Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czy rządowa pomoc rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków?

Czy rządowa pomoc rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków?

Rok 2018 będzie przełomowy dla polskiego mieszkalnictwa. Jakie konsekwencje dla rynku nieruchomości przyniesie zmiana rządowych programów?

Przyjęta w ostatnim czasie nowelizacja ustawy, dotycząca zasad działania programu „Mieszkanie dla Młodych” przyczyni się do zwiększenia liczby jego beneficjentów. Według szacunków ekspertów w kolejce po kredyt z rządowym dofinansowaniem na zakup własnego mieszkania ustawi się dodatkowo ok. 4 tys. rodzin. Stanie się tak dzięki zniesionemu przez nowelę limitowi, który Bank Gospodarstwa Krajowego ogłasza, gdy złożone wnioski przekroczą 95 proc. Proponowana zmiana przepisów pozwoli w całości wykorzystać środki udostępnione w ramach programu. Tym samym umożliwi to kolejnym zainteresowanym nabycie nieruchomości. Sytuacje z poprzednich lat funkcjonowania programu pokazały, że nie wszystkie dostępne pieniądze w pełni wykorzystywano, a przyczyną takiego stanu były brak finalizacji umowy lub rezygnacje przyszłych beneficjentów. Nowelizacja ma szczególne znaczenie dla tych wszystkich, którzy rządową pomoc traktowali jako jedyną szansę przybliżającą ich do posiadania własnego mieszkania, tym bardziej, że rok 2018 jest ostatnim okresem działania programu. W jego miejsce pojawi się Narodowy Program Mieszkaniowy.

 

„Mieszkanie Plus” - najem zamiast własności

Priorytetem obecnego rządu jest m.in. zwiększenie zasobu mieszkaniowego w Polsce. W myśl tego założenia opracowano nowy program mieszkaniowy, powstający z myślą o osobach, których sytuacja finansowa nie pozwala na zakup mieszkania z własnych środków, a jednocześnie ich zdolność kredytowa nie umożliwia przyznania kredytu hipotecznego. Dodatkowym rozwiązaniem, mającym na celu wspieranie polskiego mieszkalnictwa, są Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Gromadzone na nich środki będą mogły zostać przeznaczone zarówno na zakup mieszkania, wkład własny, jak i prace remontowo-wykończeniowe. Zadaniem rządu jest wspieranie systematycznego oszczędzania poprzez ustawowo określoną premię. Zdecydowanie większą uwagę przyciąga uruchamiane w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego „Mieszkanie Plus”. Jego przewodnim założeniem jest realizacja inwestycji mieszkaniowych na gruntach należących do Skarbu Państwa. Udostępniane w ten sposób lokale mają być przeznaczone na wynajem z opcją dojścia do własności, a wysokość opłaty czynszowej ma nie przekraczać 20 zł miesięcznie za 1 mkw. Porównując dotychczasowe formy rządowej pomocy z obecnie realizowanym programem, widać, że bezpośrednio nie ułatwi on Polakom zakupu własnego mieszkania. Najemcy „plusowych” lokali dopiero po kilkudziesięciu latach najmu będą mogli zdobyć prawo własności.

 

Mieszkania dla każdego

Ogólnopolski zasięg „Mieszkania Plus” oraz brak ograniczeń (tj. wiek czy dochody) pozwoli wszystkim Polakom starać się o rządowe mieszkanie, co można uważać za zaletę, której nie było w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Choć tzw. pomoc państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi obejmowała obywateli w całym kraju, to decydującym był w tym przypadku wiek potencjalnych beneficjentów, wyłączający osoby po ukończeniu 35 roku życia. Nowy program nie nakłada żadnych ograniczeń, dlatego możliwość wynajmowania „mieszkania plus” będzie miał każdy, kto się zakwalifikuje. Pierwszeństwo przysługuje rodzinom wielodzietnym i osobom o umiarkowanych dochodach. Odpowiedzialna za program BGK Nieruchomości wkrótce ustali wartość minimalnej zdolności czynszowej potencjalnych najemców, która będzie swojego rodzaju gwarantem terminowego uiszczania opłat. Z informacji przedstawionych przez spółkę wynika, że tzw. zdolność czynszową mają stanowić dochody najemców z pominięciem zobowiązań finansowych tj. np. opłaty wynikające z umowy najmu. Zgodnie z zapowiedzią wiceprezesa BGK Nieruchomości Włodzimierza Stasiaka, na korzyść najemców w obliczeniach uwzględnione zostaną pobierane przez wnioskodawców świadczenia pieniężne, także wypłaty „500 plus”. Zainteresowanie, jakie wzbudza program, nie skupia się jednak tylko na zasadach najmu, ale kwestiach dotyczących samej zabudowy.


