Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Co by było gdyby, czyli na co wydać pół mln złotych

Czy warto inwestować w nieruchomości?
Czy warto inwestować w nieruchomości?

Pod koniec ubiegłego roku zapytano mieszkańców Polski, co zrobiliby z 500 tys. zł w kontekście rynku inwestycyjnego i sposobów pomnażania kapitału. Aż 47 proc. ankietowanych wydałoby tę kwotę na zakup nieruchomości.

Taka odpowiedź pojawiała się najczęściej. Co konsumenci zrobiliby ze 100 tys. zł? W 31 proc. przypadków to samo co z większą sumą – wykorzystali na zakup domu lub mieszkania.

Przy dzisiejszych wysokich cenach nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, 100 tys. zł to wciąż za mało, by od razu przeprowadzić transakcję. Z tego względu 41 proc. ankietowanych woli odłożyć te pieniądze na lokacie bankowej. Najniższą z podanych kwot, tj. 20 tys. zł, Polacy również wpłaciliby do banku – taka odpowiedź padła w 52 proc. przypadków. Badanie przeprowadził Kantar Public na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy warto inwestować?

Co pcha nabywców do inwestowania w nieruchomości – konieczność, czyli wysokie ceny najmu, a może wizja wysokiej stopy zwrotu z takiej inwestycji? Narodowy Bank Polski udostępnił raport za ubiegły rok, z którego wynika, że osoby kupujące mieszkania na wynajem osiągały wyższe stopy zwrotu, niż gdyby te same pieniądze zainwestowały w obligacje skarbowe lub depozyty bankowe. Pod tym względem rynek nieruchomości mieszkaniowych zbliżył się do komercyjnego, ponieważ w obu przypadkach zwrot z inwestycji kształtuje się na podobnym poziomie. Zysk ze środków włożonych w nieruchomości rośnie jednak wolniej niż jeszcze kilka lat temu – warto o tym pamiętać, decydując się na zakup mieszkania lub lokalu użytkowego w celach inwestycyjnych. Transakcjom na rynku pierwotnym sprzyjała stabilna sytuacja w branży deweloperskiej. Według ekspertów NBP deweloperzy, zwłaszcza ci najwięksi, w dużej części finansowali projekty własnym kapitałem. Udział tej formy finansowania w całkowitym budżecie inwestycji przekraczał 40 proc. Kredyty pokrywały ok. 10 proc. potrzebnego kapitału. Pozostałe środki deweloperzy pozyskiwali m.in. z przedpłat klientów, obligacji i opóźnionych spłat zobowiązań.

Z perspektywy firm deweloperskich realizacja projektów na rynku nieruchomości komercyjnych przynosi wyższą stopę zysku z kapitału własnego, ponieważ kredyty na budowę są udzielane w euro, z niskim oprocentowaniem.

Polacy inwestują w nieruchomości
Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

 

Ocena ryzyka

Mimo dobrej koniunktury na rynku nieruchomości, przed wyborem kierunku inwestycyjnego w tym segmencie należy przeanalizować różnice w płynności, koszty transakcyjne, a przede wszystkim poziom ryzyka w porównaniu z inwestowaniem w obligacje lub lokaty.

W swoim ostatnim oświadczeniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że ryzykowne są te projekty, których finansowanie opiera się wyłącznie na wpłatach klientów i sprzedaży obligacji, ponieważ w takich przypadkach konsument jest obciążany ewentualnymi problemami z ukończeniem inwestycji.

Najwięcej obaw UOKiK budzi zakup apartamentów w systemie condo i aparthotelach, zwłaszcza biorąc pod uwagę zabezpieczenie pieniędzy konsumentów (brak rachunków powierniczych) i rzetelność oferty w zakresie gwarantowanego zysku.

Kluczowe jest gruntowne zweryfikowanie przedmiotu inwestycji i towarzyszących ryzyk. Trzeba być świadomym, że nie ma gwarantowanych stóp zwrotu. Apart- i condohotele cechują się koniunkturalnością i sezonowością. Tym samym należy zachować szczególną ostrożność w lokowaniu środków finansowych, bowiem nie ma gwarancji zarówno czy, jak i kiedy oraz w jakiej wysokości zrealizowane zostaną stopy zwrotu. Ponadto wystąpią stałe koszty związane np. z zarządem i utrzymaniem lokalu, obsługą zadłużenia czy podatkami – komentuje Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK.

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 19/2019 | 2019-10-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęmieszkania na wynajemgaraże na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Średzkimieszkania na sprzedaż powiat Rzeszowskimieszkania na sprzedaż gmina Osinalokale użytkowe na wynajem gmina Stare Bogaczowicemieszkania na wynajem w Gumniskudomy na sprzedaż w Olszynachdomy na sprzedaż w Piskorzno

Deweloperzy

);