Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak zmieniły się ceny mieszkań w III kwartale 2020 r.?

W III kwartale 2020 roku ceny lokali mieszkalnych zwiększyły się o 2 proc.
W III kwartale 2020 roku ceny lokali mieszkalnych zwiększyły się o 2 proc.

Zgodnie z opublikowanymi przez GUS danymi, w III kwartale 2020 r. ceny mieszkań nieprzerwanie rosły. Dynamika tego wzrostu wydaje się być jednak względnie stabilna, ponieważ zmiany cen kwartał do kwartału są na bardzo zbliżonym poziomie.

Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w III kwartale

W III kwartale 2020 roku ceny lokali mieszkalnych zwiększyły się o 2 proc. w porównaniu do poprzedniego okresu. Wzrost ten wyniósł odpowiednio 2,2 proc. na rynku pierwotnym i 2 proc. na rynku wtórnym. Podobne wartości zostały zanotowane w przypadku zmian zachodzących między I, a II kwartałem 2020 r. Możemy zatem przyjąć, że dynamika wzrostu cen mieszkań w bieżącym roku jest dość stabilna.

W miesiącach lipiec-wrzesień ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 10,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019. W przełożeniu na rodzaj rynku transakcyjnego dany wzrost wyniósł odpowiednio: 7,2 proc. na rynku pierwotnym oraz 13,7 proc. na rynku wtórnym.

 
Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w III kwartale 2020 r.*
Źródło: Raport GUS “Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w III kwartale 2020 r.”


* Dane wskaźniki cen lokali mieszkalnych są wynikiem obliczeń, podczas których rynkowi wtórnemu została przypisana waga 57,6 proc., a pierwotnemu 42,4 proc.

 

Rynek wtórny drożeje szybciej

Na przestrzeni ostatnich lat i kwartałów obserwujemy stale rosnącą przewagę dynamiki wzrostu cen na rynku wtórnym. Jest to zjawisko, które nie ulega zmianie już od pięciu lat i wszystko wskazuje na to, że dany trend będzie dalej postępował. W III kwartale wzrost ten delikatnie wyhamował, jednak ceny mieszkań na rynku wtórnym, w odniesieniu do okresu boomu mieszkaniowego z 2015 roku, były najwyższe w historii.

 

Kwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do 2015 r.
Źródło: Raport GUS “Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w III kwartale 2020 r.”

 

Zmiany cen mieszkań w poszczególnych województwach

W III kwartale 2020 r. największym wzrostem cen, w porównaniu do poprzedniego kwartału, cechował się rynek mazowiecki. Tam mieszkania podrożały bowiem o 3,8 proc. Dość stabilnie wyglądała sytuacja w Małopolsce oraz województwie kujawsko-pomorskim, ponieważ na tamtejszych rynkach wzrosty wyniosły zaledwie 0,7 proc. Spadki cen odnotowano natomiast w województwach: opolskim, świętokrzyskim i lubuskim (odpowiednio 4,2 proc., 2,2 proc. oraz 0,3 proc.).

 

 

 

 


 

Źródło: KRN.pl | 2021-01-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemkamienice na wynajemhale i magazyny do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Tomaszowskidomy na wynajem powiat Drawskidomy na wynajem gmina M. Świnoujścielokale użytkowe na sprzedaż gmina Żelazkówdomy na wynajem w Golbicachdomy na wynajem w Wilkowyjimieszkania na wynajem w Nowym Gąsewie

Deweloperzy

);