Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czy rządowa pomoc rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków?

Czy rządowa pomoc rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków?

Rok 2018 będzie przełomowy dla polskiego mieszkalnictwa. Jakie konsekwencje dla rynku nieruchomości przyniesie zmiana rządowych programów?

Przyjęta w ostatnim czasie nowelizacja ustawy, dotycząca zasad działania programu „Mieszkanie dla Młodych” przyczyni się do zwiększenia liczby jego beneficjentów. Według szacunków ekspertów w kolejce po kredyt z rządowym dofinansowaniem na zakup własnego mieszkania ustawi się dodatkowo ok. 4 tys. rodzin. Stanie się tak dzięki zniesionemu przez nowelę limitowi, który Bank Gospodarstwa Krajowego ogłasza, gdy złożone wnioski przekroczą 95 proc. Proponowana zmiana przepisów pozwoli w całości wykorzystać środki udostępnione w ramach programu. Tym samym umożliwi to kolejnym zainteresowanym nabycie nieruchomości. Sytuacje z poprzednich lat funkcjonowania programu pokazały, że nie wszystkie dostępne pieniądze w pełni wykorzystywano, a przyczyną takiego stanu były brak finalizacji umowy lub rezygnacje przyszłych beneficjentów. Nowelizacja ma szczególne znaczenie dla tych wszystkich, którzy rządową pomoc traktowali jako jedyną szansę przybliżającą ich do posiadania własnego mieszkania, tym bardziej, że rok 2018 jest ostatnim okresem działania programu. W jego miejsce pojawi się Narodowy Program Mieszkaniowy.

 

„Mieszkanie Plus” - najem zamiast własności

Priorytetem obecnego rządu jest m.in. zwiększenie zasobu mieszkaniowego w Polsce. W myśl tego założenia opracowano nowy program mieszkaniowy, powstający z myślą o osobach, których sytuacja finansowa nie pozwala na zakup mieszkania z własnych środków, a jednocześnie ich zdolność kredytowa nie umożliwia przyznania kredytu hipotecznego. Dodatkowym rozwiązaniem, mającym na celu wspieranie polskiego mieszkalnictwa, są Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Gromadzone na nich środki będą mogły zostać przeznaczone zarówno na zakup mieszkania, wkład własny, jak i prace remontowo-wykończeniowe. Zadaniem rządu jest wspieranie systematycznego oszczędzania poprzez ustawowo określoną premię. Zdecydowanie większą uwagę przyciąga uruchamiane w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego „Mieszkanie Plus”. Jego przewodnim założeniem jest realizacja inwestycji mieszkaniowych na gruntach należących do Skarbu Państwa. Udostępniane w ten sposób lokale mają być przeznaczone na wynajem z opcją dojścia do własności, a wysokość opłaty czynszowej ma nie przekraczać 20 zł miesięcznie za 1 mkw. Porównując dotychczasowe formy rządowej pomocy z obecnie realizowanym programem, widać, że bezpośrednio nie ułatwi on Polakom zakupu własnego mieszkania. Najemcy „plusowych” lokali dopiero po kilkudziesięciu latach najmu będą mogli zdobyć prawo własności.

 

Mieszkania dla każdego

Ogólnopolski zasięg „Mieszkania Plus” oraz brak ograniczeń (tj. wiek czy dochody) pozwoli wszystkim Polakom starać się o rządowe mieszkanie, co można uważać za zaletę, której nie było w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Choć tzw. pomoc państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi obejmowała obywateli w całym kraju, to decydującym był w tym przypadku wiek potencjalnych beneficjentów, wyłączający osoby po ukończeniu 35 roku życia. Nowy program nie nakłada żadnych ograniczeń, dlatego możliwość wynajmowania „mieszkania plus” będzie miał każdy, kto się zakwalifikuje. Pierwszeństwo przysługuje rodzinom wielodzietnym i osobom o umiarkowanych dochodach. Odpowiedzialna za program BGK Nieruchomości wkrótce ustali wartość minimalnej zdolności czynszowej potencjalnych najemców, która będzie swojego rodzaju gwarantem terminowego uiszczania opłat. Z informacji przedstawionych przez spółkę wynika, że tzw. zdolność czynszową mają stanowić dochody najemców z pominięciem zobowiązań finansowych tj. np. opłaty wynikające z umowy najmu. Zgodnie z zapowiedzią wiceprezesa BGK Nieruchomości Włodzimierza Stasiaka, na korzyść najemców w obliczeniach uwzględnione zostaną pobierane przez wnioskodawców świadczenia pieniężne, także wypłaty „500 plus”. Zainteresowanie, jakie wzbudza program, nie skupia się jednak tylko na zasadach najmu, ale kwestiach dotyczących samej zabudowy.

strona: [ 1 ] 2

Źródło: KRN.pl | 2017-07-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

werty ⋅ 02-11-2017 | 20:21

doczytać jaroslaw sobie możesz więcej info na http://ikm.org.pl/ bo oni wszystko dokładanie analizują i odpowiadają w razie co

jaroslaw1 ⋅ 18-07-2017 | 10:58

Rozumiem ,ze program jest realizowany a nie ma jeszcze ustawy /aktow prawnych/,ktore by regulowaly wszystkie aspekty tego pomyslu????

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Osiedle Klonowe 14
Oaza Bronowice
Mój Dom Etap IV
Ostatnie biura w OVO Wrocław....
Villa sento

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Mój Dom Etap IV

Kraków, Dębniki, ul. Obozowa 

Ostatnie biura w OVO Wrocław....

Wrocław, Krzyki, ul. Podwale 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 
Super oferta: / poprzednia następna