Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Mieszkanie w bloku z lat 80. – jak je ulepszyć i urządzić?

Mieszkanie w bloku z lat 80. – jak je ulepszyć i urządzić?
Projekt: buKadesign

Głównymi wadami mieszkań w bloku są niewielki metraż oraz tzw. fuszerka wykonawcza. Jak wyremontować i urządzić takie wnętrze?

Pięcioosobowa rodzina, IV piętro w typowym polskim bloku i ogromna potrzeba zmiany obecnej przestrzeni życiowej. Z podobnym problemem boryka się ogromna część polskiego społeczeństwa. Zastanówmy się, ilu z nas mieszka w tego typu czterech kątach.

W ciągu ostatnich dwóch pokoleń zmieniły się przyzwyczajenia odnośnie funkcjonalności wnętrz mieszkalnych. Zauważamy silną potrzebę przystosowania naszych domów, mieszkań do indywidualnego stylu życia. W latach 80. sama kwestia mieszkania miała nieco inne znaczenie niż współcześnie. Wielkopłytowe bloki były często spełnieniem marzeń wielu Polaków. Nowe, pachnące świeżą farbą lokale stawały się domem nawet wielodzietnych rodzin. Jednak z biegiem czasu zauważamy, jak wielkie błędy zostały popełnione przy budowie słynnych polskich blokowisk.

Decyzja zapadła, robimy całkowity remont

Głównymi wadami mieszkań w bloku są niewielki metraż oraz tzw. fuszerka wykonawcza. Krzywe ściany, podłogi, niedostosowana instalacja elektryczna. Można tak wymieniać bez końca. Jednak wielu z nas mieszkało lub mieszka w tego typu zabudowie. Czy w takim przypadku jesteśmy skazani na niewygodę?


Obecnie posiadamy wiedzę i odpowiednie umiejętności, aby rozwiązywać tego typu problemy i zmieniać niewielkie „potworki” w przyjazne do życia, piękne mieszkania. Właśnie z takim wyzwaniem zmierzyliśmy się na typowym  krakowskim osiedlu. Nasi klienci posiadają wspaniałą trójkę dzieci, 72-metrowe mieszkanie na IV piętrze i problem z przystosowaniem tej przestrzeni do własnych potrzeb. Pierwsze spotkanie, ogólne oględziny i natychmiast zapadła decyzja o całkowitym remoncie.

Czas na projekt mieszkania szyty na miarę

Przede wszystkim podział funkcji. Cztery pokoje, kuchnia, mała łazienka, hol i pomieszczenie gospodarcze. Tego typu pomieszczenia udało się wykroić z poprzedniego układu. Głównym założeniem inwestorów było wygospodarowanie jak największej liczby szaf i wszelkiego rodzaju schowków, tak by pomieścić gromadzone przez lata książki i gadżety. Zależało im także na wyodrębnieniu własnego kąta dla każdego z domowników. Dzieci we własnych pokojach, wygodna sypialnia dla pani domu oraz gabinet dla głowy rodziny. Wydaje się to trudne, ale udało się spełnić wszystkie wymagania. Z racji ciężkiej podstawy, która nie dawała zbyt wielkiego pola do manewru, w postaci praktycznie wszystkich nośnych ścian i ogromnego komina w centralnej części mieszkania, musieliśmy pójść na delikatne kompromisy, co w całościowym rozrachunku wpłynęło na kreatywne podejście do końcowego projektu. Jak już wcześniej wspomniano, obiekty tego typu posiadają dość liczne mankamenty w samym systemie budowlanym. Już na wstępie napotkaliśmy na znaczący problem – bardzo dużą różnicę poziomów posadzki. Typowa dla tego typu budynków jest plątanina widocznych rur wodno-kanalizacyjnych, które znajdują się w przypadkowych miejscach na ścianach. Nie jest dla nikogo niespodzianką widok rury kanalizacyjnej sąsiada z góry, która niezgrabnie wyłania się pod sufitem w łazience. Szpalety okienne posiadają wszystkie możliwe kąty, co stanowiło nie lada wyzwanie przy samym pomiarze. Przez tego typu błędy z przeszłości zostaliśmy zmuszeni do wykonania licznych, nietypowych rozwiązań projektowych, co nie należy do zadań najłatwiejszych, lecz jest w tego typu remoncie kwestia nadrzędną. Mądre projektowanie polega na wykorzystaniu pewnego rodzaju mankamentów tak, że stają się one wręcz atutem.

 

 

strona: [ 1 ] 2
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 22/2017 | 2017-12-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Osiedle Klonowe 14
Apartamenty Lema
Oaza Bronowice
CHE162PI47

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 
Super oferta: / poprzednia następna