Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 6.05.2009 r., nie można przywrócić do pracy członka zarządu, nawet gdy jego zwolnienie było bezprawne.

W przedmiotowej sprawie chodziło o wiceprezes spółdzielni mieszkaniowych. Rada nadzorcza tej spółdzielni podjęła uchwałę o odwołaniu wszystkich członków zarządu, a nowo powołany zarząd zdecydował o zwolnieniu dotychczasowych władz z obowiązku świadczenia pracy do czasu wyjaśnienia stawianych im zarzutów. Po przeprowadzeniu wewnętrznego postępowania wyjaśniającego przez spółdzielnię była wiceprezes została zwolniona w trybie dyscyplinarnym. Dostała też list od rady nadzorczej z odwołaniem z funkcji, co miało być równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Wiceprezes odwołała się do sądu, twierdząc, że jest chroniona przed zwolnieniem jako osoba w wieku przedemerytalnym, rada nadzorcza nie miała prawa wręczyć jej wypowiedzenia, a dyscyplinarka zarządu była niezgodna z prawem, gdyż nie zawierała uzasadnienia. W toku postępowania sądowego dopiero Sąd Najwyższy, do którego trafiła sprawa w wyniku skargi kasacyjnej, przyznał rację byłej wiceprezes. Jednak stwierdził przy tym, że nie można jej jako byłego członka zarządu przywrócić do pracy. Biorąc pod uwagę przysługującą ochronę przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym, Sąd Najwyższy uznał, że ma ona prawo do odszkodowania za cały czas pozostawania bez pracy.

Wyrok Sądu Najwyższego z 6.05.2009 r., sygn. akt II PK 285/08[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemkamienice na wynajemkamienice na zamianęmieszkania na wynajem powiat Łaskimieszkania na wynajem powiat Pułtuskilokale użytkowe na wynajem gmina Sicienkodomy na sprzedaż gmina Kowarymieszkania na sprzedaż w Płóczkach Dolnychdomy na wynajem w Dzierwanachdomy na sprzedaż w Pielgrzymowie

Deweloperzy

);