Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 05.03.2009 r., przesłanką zwolnienia wspólnoty mieszkaniowej od kosztów sądowych jest stan finansowy wspólnoty, nie zaś stan finansowy jej członków.

Jeżeli na rachunku bankowym wspólnoty są środki w niezbędnej wysokości, nie można uzasadnić żądania zwolnienia złym stanem majątkowym poszczególnych właścicieli. W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym przez zwolnienie od kosztów sądowych. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że członkami wspólnoty mieszkaniowej są osoby starsze, mające skromne emerytury, uniemożliwiające wyłożenie dodatkowej sumy na postępowanie sądowe. Jednocześnie na rachunku bankowym wspólnoty wykazana została kwota 33.040,52 zł, w tym 27.356,37 zł będące funduszem remontowym.

Referendarz sądowy odmówił przyznania prawa pomocy przez zwolnienie od kosztów sądowych. Również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił wspólnocie prawa do zwolnienia od kosztów, gdyż celem prawa pomocy jest zapewnienie osobom fizycznym i jednostkom organizacyjnym znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej realizacji konstytucyjnego prawa do sądu. Przyznanie prawa pomocy może mieć zastosowanie tylko wobec osób lub innych podmiotów, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. W niniejszej sprawie wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Tym samym ustalenie stanu finansowego wnioskującego dotyczy wskazanej jednostki, nie zaś jej poszczególnych członków, choćby byli ubodzy. W ocenie sądu, z uwagi na okoliczności wskazane we wniosku i dane zawarte w oświadczeniu wnioskodawcy oraz bezsporny fakt, że na rachunku bankowym wspólnoty znajduje się kwota ponad 33 tys. zł, należy uznać, że wspólnota posiada środki na pokrycie kosztów postępowania.

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 05.03.2009 r., sygn. akt .II SA/Gd 910/08[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na sprzedażgaraże na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Szczycieńskimieszkania na sprzedaż powiat Nowotarskimieszkania na sprzedaż gmina Polanówlokale użytkowe na sprzedaż gmina M. Częstochowadomy na sprzedaż w Wólce Pęcherskiejdomy na sprzedaż w Dubinachmieszkania na wynajem w Topolinku

Deweloperzy

);