Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Likwidacja programu MdM wstrząśnie rynkiem mieszkaniowym?

Likwidacja programu MdM wstrząśnie rynkiem mieszkaniowym?

Co koniec „MdM” oznacza dla branży nieruchomości?

Ponad 25 tys. zaakceptowanych wniosków i 6,3 mld zł dofinansowania – to bilans programu „Mieszkanie dla Młodych”, który od dwóch lat pomaga w zakupie własnego „M”. Rząd nie przewiduje jednak przedłużenia okresu funkcjonowania systemu dopłat po 2018 r. Co to oznacza dla branży nieruchomości?

Koniec MdM? 
Obok reformy szkolnictwa i mediów publicznych czy też wprowadzenia nowych podatków, rezygnacja z programu „Mieszkanie dla Młodych” to kolejna poważna zmiana zapowiadana przez rząd.

Likwidacja, a raczej decyzja o nieprzedłużaniu programu nie jest zaskakująca. Od początku „MdM” miał funkcjonować w latach 2014-2018 – podkreśla Marek Szmolke, prezes krakowskiej firmy deweloperskiej PB START. Popularność wśród kredytobiorców jednak sprawiła, że wycofanie dopłat może mieć wyraźne skutki dla całego rynku nieruchomości – ocenia.  

Dzięki programowi „Mieszkanie dla Młodych”, tylko do listopada ubiegłego roku zawarto ponad 34 tys. umów kredytowych. Do Banku Gospodarstwa Krajowego trafiło ponad 39 tys. wniosków, z czego ponad 25 tys. zaakceptowano. W tym czasie wypłacono 582 mln zł na cele mieszkaniowe lub związane z budową domu.

Co pogrążyło MdM?   
Tym, co w dużym stopniu mogło przyczynić się do decyzji rządu, jest problem z realizacją zobowiązań wobec kredytobiorców. Już na początku roku ujawniono, że w 2015 r. zarezerwowano ponad 371 mln zł z puli 730 mln zł przeznaczonych na 2016 rok. W efekcie pieniędzy na dopłaty może zabraknąć już w II kwartale.   

Na intensywny napływ wniosków mają wpływ także rosnące limity cen mieszkań kwalifikujących się do programu – zaznacza Marek Szmolke z PB Start. W Krakowie maksymalna cena mieszkania na rynku pierwotnym to obecnie 5247 zł. Oznacza to wzrost o ok. 200 zł w porównaniu do ostatnich dwóch lat – wyjaśnia.

Kluczowe znaczenie miała także wrześniowa nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Dzięki niej, nie tylko rozszerzono program na rynek wtórny, ale także znacznie powiększono grono beneficjentów np. o osoby bez zdolności kredytowej. Najwięcej profitów otrzymały jednak rodziny wielodzietne. Te z co najmniej trójką dzieci mogą liczyć nawet na 30 proc. dofinansowania wkładu własnego, zamiast 15 proc.

Nowy program, nowe wyzwania  
Pomimo rezygnacji z programu „Mieszkanie dla Młodych”, rząd obiecuje wsparcie w innej formie. Z myślą o młodych ludziach ma być uruchomiony Narodowy Program Budowy Mieszkań. Tanie mieszkania na wynajem oraz oszczędnościowe kasy budowlane – to jego podstawowe założenia.  Dodatkowo, nowy program ma zachęcić Polaków do oszczędzania.

Co to oznacza dla branży nieruchomości? Jak przewiduje rząd, już po ok. 3-5 latach na rynek zaczną wpływać stałe środki, które pomogą w rozwoju budownictwa. Nowymi podmiotami w transakcjach staną się samorządy, które mają zająć się budową mieszkań z udziałem Skarbu Państwa.

Obecnie program jest opracowywany przez rząd. Ministrowe zapewniają, że ostateczny projekt zostanie stworzony jeszcze w tym roku.

Stopniowe zmiany  
Koniec programu „Mieszkanie dla Młodych” to poważna zmiana, ale rewolucji nie będzie. Do 30 września 2018 r. dopłaty będą udzielane według planu. Rząd zabezpieczył nawet środki na najbliższe dwa lata, po ok. 750 mln zł rocznie.

W tym momencie trudno jest przewidzieć, jakie będą skutki likwidacji „MdM” – mówi prezes PB Start. Nie znamy jeszcze szczegółów programu, a do 2018 r. firmy budowlane będą konsekwentnie realizowały zaplanowane inwestycje – dodaje.

Źródło: Prime Time PR | 2016-01-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniainne nieruchomości do kupieniagaraże na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Monieckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Wysokomazowieckidomy na wynajem gmina Rozogidomy na sprzedaż gmina Wolindomy na wynajem w Mioduńskiedomy na sprzedaż w Kamierowskich Piecachmieszkania na sprzedaż w Podgajku

Deweloperzy

);