Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów upoważniających spółdzielnie mieszkaniowe do uregulowania w statucie zasad rozliczenia z tytułu zwrotu wkładu, gdy sam lokal nie podlega zbyciu w drodze przetargu.

Po nowelizacji przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych, zasadniczo nie waloryzuje się wkładów mieszkaniowych. W przypadku sytuacji typowych nie rodzi to problemów, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli prawo wygasa, spółdzielnia ogłasza przetarg na ustanowienie odrębnej własności przedmiotowego lokalu. Jednakże nie dzieje się tak w przypadku, gdy prawo wygasa na skutek niedopełnienia przez małżonków, którym ono przysługuje, obowiązków po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa, albo po śmierci jednego z nich. Wtedy małżonek, dzieci i inni bliscy mogą się ubiegać o przyjęcie w poczet członków spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie prawa. W takiej sytuacji spółdzielnia jest zobowiązana do rozliczenia wkładu. I tu pojawia się problem, bowiem ustawa nie określa zasad takich rozliczeń. Spółdzielnie same określały, jak będą przebiegać takie rozliczenia, w swoich statusach. Najczęściej jednak mało korzystnie dla uprawnionego.

Trybunał uznał, że skoro prawo do wkładu jest prawem majątkowym, to zasady jego rozliczeń powinny znaleźć się z przepisach ustawowych. Teraz Sejm będzie musiał się uporać z wprowadzeniem przedmiotowej regulacji. Tym, którzy czują się poszkodowani, przysługuje droga sądowa, a dla tych, którzy już z niej skorzystali, możliwe będzie wznowienie postępowania w oparciu o omawiany wyrok.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 27 czerwca 2013 r., sygn. akt K 36/12[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażhale i magazyny do kupieniamieszkania na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Kościańskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Sławieńskimieszkania na sprzedaż gmina Otmuchówlokale użytkowe na wynajem gmina Kruklankidomy na wynajem w Wacławowiemieszkania na sprzedaż w Słuszkowiedomy na wynajem w Giże

Deweloperzy

);