aby optycznie wyprostować różnice poziomów i oczywiście spełnić wymogi funkcjonalne inwestorów. Na ścianach dominuje biały kolor ocieplony dębową zabudową meblową. Pomimo niewielkiej przestrzeni klienci zdecydowali się na zamknięcie kuchni drzwiami. Aby otworzyć wizualnie ślepy hol zastosowaliśmy drzwi z przeszkleniem, które wpuszczają dostateczna ilość światła naturalnego do ciemnej części mieszkania. Elementem charakterystycznym projektu jest zaakcentowanie centralnego pomieszczenia, jakim jest łazienka. Trzy ściany na zewnątrz łazienki, będące głównym filarem mieszkania, zostały wykończone strukturalną tapetą w pionowe prążki i podświetloną światłem ledowym. Taki zabieg optycznie wydłuży ściany oraz rozjaśni przestrzeń holu. Stosunkowo twardym orzechem do zgryzienia stała się kuchnia. Jak to bywa  w tego typu zabudowie, na serce domu została poświęcona bardzo niewielka przestrzeń. Istniejące instalacje znajdują się na krótszej ścianie, co powodowało niepraktyczne wykorzystanie przestrzeni pod zabudowę. Zdecydowaliśmy się na przeniesienie mebli kuchennych na drugą stronę, pod podniesione okna. W ten sposób zrezygnowaliśmy z wiszących szafek na rzecz pełnej, wysokiej zabudowy obok. Interesującym rozwiązaniem jest kolorystyczny podział mebli. Niskie szafki wykonane z białej płyty lakierowanej kontrastują z wysoką, ciemna zabudową z drewnianym dębowym laminatem. Co ciekawe, materiał ten zamontowany zostanie również na suficie i ukryje przewody wentylacyjne  okapu. Niewielki rozkładany stolik posłuży jako kącik śniadaniowy podczas szybkich posiłków  w  codziennym dniu pracy.

 

 


Z konieczności wygospodarowania trzech odrębnych pomieszczeń, jakimi są sypialnia gabinet i garderoba, zdecydowaliśmy się na nieszablonowe rozwiązanie – podest w części sypialni. Kryje on w sobie wygodne pełnowymiarowe łoże małżeńskie, pojemne schowki oraz szafę. Na poziomie zero udało się wkomponować biurko z szafkami na dokumenty.

Największym pomieszczeniem jest salon. To on stanowi miejsce spotkań rodziny przy wspólnych posiłkach. Duży, drewniany stół pomieści wszystkich domowników, a czasami i i większe grono osób (z racji możliwości rozłożenia). Usytuowany jest on w centralnej części, tuż przy pełnej zabudowie meblowej. Aby zmniejszyć wrażenie ciężkości, część mebli wyposażono w szklaną witrynę.

Wielkim atutem pomieszczenia jest okno na całej długości ściany, lecz usytuowane w kierunku wschodnim. Z tego względu staraliśmy się wpuścić do pomieszczenia jak największą ilość światła naturalnego. Lustro naklejone na sąsiadująca ścianę odbija całą aranżację okienną i promienie słoneczne oświetlające całe mieszkanie. Motywem charakterystycznym dla całej aranżacji są wertykalne listwy drewniane znajdujące się również na ścianie przy lustrze.

Pokój dla dziecka

Niewielkie pokoiki dziecięce zaprojektowaliśmy tak aby rosły z pociechami inwestorów. W przypadku pokoju dla dziewczynki unikaliśmy typowego rozwiązania z gotowym łóżeczkiem i sztampowym dziewczęcym różowym kolorem. Natomiast pokój chłopców to jedna przestrzeń, ale dwie osobowości o wspólnych zainteresowaniach. Delikatne motywy z gier komputerowych stanowią atrakcyjny i spersonalizowany akcent dekoracyjny. Natomiast wykorzystanie przesuniętych względem siebie łóżek na dwóch kondygnacjach umożliwi wygodniejsze i bardziej funkcjonalne wykorzystanie całej przestrzeni.

Podsumowanie: remont mieszkania w bloku

Wysokie blokowiska, niewielkie metraże i nieodpowiednie przystosowanie mieszkań do potrzeb domowników to podstawowe problemy, które skłaniają do podjęcia decyzji o remoncie. Zadanie może wydawać się trudne, jednak jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Na początku należy sprecyzować swoje oczekiwania. Przemyśleć potrzeby i ewentualnie poprosić o pomoc specjalistę, jeśli uznamy, że nie poradzimy sobie z remontem sami.
 

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 22/2017 | 2017-12-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęmieszkania poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemdomy na wynajem powiat Olkuskidomy na sprzedaż powiat Miechowskimieszkania na wynajem gmina Jednorożeclokale użytkowe na wynajem gmina Olesnomieszkania na sprzedaż w Tchórzumieszkania na sprzedaż w Kociołkudomy na wynajem w Luleminko

Deweloperzy

);