Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

5 najbardziej zaskakujących wieżowców świata

5 najbardziej zaskakujących wieżowców świata
DC Towers, tzw. Donau City Towers w Wiedniu

Niektóre budynki robią wrażenie. Nie tylko estetyczne. Podziw wzbudza również sposób ich zagospodarowania.

Tokio, Szanghaj czy Teheran to tylko niektóre miasta, które mogą pochwalić się najbardziej okazałymi budowlami na świecie. Liczba kondygnacji oraz materiały, z jakich zostały wykonane, pochłonęły niekiedy miliardy dolarów.
 

DC Tower I

DC Towers, znane również jako Donau City Towers to zespół dwóch wieżowców wybudowanych w centrum Wiednia, po wschodniej stronie Dunaju. Pierwszy z nich, o nazwie DC Tower I, jest obecnie najwyższym budynkiem biurowym w Austrii – liczy 250 m wysokości i 60 pięter. Projekt przygotowała pracownia znanego francuskiego architekta, Dominique'a Perraulta. Charakterystyczny wygląd budynku nadaje mu nieregularna fasada z czarnego szkła. W monumentalnych wnętrzach architekt celowo wyeksponował betonowe ściany i elementy konstrukcyjne, takie jak kolumny i belki usztywniające. Na pierwszych 15 piętrach znajduje się 4-gwiazdkowy hotel sieci ME by Meliá. Na piętrach 16-56 budynku zaprojektowano powierzchnie biurowe, piętra 53–56 dają możliwość zmiany przeznaczenia na 2-kondygnacyjne apartamenty. W wieżowcu znajdują się także: restauracja, bar, centrum fitness i taras widokowy na dachu. Budowa wysokościowca trwała 3 lata, a jego otwarcie miało miejsce w lutym 2014 r. Koszt budowy wyniósł 300 mln euro.
 

Eureka Tower

Eureka Tower znajduje się w centrum Melbourne w Australii. Jest to drugi co do wysokości budynek na półkuli południowej, a także drugi co do wysokości budynek mieszkalny na świecie – konstrukcja o wysokości 297 m liczy 92 kondygnacje, w tym jedną podziemną, i oferuje 556 apartamentów. Przy każdym mieszkaniu znajduje się balkon lub taras z ogrodem. Na pierwszych 11 piętrach zaprojektowano biura, restauracje oraz parking dla 800 samochodów. Na poziomach od 82 do 87 zostały rozmieszczone przestronne apartamenty zajmujące całe piętro, a na 8 najwyżej położonych piętrach okna zdobi 24-karatowe złoto. Na ostatnim piętrze zaprojektowano klub nocny i taras widokowy. W budynku umieszczono 13 wind, które poruszają się z prędkością do 9 m/s – dotarcie na najwyższe piętra zajmuje im ok. 30 s. Fasada budowli wykonana ze szkła i aluminiowych paneli zajmuje powierzchnię 40 tys. mkw. Wieża została zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Fender Katsalidis z Australii.
 

Shanghai Tower

Wieżowiec Shanghai Tower jest najwyższym budynkiem w Chinach oraz drugim najwyższym budynkiem na świecie. Obiekt, znajdujący się w dzielnicy Pudong w Szanghaju liczy 127 pięter i ma 632 m wysokości. Projekt wieżowca opracowały pracownie Gensler i TJA.D, a za konstrukcję odpowiadają biura inżynieryjne Thornton Tomasetti, Cosentini Associates i I.DEA Ecological Solutions. Budowa rozpoczęła się w 2008 r. Choć zakończenie prac zaplanowano na rok 2015, ostatecznie budynek został oddany do użytku w 2017 r. Jego bryła składa się z 9 nałożonych na siebie bloków i nie jest prostą wieżą, lecz skręca się lekko względem własnej osi. W obiekcie o powierzchni użytkowej wynoszącej 220 tys. mkw. znajdują się biura, sklepy, restauracje, sale konferencyjne, powierzchnie handlowe i 3-poziomowy parking podziemny. W wieżowcu zaprojektowano również najwyżej położony hotel na świecie – Shanghai Tower J Hotel firmy Jin Jiang Hotels. Będzie on liczył 258 pokoi zlokalizowanych na piętrach 84-110. Koszt budowy obiektu wyniósł 2,4 mld dolarów.
 

Tokyo Tower

Wieża Tokijska to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w stolicy Japonii. Zlokalizowana jest w parku Shiba w dzielnicy Minato w centrum Tokio. Konstrukcję wzniesiono w latach 1957-1958, a za jej projekt odpowiada Tachū Naitō, który wyraźnie inspirował się wyglądem Paryskiej Wieży Eiffla. Wieża o wysokości 333 m służy do nadawania sygnałów radiowych i telewizyjnych, a także pełni funkcję punktu widokowego. Konstrukcję wykonano ze stali o łącznej masie wynoszącej 4 tys. ton. Całości nadano charakterystyczny, czerwony kolor w celu podwyższenia bezpieczeństwa lotniczego okolicy. Co 5 lat cała konstrukcja jest malowana na nowo, a proces ten zajmuje blisko rok. Główne obserwatorium znajduje się na wysokości 150 m, gdzie dla odwiedzających udostępniono dwupoziomowy taras widokowy. 100 m wyżej znajduje się drugi, mniejszy taras. Pod wieżą stoi czterokondygnacyjny budynek, w którym umieszczono kasy biletowe, sklepy, muzea i galerię sztuki. Ponadto w budynku znajduje się park rozrywki oraz akwarium z blisko 800 gatunkami ryb. Rocznie obiekt odwiedza ponad 3 mln turystów.
 

Wieża Wolności w Iranie

Znajdująca się w stolicy Iranu, Teheranie, wieża Azadi nazywana również Wieżą Wolności ma symbolizować dawną świetność Imperium Persów. Budowla powstała w 1971 r. w celu upamiętnienia 2500-lecia powstania Imperium Perskiego. Pierwotnie nazwano ją Wieżą Pamięci Królów, lecz po Rewolucji Irańskiej w 1979 r. nazwę zmieniono na Azadi, co oznacza „wolność”. Jej realizacja została sfinansowana przez grupę składającą się z 500 największych irańskich przedsiębiorców, a pracę nadzorował irański kamieniarz – Ghaffar Davarpanah Varnosfaderani. Wieża znajduje się na Placu Wolności, gdzie wraz z muzeami i fontannami tworzy Kompleks Kulturalny Azadi o powierzchni 50 tys. mkw. Konstrukcja liczy 50 m wysokości i została wykonana w całości z białego marmuru. Wygląd nawiązuje do bogatej architektury islamskiej, przypominając styl budownictwa z XIV w. W surowych wnętrzach budynku mieści się muzeum z najcenniejszymi eksponatami w kraju, które prezentują różne okresy w historii państwa.

 

 


 

 

 Źródło: KRN.pl | 2018-12-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażmieszkania na wynajemgaraże na wynajemdomy na wynajem powiat M. Przemyślmieszkania na sprzedaż powiat Świebodzińskimieszkania na wynajem gmina Szczecinekdomy na wynajem gmina Łobżenicadomy na wynajem w Rarwiniedomy na sprzedaż w Zarzeczedomy na sprzedaż w Wielkiej Wsi

Deweloperzy

);