Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kiedy najem jest działalnością gospodarczą

Kiedy najem jest działalnością gospodarczą

Posiadanie dwóch mieszkań na wynajem nie przesądza o tym, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą.

Jeżeli mieszkania stanowią majątek prywatny, a aktywność ogranicza się jedynie do zawarcia umów oraz pobierania czynszu oraz kosztów mediów, i mieszkania wynajmowane są osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej, na ich cele mieszkaniowe, nie przesądza to o prowadzeniu działalności gospodarczej. 

Wnioskodawczyni zwróciła się do Fiskusa z pytaniem, czy wynajmując dwa mieszkania, należące do jej majątku prywatnego, będzie mogła skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania według stawki 8,5 proc. Przedmiotem najmu będą składniki majątku prywatnego, nie związane w żaden sposób z działalnością gospodarczą. Najem mieszkań nie wypełni przesłanek świadczących o prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z interpretacją Fiskusa, najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem, przy czym każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, z uwzględnieniem istotnych okoliczności danej sprawny. Nie zawsze bowiem podatnik może sam zaliczyć wynajmowane lub wydzierżawiane nieruchomości do majątku prywatnego lub związanego z działalnością gospodarczą. Jeżeli bowiem rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania wskazują na znamiona działalności gospodarczej, to w takim przypadku dzierżawa lub najem nieruchomości spełnia przesłanki uznania za działalność gospodarczą i winien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej formy. Składnikami związanymi z działalnością gospodarczą z pewnością są środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Fakt ich związania z działalnością gospodarczą podatnika wynika z samej definicji pojęcia środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej). Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są bowiem przedmiotami używanymi przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika, że umowę najmu wnioskodawczyni ma zamiar zawrzeć jako osoba prywatna, nieprowadząca działalności gospodarczej. Najem mieszkań nie będzie miał charakteru profesjonalnego i zorganizowanego. Aktywność wnioskodawczyni ograniczy się jedynie do zawarcia umów najmu dwóch mieszkań oraz pobierania z tego tytułu czynszu oraz kosztów zużytych mediów. Wnioskodawczyni zamierza wynajmować mieszkania osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej na ich cele mieszkaniowe. W takiej sytuacji przychody z przedmiotowego najmu nie będą przychodami z działalności gospodarczej..

Dochody osiągane przez podatników z najmu są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych., a ryczałt od nich wynosi 8,5%.

Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2017 roku znak 0111-KDIB2-2.4011.231.2017.1.AR
 

Źródło: KRN.pl | 2017-10-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Sand Hotel ****
Wynajem pomieszczeń biurowych...
Enklawa Białowieska
Domy Piltza 16
Osiedle Lawendowa 3

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniainne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Dzierżoniowskilokale użytkowe na wynajem powiat Proszowickimieszkania na sprzedaż gmina Nowa Rudalokale użytkowe na wynajem gmina Nowy Dwór Mazowieckimieszkania na sprzedaż w Kukinkamieszkania na sprzedaż w Sobolewiemieszkania na sprzedaż w Pietkowie

Deweloperzy