Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Drapacze chmur, które budzą podziw

Drapacze chmur, które budzą podziw
Ogniste Wieze, fot. na lic. Wikimedia Commons

Sięgają kilkudziesięciu metrów, a widok z ich okien zapiera dech. Podobnie jak one same.

Ogniste Wieże

Kompleks Flame Towers znajduje się w mieście Baku, stolicy Azerbejdżanu, który przez swoich mieszkańców określany jest „krainą wiecznego ognia”. Zespół budynków składa się z 3 szklanych wież położonych na wzgórzu nieopodal brzegu Morza Kaspijskiego. Pierwsza wieża, o wysokości 190 m liczy 39 pięter i jest najwyższym budynkiem w Baku oraz Azerbejdżanie. Pełni funkcję budynku mieszkalnego. Znajdują się w niej luksusowe mieszkania z widokiem na centrum miasta. Druga wieża ma wysokość 160 m (37 pięter) i została zaadaptowana pod ekskluzywny hotel dla najbardziej wymagających gości. Ostatnia z wież, mierząca 140 m, (34 piętra), odgrywa rolę biurowca. Przestrzeń u podnóża Ognistych Wież została zagospodarowana pod sklepy i strefę dla mieszkańców. Łączna powierzchnia, na której stoją 3 wieże, wynosi 28 tys. mkw. Zewnętrzne ściany budynków są w całości pokryte ekranami LED, co umożliwia tworzenie efektownych wizualizacji. W nocy budynki wyglądem przypominają płonące pochodnie. Kompleks wieżowców zaprojektowała firma HOK International, a za realizację inwestycji odpowiada przedsiębiorstwo DIA Holding Azerbaijan. Koszt inwestycji szacuje się na 350 mln dolarów.
 

Biurowiec CMA-CGM

Francuska siedziba CMA CGM, jednej z największych europejskich firm shippingowych, powstała w 2004 r. w Marsylii. Jest to pierwsza wieża zbudowana tam od 30 lat i jednocześnie najwyższy budynek w mieście. Wieżowiec zaprojektowany przez Zahę Hadid jest częścią wielkiego planu przebudowy nabrzeża Marsylii znanego pod nazwą Euromediterranée, której celem jest rewitalizacja miasta poprzez budowę obiektów biurowych, usługowych i mieszkaniowych. Kompleks zlokalizowany jest w pobliżu wybrzeża, w klinie pomiędzy zawieszonymi nad ziemią drogami szybkiego ruchu. 33-piętrowy wieżowiec liczy 147 m wysokości, a w swoim najszerszym miejscu osiąga 75 m szerokości. Budynek, podobnie jak inne projekty autorstwa Zahy Hadid, wyróżnia się atrakcyjną i dynamiczną formą. Energooszczędna fasada z błękitnego szkła nadaje wygiętej bryle lekkości i wdzięku. Obiekt nie jest ograniczony jedynie do funkcji biurowej – znajdują się w nim również audytorium, restauracje, centrum fitness i muzeum morskie.

 

Biurowiec CMA-CGM, fot. na lic. Wikimedia Commons


Budynek Lloyd's

Wieżowiec znajdujący się dzielnicy finansowej Londynu przy Lime Street jest siedzibą firmy ubezpieczeniowej Lloyd's. Futurystyczny biurowiec zaprojektowany przez Richarda Rogersa powstał w latach 1978-1986. Ze względu na swoją nietypową formę, potocznie nazywany jest The Inside-Out Building – budynkiem wywróconym na drugą stronę. Charakterystycznym elementem wieżowca są znajdujące się na zewnątrz elewacji schody w formie obłych spirali wykonanych ze stali nierdzewnej. Wzdłuż fasady budynku biegną także windy, rury wentylacyjne i instalacje techniczne. Obiekt ma 88 m wysokości, liczy 14 pięter i składa się z 3 wież, którym towarzyszą 3 wieże serwisowe. Całość rozlokowano wokół wysokiego na 60 m atrium. Na dachu budynku znajdują się dźwigi, które pozwalać utrzymać w czystości elewację budynku. Obiekt jest najmłodszą londyńską konstrukcją, która uzyskała najwyższą klasę zabytku miejskiego w 2008 r. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 75 mln funtów.

 

Lloyds fot.  Martin Barona, pexels.com


InterContinental Warszawa

Warszawski wieżowiec InterContinental jest jednym z najwyższych pięciogwiazdkowych hoteli w Europie. Budynek o wysokości 164 m znajduje się przy ul. Emilii Plater 49 w centrum Warszawy. Budynek został wzniesiony w latach 2001-2003 według projektu Tadeusza Spychały, Wojciecha Popławskiego i Willibanda Fürsta. Żelbetową konstrukcję zaprojektowali Johann Meyer i Jerzy Błażeczek. Budynek charakteryzuje jednolita, smukła bryła, utrzymana w ciemnozielonej tonacji. Kolor elewacji nawiązuje do sąsiedniego wieżowca – Warsaw Financial Center. Luksusowy hotel oferuje 414 pokoi, w tym 76 apartamentów przeznaczonych do dłuższego pobytu. Znajdują się tam również: 14 sal konferencyjnych, 2 restauracje, bar oraz kawiarnia. Na piętrze 43. i 44. powstało centrum rekreacji z siłownią, salą do aerobiku, jacuzzi i basenem o wymiarach 6 x 14 m. Jest to najwyżej położony basen w Polsce. W podziemnych kondygnacjach mieści się parking na 175 miejsc. Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł 113 mln euro. W 2016 r. hotel, jako jedyny w Polsce, otrzymał pięć gwiazdek w prestiżowym czerwonym przewodniku Michelina „Main Cities of Europe".

 

Intercontinental Warszawa fot. Pawel Otfinowski, fot. na lic. Wikimedia Commons


Jin Mao Tower

Wieża Jin Mao jest trzecim najwyższym budynkiem w Chinach, znajduje się w Szanghaju, w dzielnicy Pudong. Postmodernistyczny budynek został zaprojektowany przez amerykańskie biuro architektoniczne, Skidmore, Owings and Merrill w 1994 r. Budynek o wysokości 421 m liczy 88 pięter. Jego elewacja nawiązuje wyglądem do tradycyjnej chińskiej architektury. Została wykonana ze szkła, stali nierdzewnej, aluminium i granitu. Budynek może wytrzymać wiatry tajfunowe o prędkości do 200 km/h oraz trzęsienia ziemi do 7 stopnia w skali Richtera. Wiele elementów konstrukcji budynku nawiązuje do liczby 8, postrzeganej w chińskiej kulturze jako szczęśliwy numer. Główny rdzeń ma kształt ośmiokąta, otoczony jest 8 kolumnami z kompozytów oraz 8 stalowymi kolumnami zewnętrznymi. W wieżowcu znajdują sale konferencyjne i bankietowe, kluby, restauracje, centrum handlowe, hotel oraz pomieszczenia biurowe. Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce 28 sierpnia 1998 r. Koszt jego budowy wyniósł 400 mln dolarów.

 


 Jin Mao Tower, fot. na lic. Wikimedia Commons

Źródło: KRN.pl | 2019-02-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemdomy do kupieniainne nieruchomości na wynajemdomy na wynajem powiat Wolsztyńskidomy na wynajem powiat Międzyrzeckimieszkania na sprzedaż gmina Markusylokale użytkowe na sprzedaż gmina Łukówdomy na wynajem w Nieporazdomy na wynajem w Szklarachdomy na wynajem w Świętomarzu

Deweloperzy

);