Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Budownictwo senioralne efektem starzenia się społeczeństwa

Budownictwo senioralne efektem starzenia się społeczeństwa
Wzorcowe Mieszkanie Seniora, fot. mimowieku.pl

Zmiany demograficzne już mają wpływ na rynek nieruchomości. Z myślą o osobach starszych powstał m.in. projekt „Wzorcowe mieszkanie dla seniora”.

Seniorzy stanowią coraz większy procent polskiego społeczeństwa. Jednocześnie z roku na rok spada liczba osób w wieku produkcyjnym, które mogą zapewnić im opiekę. Tendencje te znajdują odzwierciedlenie na rynku nieruchomości.

Zmiany w strukturze demograficznej dostrzegają m.in. twórcy Narodowego Programu Mieszkaniowego. Do głównych założeń należy określenie norm technicznych nowych mieszkań dostosowanych do potrzeb osób starszych, jak również adaptacja obiektów już istniejących. Zmiany mają objąć również publiczną przestrzeń miejską oraz uwzględnić dostęp do usług medycznych i infrastruktury społecznej. Na aktualne trendy odpowiadają także deweloperzy, reagując na konkretne potrzeby rynku.

Mieszkanie dostosowane do wieku

Jak podaje raport „Budownictwo senioralne – inna gałąź budownictwa mieszkaniowego”, opublikowany przez Centrum AMRON, mieszkania powstające z myślą o osobach starszych uwzględniają ograniczenia, z jakimi borykają się seniorzy. Dużym zainteresowaniem cieszą się lokale umieszczone na niskich piętrach albo mieszkania w bloku zaopatrzonym w windę. Cenne są również udogodnienia, takie jak szerokie drzwi, brak progów, antypoślizgowa posadzka czy specjalne uchwyty w łazience. Niektórzy deweloperzy, po konsultacji z seniorami decydują się na wprowadzanie dalej idących udogodnień, takich jak nisko umieszczone okna czy podświetlane schody. Liczy się nie tylko samo mieszkanie, ale i jego otoczenie. Atrakcyjna jest zwłaszcza lokalizacja w pobliżu przystanku autobusowego lub tramwajowego, punktów handlowych, placówek służby zdrowia, apteki, a także terenów zielonych oraz przestrzeni sprzyjających spotkaniom towarzyskim i rozwijaniu pasji. Przykładem może być kącik karciany czy szachowy albo biblioteka. Autorka raportu zauważa również, że coraz więcej osób starszych docenia nowe technologie, dlatego na znaczeniu zyskują elementy automatyki mieszkaniowej, np. czujniki alarmujące o zagrożeniu z powodu pożaru czy zalania albo system pozwalający na wezwanie pomocy.

W aranżowaniu mieszkania dla osób starszych pomocne są również badania dotyczące tej grupy wiekowej. Według raportu CBOS „Portret społeczno-demograficzny seniorów” z 2016 r., charakteryzuje ją singularyzacja i feminizacja. 13 proc. osób między 55 a 64 rokiem życia mieszka w gospodarstwie jednoosobowym. W grupie obejmującej osoby w wieku 65 lat i więcej, odsetek ten wynosi 24 proc. Dlatego mieszkania budowane z myślą o seniorach nie powinny być zbyt duże. Niewielka przestrzeń ułatwi zachowanie porządku i zminimalizuje koszty utrzymania. Wśród osób, które ukończyły 74 lata, 58 proc. stanowią kobiety. Informacja ta może być przydatna na etapie aranżacji wnętrza.

strona: [ 1 ] 2 3

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 5/2017 | 2017-04-10

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Aleja Zbożowa etap III, IV
Sand Hotel ****
Villa sento
Działki budowlane o...
Marine Hotel *****
Kamienica Retmana
Projekt inwestycyjny -...
ul. Wielicka - Rydygiera Etap...
Nowe Mieszkania w Czyżynach
Oaza Bronowice
Cystersów 26
Słoneczny Zakątek

Aleja Zbożowa etap III, IV

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Działki budowlane o...

VILPARK Charzyno (woj.... 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Kamienica Retmana

Kraków, Zwierzyniec, ul. M. Stachowicza 

Projekt inwestycyjny -...

Rabka-Zdrój, ul. Orkana 

ul. Wielicka - Rydygiera Etap...

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. L.... 

Nowe Mieszkania w Czyżynach

Kraków, Czyżyny, ul. F. Hynka 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Słoneczny Zakątek

Kraków, Dębniki, ul. gen. S.... 
Super oferta: / poprzednia następna