Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego?

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego?

Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba poświęcić dużo czasu na zgromadzenie i uzyskanie niezbędnych pozwoleń i dokumentów. Zawsze trwa to kilka miesięcy. Dlatego jeżeli planujesz rozpocząć budowę swojego domu z początkiem wiosny, lepiej zacząć załatwiać formalności już jesienią.

Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba poświęcić dużo czasu na zgromadzenie i uzyskanie niezbędnych pozwoleń i dokumentów. Zawsze trwa to kilka miesięcy. Dlatego jeżeli planujesz rozpocząć budowę swojego domu z początkiem wiosny, lepiej zacząć załatwiać formalności już jesienią.

Podstawowym obowiązkiem inwestora jest zdobycie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna wymagana przy budowie domu jednorodzinnego i zezwalająca na rozpoczęcie prac budowlanych.

Pierwszym krokiem do zdobycia pozwolenia na budowę jest wizyta w wydziale architektury urzędu gminy, gdzie trzeba sprawdzić, czy nasza działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Większość gmin nie ma jednak miejscowych planów zagospodarowania terenu. W takim wypadku trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i dołączyć ją do wniosku o pozwolenie na budowę.

Wniosek o pozwolenie na budowę składa się w starostwie właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. W specjalnym formularzu należy wskazać dane inwestora, opisać rodzaj inwestycji budowlanej, podać adres planowanej budowy domu jednorodzinnego i numer działki ewidencyjnej.

Do wniosku o pozwolenie na budowę domu należy dołączyć:
  • projekt budowlany (4 egzemplarze) wraz z opiniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi zgodnie z przepisami;
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • ważną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli wynika to z przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
  • inne dokumenty wymagane przez organ w związku ze specyfiką budowy.
Projekt budowlany, oprócz projektu architektoniczno-budowlanego, powinien zawierać także: plan zagospodarowania działki, zapewnienie dostawy wszystkich mediów, które znajdują się przy działce, zapewnienie odbioru ścieków, warunki przyłączenia mediów do sieci, decyzje o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, uzgodnienia włączenia do drogi i jeszcze kilka innych uzgodnień, jeśli będą one wynikać z zapisów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o WZiZT – mówi Wojciech Rutowicz z firmy ES POLSKA.

Starosta, organ właściwy do wydania decyzji o pozwolenie na budowę, powinien w ciągu 2 miesięcy wydać pozytywną decyzję. Jest to możliwe, gdy inwestor spełnia wszystkie wymogi. Termin ten jest wskazany w art. 35 ust. 6 ustawy prawo budowlane.

Jeśli starosta nie wyda decyzji w sprawie pozwolenia na budowę w ciągu 65 dni, nałożona zostaje na niego kara w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Kara ta stanowi dochód Skarbu Państwa. Jeżeli budowa domu nie zostanie rozpoczęta przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja ta staje się ostateczna, decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa.

Niestety, często okres oczekiwania na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę jest dłuższy niż dwa miesiące. Najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy działka znajduje się pod obserwacją archeologiczną. Wtedy czas oczekiwania na decyzję o pozwoleniu na budowę może wydłużyć się o dodatkowe 30 dni. Ale bywają też przypadki, że wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę przedłuża się z powodu dużej ilości złożonych wniosków i ograniczonych „mocy przerobowych” w urzędzie – dodaje Wojciech Rutowicz.

Źródło: ES POLSKA | 2007-11-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęinne nieruchomości na wynajemdziałki na sprzedażdomy na wynajem powiat Tarnogórskimieszkania na wynajem powiat Wałeckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Łęcznalokale użytkowe na sprzedaż gmina Lubowidzdomy na sprzedaż w Kamioncedomy na wynajem w Leśniczówcemieszkania na sprzedaż w Goniszów

Deweloperzy

);