Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak uznał Sąd Najwyższy, sądy mogą odmówić zniesienia współwłasności, jeśli uznają, że żądanie takie jest w konkretnej sytuacji sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

W sprawie, która trafiła do SN, chodziło o drogę będącą współwłasnością i prowadzącą do kilku działek. Kobieta będąca jednym ze współwłaścicieli domagała się zniesienia współwłasności części działki położnej między należącymi do niej nieruchomościami i przyznania jej własności, co pozwoliłoby na połączenie obu tych działek. Twierdziła, że możliwy jest też dojazd drogą publiczną od innej strony.

Sąd I instancji ustalił, że dostępu takiego nie ma, bo także od tamtej strony oddziela współwłaścicieli od drogi publicznej działka będąca własnością osoby trzeciej. Sąd oddalił więc wniosek, powołując się na art. 211 kodeksu cywilnego. Pozwala on każdemu współwłaścicielowi żądać, aby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że byłby on sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągał za sobą jej istotną zmianę lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Sądowi II instancji taka podstawa wydała się wątpliwa, a sam raczej skłonny był odrzucić wniosek na podstawie art. 5 kodeksu cywilnego, który zakazuje czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa albo zasadami współżycia społecznego. Dlatego sąd skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy w podjętej uchwale jednoznacznie stwierdził, że stosowanie art. 5 kodeksu cywilnego do żądania zniesienia współwłasności nieruchomości jest możliwe.

Uchwała Sądu Najwyższego 24.01.2007 r. sygn. III CZP 117/06.[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażhale i magazyny na sprzedażdziałki na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Kutnowskimieszkania na wynajem powiat Mławskidomy na sprzedaż gmina Rościszewolokale użytkowe na wynajem gmina Sarnakimieszkania na sprzedaż w Rawica Nowadomy na sprzedaż w Grędzicachdomy na wynajem w Olszewie

Deweloperzy

);