Lokalizacja, która przyciąga

„Mieszkanie Plus” ma zaspokajać potrzeby mieszkaniowe lokalnych społeczności i stymulować poszczególne rynki, a poprzez to pozytywnie wpływać na całą gospodarkę. Dlatego też do programu dołączają zarówno małe miejscowości, jak i największe polskie metropolie, w tym Warszawa, Łódź czy Kraków. Wytypowane przez władze miasta działki, gdzie ma powstawać zabudowa, przyciągają uwagę komentatorów i osób zainteresowanych. Kontrowersje rodzą się wokół lokalizacji, na których będą budowane osiedla „Mieszkań Plus”. Proponowane przez urzędników działki są poddawane ocenie pod kątem ich przydatności i potencjału. Obok kwestii ekonomicznych przy okazji najważniejszych wytycznych uwzględnia się towarzyszącą infrastrukturę. Jak wiadomo wyznacznikiem atrakcyjności adresu jest dostęp do komunikacji miejskiej, bliskość placówek edukacyjnych czy sklepów oraz dróg dojazdowych. Problem, jaki pojawia się w przypadku gruntów proponowanych pod zabudowę, tkwi właśnie w ich usytuowaniu. W komentarzach przeciwników najczęściej słyszy się o tym, że państwowe działki oraz nieruchomości należące do niektórych spółek wyrażających gotowość przystąpienia do programu, często znajdują się na obszarach, gdzie nie ma odpowiedniego przystosowania infrastrukturalnego, a ośrodki handlowo-usługowe są za daleko od planowanej zabudowy. Konieczność wybudowania sieci komunikacyjnej czy łączy kanalizacyjno-sanitarnych rodzi obawę dodatkowych kosztów, co miałoby przełożyć się na wydatki przyszłych najemców. Jak jednak zapewnia Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz BGK Nieruchomości, stawka czynszów nie będzie przekraczała ustawowo przyjętych wartości – o jej wysokości zadecyduje m.in. lokalizacja (tak, jak ma to miejsce również w przypadku inwestycji deweloperskich) oraz warunki najmu (zwykły wynajem lub z opcją dojścia do własności).


Czy tanie zawsze oznacza gorsze?

Wątpliwości pojawią się również w odniesieniu do standardu mieszkań realizowanych na potrzeby programu „Mieszkanie Plus”. Ożywione dyskusje prowadzone były, gdy pojawiła się informacja o braku wind i zewnętrznych klatkach, jako sposobie na zaoszczędzenie finansów. Swój głos w tej sprawie zabierał Rzecznik Praw Obywatelskich wskazując, iż w ten sposób z udziału w programie wyłącza się (lub znacznie utrudnia się) osoby najbardziej potrzebujące, czyli niepełnosprawnych oraz rodziny z małymi dziećmi. Z negatywnymi opiniami spotkał się także pomysł rezygnowania z podziemnych parkingów. Większość miast boryka się z brakiem miejsc postojowych i garaże na minusowej kondygnacji bardzo często są w tym przypadku jedynym rozwiązaniem.

Wiele pytań, jakie nasuwają się przy okazji funkcjonowania nowego programu mieszkaniowego, wciąż pozostaje bez odpowiedzi, choć pilotażowe inwestycje już się rozpoczęły. Prace nad finalną postacią ustawy określającej wszystkie filary Narodowego Programu Mieszkaniowego nadal trwają, a jej postanowienia będzie można ocenić dopiero w momencie, gdy pierwsi najemcy podzielą się swoimi opiniami.

 

 

 

Źródło: KRN.pl | 2017-07-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

werty ⋅ 02-11-2017 | 20:21

doczytać jaroslaw sobie możesz więcej info na http://ikm.org.pl/ bo oni wszystko dokładanie analizują i odpowiadają w razie co

jaroslaw1 ⋅ 18-07-2017 | 10:58

Rozumiem ,ze program jest realizowany a nie ma jeszcze ustawy /aktow prawnych/,ktore by regulowaly wszystkie aspekty tego pomyslu????

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Wynajem pomieszczeń biurowych...
Willa Słowicza
Oaza Bronowice
Sand Hotel ****
Budynek mieszkalny przy ul....
Apartamenty Lema
CHE162PI47

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Willa Słowicza

Kraków, Bronowice, ul. W. E.... 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęciagaraże do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Głubczyckilokale użytkowe na wynajem powiat Drawskimieszkania na wynajem gmina Śliwicemieszkania na sprzedaż gmina Kolbudydomy na wynajem w Teodorówcedomy na sprzedaż w Bodzanówkumieszkania na sprzedaż w Nowych Chlebiotkach

Deweloperzy