Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Darmowa strefa i buspasy dla właścicieli aut elektrycznych

Darmowa strefa i buspasy dla właścicieli aut elektrycznych
BMW i3, fot. materiały prasowe BMW

Rośnie popularność aut elektrycznych. Wszystko dzięki niskim kosztom użytkowania i nowym przywilejom dla kierowców. Darmowy wjazd do stref płatnego parkowania i możliwość poruszania się buspasami – to tylko niektóre zalety posiadania „elektryka”.

Dlaczego warto?


Wzrostowi sprzedaży aut elektrycznych w Polsce sprzyjają nowe przepisy prawne. Prezydent Andrzej Duda, 5 lutego 2018 r., podpisał ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która wprowadza udogodnienia dla właścicieli pojazdów elektrycznych. Wśród nowych przywilejów dla kierowców znalazły się przede wszystkim:

  • możliwość bezpłatnego parkowania w centrach miast;
  • korzystania z buspasów (do 1 stycznia 2026 r.);
  • wjazdu do stref czystego transportu (o ile samorządy wydzielą takie obszary);
  • korzyści podatkowe – niższa akcyza i wyższe stawki amortyzacji.

Ponadto według planu Ministerstwa Energii, w 2020 r. w naszym kraju powinno działać 6 tys. punktów zwykłego oraz 400 szybkiego ładowania.

Nie tylko zmiany w prawie zachęcają do odwiedzania salonów sprzedaży. Przykładowo BMW jako marka Premium oferuje samochody elektryczne projektowane w oparciu o idee zrównoważonego rozwoju i ekologicznej mobilności. Zasięg takich aut to min. 200 km na jednym ładowaniu trwającym około 3,5 godziny. Baterie można ładować na specjalnych stacjach lub przy użyciu domowego gniazdka. Oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Koszt pokonania 100 km samochodem elektrycznym marki BMW to zaledwie ok. 7 zł. W porównaniu do pojazdów spalinowych, „elektryki” są zatem znacznie tańsze w użytkowaniu.

„Elektryk” bez akcyzy

Co prawda, ustawa nie wprowadza systemu dofinansowania do zakupu aut elektrycznych, ale przewiduje pewne ustępstwa podatkowe. Kategoria pojazdów elektrycznych jest jedyną, która została całkowicie zwolniona z podatku akcyzowego, wynoszącego przeważnie 3,1 proc. Kolejnym przywilejem dla nabywców samochodów elektrycznych jest możliwość amortyzacji do kwoty 30 tys. euro.

Bez opłat w strefach czystego transportu

Właściciele aut elektrycznych stali się uprzywilejowanymi uczestnikami ruchu drogowego. Aby w pełni zrealizować zapisy ustawy, lokalne władze mogą wyznaczyć tzw. strefy czystego transportu, czyli obszary, na których auta elektryczne, wodorowe i na gaz ziemny byłyby uprawnione do bezpłatnego przejazdu. Na razie właściciele aut elektrycznych mogą bez przeszkód parkować na drogach publicznych w strefach płatnego parkowania. Zwolnienie z opłat już teraz gwarantuje im art. 13 ustawy o drogach publicznych.


Kraków liderem transportu ekologicznego

Władze Krakowa, który pod względem dostępności ekologicznej komunikacji miejskiej znajduje się w europejskiej czołówce, podjęły działania zachęcające do inwestowania w osobowe auta elektryczne. Aktualnym celem dla stolicy Małopolski jest ułatwienie dostępu do stacji ładowania.

Wyznaczono 40 nowych lokalizacji, wszystkie w obrębie II obwodnicy, gdzie będzie można doładować samochód. Stacje mają powstać w pobliżu węzłów komunikacji miejskiej i wypożyczalni rowerów. Równolegle krakowscy radni analizują temat wyodrębnienia stref czystego transportu.

Samochodem elektrycznym jeździ się inaczej?

Na rynku samochodów elektrycznych w Polsce dostępne są modele zaprojektowane w oparciu o innowacyjne technologie, wpływające na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Kierowcy zauważają różnice w sposobie prowadzenia tego typu pojazdów, polegające na dostępności maksymalnego momentu obrotowego już od momentu ruszenia oraz podróżowania w pełnej ciszy.


 „Coraz więcej klientów decyduje się na zakup samochodu elektrycznego, doceniając jego zalety. W najbliższej przyszłości oczekujemy dalszego wzrostu zainteresowania samochodami elektrycznymi ze względu na bardzo niskie koszty eksploatacji takich samochodów, ich bezawaryjność oraz darmowe parkingi czy też możliwość poruszania się bus-pasami. Najlepszym rozwiązaniem przed podjęciem decyzji o zakupie jest skorzystanie z możliwości jazdy testowej oferowanej w naszym salonie BMW – mówi Sebastian Różański, Kierownik Działu Sprzedaży Samochodów w salonie BMW Dobrzański."

Kupujesz i zyskujesz


Samochody elektryczne są pozbawione problematycznych podzespołów, takich jak: turbina, alternator, rozrusznik, sprzęgło czy koło dwumasowe, przez co są bezawaryjne i bardzo tanie w eksploatacji. W ten sposób zmniejsza się różnica między cenami samochodów elektrycznych i spalinowych.

Samochody elektryczne częściowo rozwiązują też problemy związane z komunikacją w dużych miastach. Silnik elektryczny napędza auto bez emisji spalin, umożliwiając poruszanie się na obszarach, gdzie ze względu na natężenie smogu, tradycyjny ruch samochodowy jest już stopniowo ograniczany. W przyszłości elektryki mogą wobec tego stać się standardem na drogach w centrach miast. To odpowiednie rozwiązanie dla osób pracujących w branżach wymagających częstego przemieszczania się między dzielnicami, np. dla pośredników nieruchomości czy rzeczoznawców. Warto być ekologicznym i czerpać z tego korzyści.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2018-06-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

joe ⋅ 23-06-2018 | 10:18

Co do bezawaryjności to bym się tutaj nie zgodził. Niskie temperatury źle wpływają na baterie w tych samochodach, a w Polsce niestety, w zimie bywają temepratury w okolicach od -10 do -20 stopni. Zanim wprowadzi się te samochody na rynek, należałoby sprawdzić dokładnie żywotność takiego samochodu w zimowych warunkach.

KG ⋅ 23-06-2018 | 09:07

Zwolnienie z akcyzy i większa kwota amortyzacji nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską i przez to nie obowiązują ☹

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Inwestycja Cieślewskiego 7A
Sand Hotel ****
Przepiękny dom jednorodzinny

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniagaraże na sprzedażhale i magazyny na sprzedażdomy na wynajem powiat M. Słupskmieszkania na wynajem powiat Pińczowskimieszkania na sprzedaż gmina Żyrakówdomy na sprzedaż gmina M. Zielona Góradomy na wynajem w Zakrzowiemieszkania na sprzedaż w Pachutkachdomy na sprzedaż w Jakubce

Deweloperzy

);