Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Klucz za dług jeszcze w tym roku

Nowelizacja Rekomendacji S
Nowelizacja Rekomendacji S

Eksperci zastanawiają się nad skutkami kolejnej nowelizacji Rekomendacji S. Czy to krok w dobrym kierunku? A jeśli tak, to dlaczego?

Nowelizacja Rekomendacji S w sprawie kredytów hipotecznych to krok w dobrym kierunku – ocenia Jakub Pająk, dyrektor działu finansowania Nowodworski Estates. Komisja Nadzoru Finansowego chce, by nowelizacja jeszcze w tym roku weszła w życie.

Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego zakończyła konsultacje do nowelizacji. Zgodnie z nią, banki będą musiały posiadać w swojej ofercie kredyty hipoteczne oparte także o stałą stopę procentową lub okresowo stałą stopę procentową. Projekt rekomendacji zakłada też wprowadzenie opcji „klucz za dług” – w zamian za przeniesienie tytułu własności na rzecz banku, kredytobiorca miałby zostać zwolniony ze spłaty długu.

Efekty nowelizacji Rekomendacji S

Specjaliści nie są zgodni, co do spodziewanego efektu nowelizacji. Co drugi bankowiec pytany przez TNS Kantar ocenia, że kredyty o stałej stopie procentowej nie wygrają z hipotekami o zmiennym wskaźniku, a 40 proc. uważa, że takie produkty w ogóle nie powinny trafić na rynek. Dziś takie narzędzie oferują tylko dwa banki i rzeczywiście nie cieszy się ono większym powodzeniem.

Nie ma na nie większego popytu, dlatego, że obecnie klienci żyją w czasach najniższych stóp procentowych w historii i zdają się wierzyć, że ten błogostan będzie wieczny – komentuje Jakub Pająk z Nowodworski Estates. Tyle że my, Polacy, stosunkowo niewiele wiemy o ekonomii i finansach. Biorąc kredyt, bardzo życzeniowo prognozujemy sobie w głowie, że przez najbliższe 30 lat będziemy zdrowi, zarobki będą rosły, a rata będzie tak sympatycznie niska jak dziś. Tak zwykle jednak nie jest, o czym gorzko przekonali się tzw. frankowicze – przypomina ekspert.

Jego zdaniem w dalszej perspektywie kredyty o stałej stopie procentowej systematycznie będą zyskiwały na znaczeniu. Banki i doradcy zaczną pokazywać, a klienci z uwagą spojrzą na WIBOR, np. z ostatnich 10 lat i zauważą, że ten sięgał nawet 7 proc. Dowiedzą się, że przy takim poziomie rata kredytu gwałtownie wzrasta, osiągając poziom nawet o tysiąc złotych wyższy – uważa Pająk. Co ciekawe, dziś różnice w oprocentowaniu kredytów o zmiennej stopie procentowej i stałej w jednym z dwóch banków, które je oferują, lokują się na poziomie 0,5 proc., a więc bardzo niskim. Klient płaci nieco więcej, w zamian zyskuje święty spokój, czego w chwilach obecnej prosperity zdaje się nie dostrzegać.

Klucz za dług

Żywiołowe dyskusje budzi też opcja „klucz za dług”. Przywoływany często amerykański wzorzec tak naprawdę działa w kilku stanach. W pozostałych częściach USA obowiązuje prawo podobne do polskiego: razem z nieruchomością trzeba jeszcze oddać różnicę, która powstała po spieniężeniu lokalu przez bank. Tego typu rozwiązanie nie zmienia wiele w sytuacji zadłużonych kredytobiorców, którzy pozostają bez mieszkania czy domu, za to z długiem do spłacenia.

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego mają za zadanie przede wszystkim chronić konsumenta poprzez ograniczenie ryzyka, które w przyszłości może ulec podwyższeniu. W tym kontekście nowelizacja Rekomendacji S to dobra propozycja. Według najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej mamy o 27 proc. wyższą sprzedaż kredytów hipotecznych niż w zeszłym roku i prawie wszystkie oparte są o zmienną stopę procentową. Co się jednak stanie, gdy NBP podniesie stopy? Bo pytanie nie brzmi już „czy”, ale „kiedy” za kredyty zapłacimy więcej niż dziś – konkluduje ekspert.

 

Źródło: Nowodworski Estates | 2018-10-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

kiki ⋅ 04-10-2018 | 12:18

A co w sytuacji, gdy dłużnik banku nie będzie chciał się wyprowadzić z lokalu? oddanie kluczy, to połowa sukcesu. W Polsce nie ma eksmisji na bruk!

Cas ⋅ 03-10-2018 | 16:22

zdecydowanie krok w dobrym kierunku - większość negatywnych opini to komentarze bankierów zachodnich którzy drenują polską gospodarkę

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Enklawa Białowieska
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Sand Hotel ****
Osiedle Lawendowa 3
Przepiękny dom jednorodzinny

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemkamienice na wynajemhale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat Gorzowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Międzyrzeckimieszkania na sprzedaż gmina Dobczycedomy na wynajem gmina Kraszewicemieszkania na wynajem w Krynicy Morskiejdomy na sprzedaż w Przyjmy k. Porębydomy na sprzedaż w Leśna Grobla

Deweloperzy