Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak czytać projekt budowlany?

jak-czytac-projekt-budowlany
Jak czytać projekt budowlany?

Spełnieniem marzeń większości osób jest budowa domu i zamieszkanie wraz z rodziną w zielonej okolicy. Jednym z elementów, jaki staje się konieczny w całym tym przedsięwzięciu, jest projekt budowlany. Bez niego już na wczesnym etapie staranie się, chociażby o pozwolenie na budowę byłoby niemożliwe. Pomimo obszernej dokumentacji warto dowiedzieć się, jak ją czytać, gdyż będzie to przydatne na wielu późniejszych etapach.

Projekt budowlany – jak czytać i z czego on się składa?


Zastanawiając się, jak czytać projekt budowlany i od czego w ogóle zacząć, warto na początek zaznajomić się z jego częścią opisową. Dotyczy ona podstawowych parametrów budynku, które oczywiście są ściśle związane z samym projektem. Znajduje się w niej m.in. zestawienie powierzchni budynku pozwalające na zapoznanie się z wielkością poszczególnych pomieszczeń.
 
Kolejny etap wiąże się z weryfikacją danych konstrukcyjno-materiałowych. To właśnie tu wyszczególnione są najważniejsze elementy domu, zaczynając od konstrukcji, przechodząc dalej do materiałów izolacyjnych, a skończywszy na wykończeniu. Ponadto znajdują się tutaj informacje na temat tego, w jaki sposób zaprojektowano fundamenty, ściany czy dach, a także, jakich materiałów należy użyć. Opis powinien dodatkowo uwzględniać sugestie dotyczące następujących po sobie etapów robót.
 
W części opisowej muszą również zostać opisane wszystkie parametry materiałów budowlanych, które zamierza się zastosować do budowy domu. Chodzi przykładowo o rodzaj betonu, drewna, stali czy pustaków. Dane te umożliwiają wykonanie wytrzymałego budynku zgodnego z tym, co zawiera projekt budowy.
 
W części typowo konstrukcyjnej podaje się założenia projektowe, na podstawie których dokonano obliczeń stawianej konstrukcji. Oprócz tego znaleźć tu można także przekroje i zbrojenie elementów żelbetowych, wymiary krokwi, odległości kotwienia murłat itp. Dane te są jednak najbardziej istotne dla architekta adaptującego.
 
Następnym elementem są tzw. projekty branżowe. W ich skład wchodzą podstawowe projekty instalacji:
 
  • elektrycznej,
  • gazowej,
  • wentylacyjnej,
  • wodno-kanalizacyjnej
  • oraz centralnego ogrzewania.
 
Warto zapamiętać, że tutaj przeczytamy także o tym, jaka jest charakterystyka energetyczna budynku, co pozwoli oszacować, czy dom będzie ciepły i ile będzie kosztować jego eksploatacja.
 

Rysunek budowlany – jak czytać i w czym on pomaga?

 
Rysunek budowlany jest ściśle związany z częścią opisową i obejmuje rzuty poszczególnych kondygnacji, przekroje budynku, widoki elewacji, zestawienie stolarki oraz dach. Rzut kondygnacji to obraz domu, jaki przecięty jest na wysokości 1 m nad podłogą i ukazuje obrys wszystkich elementów. Ściany, słupy, a także komponenty konstrukcyjne oznakowane są w nim najgrubszymi liniami, z kolei cieńsze linie wydzielają ściany działowe oraz ich warstwy, okna, drzwi i schody.
 
Zestawienie przegród uwzględnia wszystkie ich warstwy w kolejności od zewnątrz do środka wraz z wykończeniem, ociepleniem i materiałami konstrukcyjnymi. Co więcej, z rzutu dowiemy się również, w jakim miejscu występuje konkretny rodzaj ściany.
 
Kolejne zestawienie obejmuje stolarkę okienną oraz drzwiową, gdzie oprócz okien i drzwi znajdują się bramy garażowe i ich parametry techniczne takie, jak wielkość i ilość. Tego rodzaju zestawienie jest szczególnie przydatne przy wycenie i zamówieniach stolarki.
 
Elementy zaznaczone przerywaną linią to zwykle obrys dachu, belek konstrukcyjnych i ozdobnych, włazów na poddasze czy też różnych wnęk. Oprócz tego części obrazowej, która zawiera się w projekcie budowlanym, wrysowane są elementy wyposażenia wnętrz. Z punktu widzenia budowlanego nie stanowią one jednak aż tak ważnych informacji (poza elementami sanitarnymi i kotłem), aczkolwiek ich umiejscowienie pomaga zwizualizować sobie przyszłe zaaranżowanie pomieszczeń.
 
Z całą pewnością ważnymi elementami rzutu są linie wymiarowe i oznaczenia.To one pozwalają odczytać szerokość i długość budynku, ale także odległości pomiędzy osiami ścian konstrukcyjnych. Informują one również o grubości ścian i odległościach między nimi oraz grubościach ocieplenia. Chcąc jednak poznać unikalny słownik budowlany i skorzystać z porad i to na każdym etapie budowy, warto odwiedzić stronę budujemy.pl
 

Co jeszcze zawiera projekt budowlany?

 
Część rysunkowa w projekcie budowlanym to także widoki elewacji i wykorzystane do tego celu materiały. Co zaś się tyczy pomieszczeń, to każde z nich posiada indywidualny numer wraz z podaną wielkością powierzchni i oznaczeniem sposobu wykończenia posadzki. Pozostałe przekroje, które stanowią kolejne rysunki dokumentacji, pokazują dom od fundamentów, poprzez poszczególne kondygnacje, aż po dach.
 
Dokładnie w drugiej części dokumentacji rysunkowej znaleźć można projekt fundamentów. Jego rzut określa głębokość i kształt całości konstrukcji i wykopów wraz z opisem ław i ścian fundamentowych, ich wymiarów i wysokości. Rysunek zawiera także fundamenty dotyczące schodów wewnętrznych, kominów czy ścian oporowych tarasów.
 
Oprócz tego w tej części pojawia się również rzut pozycji stropu nad parterem i schemat jego zbrojenia. Obok samego rzutu pojawiają się uwagi do rysunku, które informują o tym, w jaki sposób wszystko ze sobą połączyć. Projekt obejmuje zestawienie stali i elementów, jak są niezbędne do wykonania stropu. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku więźby dachowej, gdzie rzut uwzględnia elementy konstrukcyjne dachu z jednoczesnym podaniem wymiarów i rozstawem.
 
 
Jak łatwo da się zauważyć, projekt budowlany stanowi obszerną dokumentację, bez której wybudowanie domu staje się niemożliwe. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak czytać projekt budowlany, by zapoznać się ze szczegółami przyszłego miejsca zamieszkania. Tak naprawdę każda część projektu jest ważna i wzajemnie się uzupełnia, umożliwiając przy tym optymalny dobór materiałów. Będąc inwestorem można oczywiście polegać na kierowniku budowy czy też pracownikach, dla których czytanie tego rodzaju dokumentów to codzienność. Baza wykonawców z całej Polski dostępna jest na stronie budujemy.pl
 
 
Źródło: KRN.pl | 2023-04-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniamieszkania na zamianęhale i magazyny na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Bielskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Świnoujściedomy na sprzedaż gmina Pawłowicedomy na sprzedaż gmina Miedzichowomieszkania na wynajem w Rososzdomy na sprzedaż w Pradzemieszkania na sprzedaż w Biejkowie

Deweloperzy

);