Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty?

Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty?

Każdy z właścicieli lokali, należący do wspólnoty mieszkaniowej, może pozwać wspólnotę do sądu, żądając uchylenia podjętej uchwały.

Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - coroczne, obowiązkowe zebranie wspólnoty - powinno zostać zwołane do końca marca każdego roku. Ustawa pozwala jednakże na podejmowanie uchwał właścicieli lokali w różnych trybach: nie tylko na zebraniu, ale także drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Uchwała może być także podjęta w tzw. trybie mieszanym, gdzie sumuje się głosy oddane częściowo na zebraniu, a częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania. Warto wiedzieć, że o treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie. Ten ostatni element jest szczególnie ważny, jeżeli nie zgadzamy się z podjętą uchwałą i zamierzamy zaskarżyć ją do sądu. Ponieważ prawo nie określa terminu ostatecznego rozstrzygnięcia głosowania w sprawie zaproponowanych uchwał, w wielu wspólnotach takie zbieranie głosów ciągle trwa. Oznacza to m.in. że ciągle otwarta pozostaje możliwość sądowego uchylenia uchwały, która według nas narusza nasze prawa czy interesy.

Przepisy ustawy o własności lokali wskazują, iż właściciel lokalu wchodzącego w skład wspólnoty mieszkaniowej, może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali. Możliwość taka istnieje także w sytuacjach, w których podjęta uchwała narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy skarżącego właściciela lokalu. Zastrzec należy, że mowa tutaj tylko o tzw. dużych wspólnotach mieszkaniowych, w małych (do siedmiu lokali), co do zasady nie stosuje się cytowanej ustawy, a przepisy kodeksu cywilnego.
 
Pozew należy wnieść do sądu właściwego dla miejsca położenia nieruchomości wspólnej, czyli po prostu danego budynku, w którym posiadamy lokal. W efekcie jego wniesienia, sąd będzie rozpatrywał, czy zaskarżona uchwała powinna zostać uchylona.
 
Pozwanym w takim procesie jest cała wspólnota mieszkaniowa, którą powinien reprezentować zarząd (lub wybrany zarządca, o którym mowa w art. 18 ustawy). Z kolei, uprawnionym do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej jest każdy właściciel lokalu, jak i nawet współwłaściciel samodzielnego lokalu, który nie został jeszcze wyodrębniony. Składać powództwo może zarówno ten, który brał udział w zebraniu i głosował za uchwałą, jak i ten, który nie brał w ogóle udziału w głosowaniu. Należy jednakże pamiętać, że właściciel nieobecny na zebraniu wspólnoty (jeżeli uchwała została podjęta wyłącznie w taki sposób) może próbować zaskarżyć uchwałę, jeśli bezprawnie został niedopuszczony na zebranie albo jeśli zebranie zostało wadliwie zwołane, lub gdy uchwała zapadła w przedmiocie nieobjętym porządkiem obrad.
 
Przedmiotem skargi mogą być wszystkie uchwały, zarówno te o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym. Rozróżnienie na te dwie kategorie jest o tyle istotne, że zależy od niego właściwy sąd: sprawy o charakterze majątkowym rozpatruje sąd rejonowy, podczas gdy niemajątkowe – okręgowy. Do tych pierwszych – najczęstszych i najbardziej typowych - spraw należą m.in. uchwały w przedmiocie ustalenia opłat na pokrycie kosztów zarządu, przyjęcia corocznego sprawozdania, odwołania członka zarządu czy zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną. Do spraw o charakterze niemajątkowym można zaliczyć np. uchwałę, która w jakiś sposób narusza dobra osobiste właściciela lokalu.
 
Najczęstszy zarzut dotyczy niezgodności uchwały z prawem, co może być wynikiem treści uchwały (zarzuty merytoryczne) lub sposobu, w jaki została przyjęta (zarzuty merytoryczne). Przykładowo, zgodnie z orzecznictwem „okoliczność, że właściciele lokali głosujący w trybie indywidualnego zbierania głosów nie znali przedmiotowo istotnych postanowień projektu uchwały wspólnoty może mieć wpływ na sposób głosowania, wpłynąć na treść uchwały i skutkować jej wadliwością, uzasadniającą uchylenie” (wyrok warszawskiego Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 11 września 2008 r., sygn. akt VI ACa 187/08). Ponadto również „niezawiadomienie członka wspólnoty mieszkaniowej o terminie zebrania właścicieli może stanowić podstawę uchylenia przez sąd uchwały wspólnoty, jeżeli zostanie wykazane, że uchybienie to mogło mieć wpływ na jej treść” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2002 r., sygn. akt IV CKN 1351/00).
 
Właściwe powództwo zgodnie z art. 31 cytowanej ustawy, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Zachowanie tego terminu jest niezwykle istotne, bowiem po jego upływie w zasadzie nie ma możliwości skutecznego wniesienia powództwa.

 

Źródło: KRN.pl | 2011-05-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Myszkowskimieszkania na sprzedaż powiat Gorlickimieszkania na wynajem gmina Lęborklokale użytkowe na sprzedaż gmina Puckdomy na wynajem w Osówcedomy na sprzedaż w Zasłońcemieszkania na wynajem w Pilwie

Deweloperzy

);