Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jakie przestrzenie publiczne zostały najlepiej zagospodarowane w Polsce w 2020 roku?

Geopark Kielce, Kadzielnia, źródło: Wikipedia, By Asirekas - Praca własna.
Geopark Kielce, Kadzielnia, źródło: Wikipedia, By Asirekas - Praca własna.

W kolejnej edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce w 2020 roku przyznano 8 nagród i wyróżnień oraz Grand Prix. Wydarzenie organizowane jest przez Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Związek Miast Polskich.

Nagrody w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną przyznane

Założeniem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju za pomocą promowania najlepszych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych. Informacje o inwestycjach, które nagrodzono, mają być rozpowszechniane drogą medialną.
W tegorocznej edycji konkursu w jury zasiedli przedstawiciele: Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezes Izby Architektów RP, pani Małgorzata Pilinkiewicz oraz Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich i pan Bohdan Lisowski.

W 2020 roku nagrody przyznano w trzech kategoriach:

  • Przestrzeń publiczna w zieleni,
  • Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni,
  • Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna,

a także Grand Prix.


Nagroda Grand Prix

Grand Prix otrzymał projekt rozbudowy infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych w Geoparku Kielce. Inwestycja ta ma służyć ochronie przyrody, edukacji oraz turystyce na terenach pogórniczych Wietrznia i Kadzielnica. Jury doceniło całokształt działań rewaloryzacyjnych, które były wykonywane cyklicznie w ramach projektu.


Nagroda w kategorii Przestrzeń publiczna w zieleni

Nagrodę w kategorii Przestrzeń publiczna w zieleni otrzymał Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Jest to kieszonkowy park, którego zamysłem jest odzwierciedlenie różnych kultur i wyznań. Kapituła Konkursu doceniła m.in. ścieżki życia oraz symboliczny wymiar projektu.

Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Bulwaru od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu. Doceniono kolejne etapy realizacji koncepcji „Rzeka Lublinica jako oś Rekreacji rodzinnej”. Jej założeniem jest zagospodarowanie niezabudowanych terenów nadrzecznych w pobliżu centrum miasta. Jury doceniło czytelność założenia parkowego oraz podział na strefy ciszy/odpoczynku i aktywności.


Nagroda w kategorii Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni

I nagrodę otrzymała rewitalizacja terenów zieleni w Świdnicy. Doceniono kompleksowe podejście do rewaloryzacji przestrzeni parkowych, wykonanych zgodnie z tradycją oraz historią miasta. Zmiany pozwoliły na utworzenie miejsca integrującego społeczność lokalną. Założeniem projektu jest przywracanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych przestrzeni parkowych.

II nagrodę wręczono za rewitalizację Parku Podzamcze w Łęcznej. Jest to dawne założenie dworsko-parkowe, w którym odtworzono kwaterowy ogród włoski i dziewiętnastowieczny park romantyczny. Jury doceniło odbudowę historycznych układów kompozycyjnych wraz z przystosowaniem do współczesnych potrzeb użytkowników.

Wyróżnienie powędrowało do parku miejskiego w Starogardzie Gdańskim. Doceniono wyeksponowanie elementów historycznego układu przestrzennego, uporządkowanie kompozycyjne oraz aktywizację. Przestrzeń została wzbogacona o miejsca rekreacji indywidualnej, a także elementy edukacyjne.


Nagroda w kategorii Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna

Nagrodą w tej kategorii wyróżniono „Pociąg do kultury”, czyli projekt, który zakłada zagospodarowanie byłych terenów kolejowych w Pleszewie. Jury doceniło pomysłowość rozwiązań przestrzennych, a także jakość społeczną wprowadzonych zmian. Byłe obszary i obiekty kolejowe zostały kompleksowo zrewitalizowane i przekształcone w centrum życia społecznego.

I wyróżnienie otrzymał Rynek w Rudzie Śląskiej-Orzegowie. Doceniono odpowiednie wykorzystanie przestrzeni do realizacji celów społecznych, nadanie obszarowi funkcji centrotwórczych i wykształcenie przestrzeni o wysokiej jakości użytkowej dla mieszkańców.

II wyróżnienie powędrowało do Woonerf na ulicy Abrahama w Gdyni. W tym przypadku doceniono pomysłowość rozwiązań przestrzennych zastosowanych we wnętrzu ulicy oraz podnoszących poziom bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.  

Źródło: KRN.pl | 2021-01-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażhale i magazyny na sprzedażdomy na zamianędomy na sprzedaż powiat Kamieńskidomy na sprzedaż powiat Kolbudymieszkania na wynajem gmina Subkowydomy na wynajem gmina Przykonamieszkania na wynajem w Ameliniedomy na wynajem w Świdwiborkumieszkania na wynajem w Modlicy

Deweloperzy

);