Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak skutecznie sprzedać mieszkanie? Pośrednicy nieruchomości zdradzają swoje sposoby

Co zrobić, by szybko i korzystnie sprzedać mieszkanie? – pytamy pośredników nieruchomości.
Co zrobić, by szybko i korzystnie sprzedać mieszkanie? – pytamy pośredników nieruchomości

Ciężko jest oszacować średni czas sprzedaży mieszkania. Niektórzy potrafią sfinalizować transakcję w ciągu jednego dnia, inni przez długie lata szukają nowego nabywcy dla swojej nieruchomości.

Podejmując decyzję o sprzedaży własnego „M”, należy zadbać o odświeżenie mieszkania, uczciwie wycenić jego wartość i sprawdzić stan prawny. Ale to wciąż nie wszystko. O rady, co zrobić, aby szybko i z satysfakcjonującym zyskiem sprzedać mieszkanie, poprosiliśmy pośredników nieruchomości. 


Maciej Tomalak, agent nieruchomości RE/MAX DUO

Niezależnie od tego, jaki produkt sprzedajemy, klienci najpierw kupują go wzrokiem. Odpowiednie przygotowanie mieszkania, home staging, właściwe naświetlenie – to wszystko składa się na atrakcyjność oferty i na to, czy mieszkanie będzie cieszyło się zainteresowaniem, czy też nie. Czasami wystarczy odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby klienci zaczęli się nim interesować. W jaki sposób możemy trafić do klienta? Oczywiście możemy szukać go sami, ale przede wszystkim musimy pozwolić znaleźć się klientowi, który poszukuje mieszkania.

 

Barbara Paszkowska, agentka nieruchomości PRO-PER-TY Prestige

Przymierzając się do sprzedania nieruchomości, należy sprawdzić:

  • stan prawny nieruchomości (nie wszyscy właściciele są świadomi statusu swojego mieszkania bądź kamienicy, czy gruntu),
  • podstawę nabycia nieruchomości, nr księgi wieczystej, jeśli istnieje, liczbę osób zameldowanych oraz czy nie występują jakieś zaległości w zobowiązaniach,
  • księgę wieczystą – jakie wpisy widnieją w poszczególnych działach.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub nieścisłości konieczne jest zasięgnięcie porady prawnej bądź nawiązanie kontaktu z doświadczonym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Kolejnym krokiem jest odpowiednie ustalenie ceny ofertowej (na podstawie cen transakcyjnych z danego rejonu oraz trendów zmian dla podobnych nieruchomości – tak pod względem ich atrakcyjności, jak i stanu oraz wyposażenia, w jakim się znajduje dany grunt, mieszkanie czy dom). Najlepiej zrobi to rzeczoznawca ds. nieruchomości, ale doświadczony pośrednik też może oszacować nieruchomość i podpowiedzieć, za jaką cenę powinno się ją sprzedać.

 

Patryk Skowronek, agent nieruchomości Keller Williams Partners

„Wyróżnij się albo zgiń” – tak brzmi kultowe marketingowe hasło Jack-a Trouta. Musisz wyróżnić swoją ofertę, doprowadzić tylko i aż do jednego kliknięcia. Jak to zrobić? Pięknych i atrakcyjnych mieszkań w tytułach jest wiele, znajdź zachęcającą cechę mieszkania i opisz ją np. słoneczne, przestronne, ustawne. Kolejny krok to zdjęcia – doradzam sprzedawać przestrzeń. Przestrzeń dla nowego nabywcy, odpersonalizowaną, pozbawioną zdjęć Twojej rodziny, szczoteczek do zębów oraz Twojego ulubionego żelu pod prysznic. Niech zdjęcia przedstawiają miejsce dla nowego właściciela. Jak to zrobić? Najszybciej jest przejrzeć ogłoszenia na szwedzkich portalach z ogłoszeniami. Szwedzi opanowali tę sztukę do perfekcji, sam czasami mam chęć zadomowić się w ich ofertach. Kolejnym punktem jest jakość. To prawda, że dzisiejsze telefony wykonują dobrej jakości zdjęcia. Jednak fotograf to zawód taki sam jak lekarz, dlatego w chorobie korzystam z pomocy lekarza, a w sprzedaży nieruchomości z usług fotografa. Tobie też polecam taki układ, ponieważ dobry fotograf nieruchomości będzie też skarbnicą wiedzy, która pomoże Ci stworzyć przestrzeń dla nowego nabywcy.

