Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Klucz za dług jeszcze w tym roku

Nowelizacja Rekomendacji S
Nowelizacja Rekomendacji S

Eksperci zastanawiają się nad skutkami kolejnej nowelizacji Rekomendacji S. Czy to krok w dobrym kierunku? A jeśli tak, to dlaczego?

Nowelizacja Rekomendacji S w sprawie kredytów hipotecznych to krok w dobrym kierunku – ocenia Jakub Pająk, dyrektor działu finansowania Nowodworski Estates. Komisja Nadzoru Finansowego chce, by nowelizacja jeszcze w tym roku weszła w życie.

Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego zakończyła konsultacje do nowelizacji. Zgodnie z nią, banki będą musiały posiadać w swojej ofercie kredyty hipoteczne oparte także o stałą stopę procentową lub okresowo stałą stopę procentową. Projekt rekomendacji zakłada też wprowadzenie opcji „klucz za dług” – w zamian za przeniesienie tytułu własności na rzecz banku, kredytobiorca miałby zostać zwolniony ze spłaty długu.

Efekty nowelizacji Rekomendacji S

Specjaliści nie są zgodni, co do spodziewanego efektu nowelizacji. Co drugi bankowiec pytany przez TNS Kantar ocenia, że kredyty o stałej stopie procentowej nie wygrają z hipotekami o zmiennym wskaźniku, a 40 proc. uważa, że takie produkty w ogóle nie powinny trafić na rynek. Dziś takie narzędzie oferują tylko dwa banki i rzeczywiście nie cieszy się ono większym powodzeniem.

Nie ma na nie większego popytu, dlatego, że obecnie klienci żyją w czasach najniższych stóp procentowych w historii i zdają się wierzyć, że ten błogostan będzie wieczny – komentuje Jakub Pająk z Nowodworski Estates. Tyle że my, Polacy, stosunkowo niewiele wiemy o ekonomii i finansach. Biorąc kredyt, bardzo życzeniowo prognozujemy sobie w głowie, że przez najbliższe 30 lat będziemy zdrowi, zarobki będą rosły, a rata będzie tak sympatycznie niska jak dziś. Tak zwykle jednak nie jest, o czym gorzko przekonali się tzw. frankowicze – przypomina ekspert.

Jego zdaniem w dalszej perspektywie kredyty o stałej stopie procentowej systematycznie będą zyskiwały na znaczeniu. Banki i doradcy zaczną pokazywać, a klienci z uwagą spojrzą na WIBOR, np. z ostatnich 10 lat i zauważą, że ten sięgał nawet 7 proc. Dowiedzą się, że przy takim poziomie rata kredytu gwałtownie wzrasta, osiągając poziom nawet o tysiąc złotych wyższy – uważa Pająk. Co ciekawe, dziś różnice w oprocentowaniu kredytów o zmiennej stopie procentowej i stałej w jednym z dwóch banków, które je oferują, lokują się na poziomie 0,5 proc., a więc bardzo niskim. Klient płaci nieco więcej, w zamian zyskuje święty spokój, czego w chwilach obecnej prosperity zdaje się nie dostrzegać.

Klucz za dług

Żywiołowe dyskusje budzi też opcja „klucz za dług”. Przywoływany często amerykański wzorzec tak naprawdę działa w kilku stanach. W pozostałych częściach USA obowiązuje prawo podobne do polskiego: razem z nieruchomością trzeba jeszcze oddać różnicę, która powstała po spieniężeniu lokalu przez bank. Tego typu rozwiązanie nie zmienia wiele w sytuacji zadłużonych kredytobiorców, którzy pozostają bez mieszkania czy domu, za to z długiem do spłacenia.

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego mają za zadanie przede wszystkim chronić konsumenta poprzez ograniczenie ryzyka, które w przyszłości może ulec podwyższeniu. W tym kontekście nowelizacja Rekomendacji S to dobra propozycja. Według najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej mamy o 27 proc. wyższą sprzedaż kredytów hipotecznych niż w zeszłym roku i prawie wszystkie oparte są o zmienną stopę procentową. Co się jednak stanie, gdy NBP podniesie stopy? Bo pytanie nie brzmi już „czy”, ale „kiedy” za kredyty zapłacimy więcej niż dziś – konkluduje ekspert.

 

Źródło: Nowodworski Estates | 2018-10-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

kiki ⋅ 04-10-2018 | 12:18

A co w sytuacji, gdy dłużnik banku nie będzie chciał się wyprowadzić z lokalu? oddanie kluczy, to połowa sukcesu. W Polsce nie ma eksmisji na bruk!

Cas ⋅ 03-10-2018 | 16:22

zdecydowanie krok w dobrym kierunku - większość negatywnych opini to komentarze bankierów zachodnich którzy drenują polską gospodarkę

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Osiedle Lawendowa 3
Wynajem pomieszczeń biurowych...
Oaza Bronowice
Domy Piltza 16
Enklawa Białowieska
Sand Hotel ****

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciagaraże do kupieniamieszkania na wynajem powiat Oławskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Węgorzewskilokale użytkowe na wynajem gmina Godzianówlokale użytkowe na wynajem gmina Czerniejewodomy na sprzedaż w Mokrym Dworzemieszkania na wynajem w Małoszewiemieszkania na wynajem w Nasutowo

Deweloperzy