Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów upoważniających spółdzielnie mieszkaniowe do uregulowania w statucie zasad rozliczenia z tytułu zwrotu wkładu, gdy sam lokal nie podlega zbyciu w drodze przetargu.

Po nowelizacji przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych, zasadniczo nie waloryzuje się wkładów mieszkaniowych. W przypadku sytuacji typowych nie rodzi to problemów, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli prawo wygasa, spółdzielnia ogłasza przetarg na ustanowienie odrębnej własności przedmiotowego lokalu. Jednakże nie dzieje się tak w przypadku, gdy prawo wygasa na skutek niedopełnienia przez małżonków, którym ono przysługuje, obowiązków po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa, albo po śmierci jednego z nich. Wtedy małżonek, dzieci i inni bliscy mogą się ubiegać o przyjęcie w poczet członków spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie prawa. W takiej sytuacji spółdzielnia jest zobowiązana do rozliczenia wkładu. I tu pojawia się problem, bowiem ustawa nie określa zasad takich rozliczeń. Spółdzielnie same określały, jak będą przebiegać takie rozliczenia, w swoich statusach. Najczęściej jednak mało korzystnie dla uprawnionego.

Trybunał uznał, że skoro prawo do wkładu jest prawem majątkowym, to zasady jego rozliczeń powinny znaleźć się z przepisach ustawowych. Teraz Sejm będzie musiał się uporać z wprowadzeniem przedmiotowej regulacji. Tym, którzy czują się poszkodowani, przysługuje droga sądowa, a dla tych, którzy już z niej skorzystali, możliwe będzie wznowienie postępowania w oparciu o omawiany wyrok.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 27 czerwca 2013 r., sygn. akt K 36/12[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemmieszkania na sprzedażmieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Nowotomyskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Lubańskidomy na wynajem gmina Łaskarzewmieszkania na wynajem gmina Śmigielmieszkania na sprzedaż w Podgórzemieszkania na sprzedaż w Lubieńcudomy na wynajem w Olbrachtówku

Deweloperzy

);