Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

W Polsce państwo ma pewne instrumenty pozwalające na ograniczenie prawa własności nieruchomości jednostki. Jednym z nich jest wywłaszczenie w konkretnym celu.

Co ciekawe jednak, jak przewidują przepisy – poprzedni właściciel lub jego spadkobierca mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub udziału w tej nieruchomości, jeżeli nieruchomość lub jej część stała się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Z wnioskiem o zwrot występuje się do starosty, który zawiadamia o tym właściwy organ gospodarujący zasobem nieruchomości. Warunkiem zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub udziału w tej nieruchomości albo części wywłaszczonej nieruchomości lub udziału w tej części jest zwrot przez poprzedniego właściciela lub jego spadkobiercę odszkodowania lub nieruchomości zamiennej. Zatem teoretycznie mamy możliwość na odzyskanie wywłaszczonej nieruchomości, np. jeśli planowana inwestycja nie dojdzie do skutku.

Z takim żądaniem wystąpili także spadkobiercy zmarłego właściciela nieruchomości, która przed laty została wywłaszczona. Właściwy starosta umorzył jednak postępowanie w sprawie jako bezprzedmiotowe po ustaleniu, że przed dniem wejścia w życie ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami tj. przed 1 stycznia 1998 r. na wywłaszczonej nieruchomości ustanowiono prawo wieczystego użytkowania na rzecz osoby trzeciej i prawo to zostało ujawnione w Księdze wieczystej założonej dla nieruchomości. Wydawać może się, że starosta podjął bardzo dziwną i niezrozumiałą decyzję, zatem spadkobiercy zaskarżyli powyższą decyzję, a sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

WSA wskazał jednak, że organ postąpił słusznie i swoją decyzję oparł na właściwych przepisach prawnych, tj. na art. 229 ustawy o gospodarce nieruchomościami obowiązującej od 1 stycznia 1998 r. wprost wynika, że roszczenie zwrotu nie przysługuje, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy, nieruchomość została sprzedana albo oddana w użytkowanie wieczyste osobie trzeciej, a prawa nabywcy zostały ujawnione w księdze wieczystej. Jak się okazało nieruchomość została oddano w użytkowanie wieczyste w 1994 roku, a brak zagospodarowania spornego gruntu, jego zbyteczność dla obecnych użytkowników nie mogły wpłynąć na decyzję organów. Skarga została zatem oddalona.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 3 grudnia 2019 r. II SA/Bk 718/19

Kancelaria Janowski Markiewicz

[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na zamianękamienice do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat M. Toruńmieszkania na wynajem powiat Ostrołęckidomy na sprzedaż gmina Kętrzynlokale użytkowe na sprzedaż gmina Kałuszyndomy na sprzedaż w Krzywowolidomy na sprzedaż w Trzecinachmieszkania na wynajem w Szewcach

Deweloperzy

);