Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Masz trójkę dzieci? Możesz dostać 100 tys. zł

Masz trójkę dzieci? Możesz dostać 100 tys. zł

Po wejściu w życie ustawy o „MdM” program wsparcia dla osób kupujących mieszkania zyskał jeszcze bardziej prorodzinny charakter.

Gospodarstwa domowe z trójką, bądź większą liczbą, dzieci to po wprowadzaniu zmian w programie „Mieszkanie dla Młodych” najbardziej uprzywilejowana grupa beneficjentów. Dlaczego? Od 1 września br. znacząco ograniczona została lista wymagań stawianych tej grupie kupujących, o sto procent zwiększyła się wysokość dopłaty i wyższa jest również powierzchnia mieszkania, od której liczona jest wysokość rządowego dofinansowania. To wszystko sprawia, że rodziny z minimum trójką dzieci mogą otrzymać nawet ponad 100 tys. zł w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Wraz z wejściem w życie zmian z listy wymagań stawianych beneficjentom z minimum trójką dzieci zniknęło ograniczenie wiekowe, a także wymóg nieposiadania nieruchomości. Przypomnijmy, że do tej pory osoby te, aby ubiegać się o dopłaty w programie, nie mogły wcześniej być właścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, a także posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, nie mogły też być właścicielami lub współwłaścicielami budynku, jeżeli ich udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny. Ponadto każda osoba składająca wniosek mogła to zrobić maksymalnie do końca roku kalendarzowego, w którym ukończyła 35. rok życia (w przypadku małżeństw zapis ten dotyczył młodszego małżonka). Od 1 września w przypadku beneficjentów z minimum trójką dzieci kwestie te przestały mieć znaczenie. Nadal obowiązują one pozostałe osoby.

Warto przypomnieć, że w dalszym ciągu beneficjenci z trójką dzieci mogą w programie kupić nieruchomość o 10 mkw. większą (85 mkw. w przypadku mieszkań oraz 110 mkw. dla domów jednorodzinnych) niż pozostałe osoby. Warto podkreślić, że niezmienny pozostał również zapis mówiący o tym, że jeżeli w takim gospodarstwie domowym w ciągu 5 lat od zaciągnięcia kredytu pojawi się kolejne dziecko, beneficjent będzie mógł ubiegać się o dodatkowe 5 proc.

Najważniejszą zmianą dla gospodarstw domowych z minimum trójką dzieci, jaka zaszła w programie „Mieszkanie dla Młodych” od 1 września, jest zwiększenie podstawowej kwoty dofinansowania – z 15 do 30 proc. Duże znaczenia ma także fakt, że modyfikacji uległa, z 50 do 65 mkw., powierzchnia mieszkania, od której liczona jest dopłata. Dotyczy to tylko mieszkań, których powierzchnia wynosi 65 mkw. lub jest większa, w przypadku pozostałych lokali pod uwagę brana jest ich rzeczywista wielkość.

W związku ze zmianami, aby obliczyć kwotę dofinansowania w ramach programu dla beneficjentów z minimum trójką dzieci, należy skorzystać ze wzoru:

średni wskaźnik przeliczeniowy x powierzchnia mieszkania x 30 proc.

W celu zobrazowania tego, jakie korzyści rodzinom z minimum trójką dzieci przyniosły zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”, warto posłużyć się konkretnym przykładem. Załóżmy, że małżeństwo z trójką dzieci decyduje się na zakup mieszkania o powierzchni 71 mkw. w Krakowie (aktualny średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych wynosi 4648 zł). Dla mieszkania o takiej powierzchni dopłata będzie liczona od 65 mkw., co oznacza, że kwota dofinansowania wyniesie tu 90 636 zł. Gdyby to samo małżeństwo zdecydowało się na taki sam lokal, tyle że zlokalizowany w Warszawie, otrzymałoby kwotę 116 798,91 zł (aktualny średni wskaźnik przeliczeniowy dla stolicy wynosi bowiem 5 989,38 zł).

Wszystko inne bez zmian
Beneficjenci z minimum trójką dzieci muszą jednak pamiętać o tym, że nie zostali zwolnieni z pozostałych wymagań stawianych wszystkim osobom, które planują zakup mieszkania z rządową dopłatą. Po pierwsze muszą dokonać zakupu mieszkania w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych na kredyt (minimum 15 lat i co najmniej 50 proc. wartości nieruchomości). Po drugie nieruchomość zakupiona w programie musi mieścić się w określonym limicie cenowym. Tę grupę beneficjentów obowiązują też wszystkie wymagania, które muszą spełniać beneficjenci (pod rygorem zwrotu części lub całości dopłaty) w ciągu 5 lat od zaciągnięcia kredytu. Wśród najważniejszych z nich wymienić należy fakt, że mieszkanie (lub jego część) zakupione w programie nie może zostać wynajęte lub użyczone osobom trzecim. Ponadto zwrot dopłaty będzie konieczny w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.
 

Źródło: KRN.pl | 2015-09-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniagaraże na sprzedażgaraże na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Pińczowskidomy na wynajem powiat M. Kielcelokale użytkowe na sprzedaż gmina Gręboszówlokale użytkowe na wynajem gmina Gostynindomy na sprzedaż w Baczyniedomy na wynajem w Feliksowiemieszkania na sprzedaż w Starym Bulkowie

Deweloperzy

);