 

Dominika Dąbrowska, niezależna agentka nieruchomości, trenerka i prelegentka rynku nieruchomości

Jeżeli nie miałeś/-aś do tej pory doświadczenia w sprzedaży nieruchomości i nie masz wystarczających umiejętności, a przede wszystkim czasu na odbieranie licznych telefonów od potencjalnych klientów, warto nawiązać współpracę z jednym, dobrym i doświadczonym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Zdecydowanie w formie umowy na wyłączność. Popytaj znajomych o polecenie dobrego pośrednika, sprawdź w Internecie, jak pracuje, jak reklamuje nieruchomości, których sprzedażą się zajmuje. Umów się na spotkanie i dokonaj wyboru pośrednika, który zarówno będzie mógł pochwalić się wiedzą i doświadczeniem, jak i będzie mieć pomysł na sprzedaż Twojego domu czy mieszkania.

 

Dawid Pajerski, agent nieruchomości RE/MAX DUO

Mieszkanie można sprzedać szybko lub za wysoką cenę, ale co zrobić, żeby było szybko i za wysoką cenę? Temat wydaje się sprzeczny, bo wysoka cena często kojarzy się z ceną przeszacowaną, dlatego, aby sprzedać mieszkanie szybko, należy wystawić je po cenie rynkowej, czyli przede wszystkim cenie opartej na cenach transakcyjnych podobnych nieruchomości.

Co natomiast zrobić, aby uzyskać cenę ponadofertową? Lepszym sposobem niż wystawienie mieszkania po za wysokiej cenie jest wystawienie po cenie delikatnie niższej od ceny rynkowej, pod warunkiem, że mamy kilku klientów popytowych. Następnie należy odpowiednio przeprowadzić rozmowy negocjacyjne i pewnego rodzaju licytację na nieruchomości – nie zalecam robić tego w domu (a przede wszystkim w domu, który sam sprzedajesz). Do takiego ryzykownego działania trzeba mieć tzw. „know-how”. Sprawdź, czy ma go Twój pośrednik. 

Źródło: KRN.pl | 2022-02-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

misiek ⋅ 23-12-2022 | 15:25

Ciekawy artykuł, na pewno interesujący dla osób chcących poznać nieco tajników sprzedaży nieruchomości. Sam na pewno kilka wykorzystam, ciągle chcę się rozwijać :) od dawna zajmuję się sprzedażą, ale w kwestii nieruchomości to jest inna para kaloszy. Dlatego zdecydowałem się na studia podyplomowe konkretnie z tego zakresu - marketing i PR nieruchomości na WSKZ. Jestem bardzo zadowolony i mogę fajnie łączyć pracę ze studiami, wykorzystuje wiedzę z zajęć w codziennej praktyce :)

pośrednik ⋅ 08-02-2022 | 14:49

fajne są takie artykuły , można tez podać strony www i wówczas biura już nie będą w ogóle potrzebne !! Czemu ma to służyć ? Jaki jest sens pisania i pomniejszania grona klientów?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażgaraże na sprzedażkamienice na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Wałbrzyskilokale użytkowe na wynajem powiat Hajnowskidomy na wynajem gmina Regnówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Hrubieszówmieszkania na sprzedaż w Łobudzicachdomy na wynajem w Prositachmieszkania na wynajem w Tokach

Deweloperzy

);