Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Brak powierzchni magazynowych

Brak powierzchni magazynowych

Wraz z rozwojem gospodarczym, przybywa chętnych na wynajem powierzchni komercyjnych. Braki są odczuwalne w każdym segmencie rynku komercyjnego, ale największe – wśród magazynów.

Już od dłuższego czasu widać wyraźne zainteresowanie klientów pomieszczeniami do składowania towarów, niestety w małopolskich agencjach nieruchomości i w firmach które zajmują się wynajmem tego typu powierzchni brakuje ofert. Spowodowane to jest tym, że dotychczas nie było potrzeby budowania takich obiektów, a te które powstały w „minionej epoce” zaspokajały na bieżąco popyt. Teraz sytuacja się wyraźnie odwróciła i z analiz przeprowadzonych przez firmę Północ wynika, że na 10 osób poszukujących przypada zaledwie 1 magazyn. Taka sytuacja sprzyja budującym na konkretne zamówienie deweloperom, którzy wcześniej podpisują z zainteresowaną firmą umowę najmu, z reguły długoterminową na 5–10 lat.

Z badań firmy wynika również, że średnie stawki wynajmu starszych obiektów wzrosły w ciągu ostatniego roku o ok. 10–12 proc. i aktualnie wynoszą średnio 9–12 zł/m kw. netto w przypadku magazynów zlokalizowanych w obrębie miasta Krakowa. Dla nowych obiektów te stawki kształtują się obecnie w granicach 4,5–5,5 euro/m kw. Zdecydowanie więcej nowych obiektów powstało w centrum kraju niż na południu Polski. Najbardziej poszukiwane powierzchnie to te od 300 m kw. wzwyż, ale coraz więcej firm poszukuje powierzchni w przedziale 1000–2000 m. kw. Taka tendencja zapewne utrzyma się jeszcze przez najbliższych kilka lat, dopóki rynek się nie nasyci.

Wzrost cen powierzchni magazynowych przełoży się na wzrost cen innych powierzchni użytkowych. Z raportu wynika, że w pierwszej kolejności powinny zdrożeć biura, których średnie ceny minimalne w starszych obiektach przy wynajmie do 100 m kw., kształtują się na poziomie 25–28 zł/m kw., a w przypadku większych lokali od 20–25 zł/m kw. netto. Ceny za lokale biurowe zlokalizowane w Starym Mieście i w obrębie pierwszej obwodnicy kształtują się odpowiednio na poziomie wyższym średnio o 20 proc. W przypadku nowych obiektów biurowych ceny rozpoczynają się już od 10–12 euro, jednak zależą od wielkości wynajmowanej powierzchni oraz od tego, na jak długi okres zawiera się kontrakt. Aktualnie nowych powierzchni przybywa coraz więcej, jednak w miarę oddawania lokali do użytkowania znajdują one nowych najemców. Firmy specjalizujące się w deweloperstwie komercyjnym ciągle poszukują nowych lokalizacji pod inwestycje lub obiektów, które mogą zaadaptować na takie cele. Atrakcyjnych lokalizacji z każdym rokiem gwałtownie ubywa, przez co zyskują na wartości te zrealizowane wcześniej. Z atrakcyjnych lokalizacji w Krakowie warto niewątpliwie wymienić okolice ronda Mogilskiego, gdzie są realizowane duże inwestycje, a w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się słynny „szkieletor”, który z różnych powodów do dziś nie jest zagospodarowany.

Inaczej rozwija się rynek powierzchni handlowych i dużych hipermarketów. Tu ceny są stabilne, bowiem ciągle odnotowujemy pojawianie się nowych obiektów, a w najbliższych kilku latach w Krakowie przybędzie jeszcze kilka. Przewidujemy dalsze zaostrzanie się konkurencji pomiędzy sieciami już działającymi na polskim rynku, a do walki przymierzają się nowe, które „ostrzą sobie zęby na kawałek tortu”. Zwiększenie liczby sklepów wielkopowierzchniowych będzie powodowało migracje niektórych najemców, a wygranymi będą tylko sklepy w najlepszych lokalizacjach.

Aktualne ceny wynajmu kształtują się na poziomie już od 12–15 euro/m kw. w przypadku wynajmu dla tzw. „najemców pożądanych”, którzy z reguły zajmują duży metraż (nawet kilka tysięcy m kw.), do średnio 40–60 euro/m kw. w przypadku średniej wielkości obejmowanych powierzchni. Ceny wynajmu lokali handlowych w ścisłym centrum (Rynek Główny i odchodzące od niego ulice) kształtują się w przedziale 120–400 zł/m kw. Najbardziej popularni najemcy tej części miasta to: restauracje, jubilerzy, banki oraz sieci handlowe o zasięgu ponad regionalnym.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 13/2005 | 2005-07-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażdomy na wynajemlokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Myśliborskimieszkania na wynajem powiat Biłgorajskilokale użytkowe na wynajem gmina Osiek Jasielskimieszkania na sprzedaż gmina Człuchówmieszkania na wynajem w Rdutowiemieszkania na sprzedaż w Zarębkachdomy na wynajem w Biestrzykowicach

Deweloperzy

);