Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, do kompetencji zarządu wspólnoty mieszkaniowej należy m.in. składanie oświadczeń w celu wykonania niektórych uchwał wspólnoty ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.

Ustawa wskazuje jednak na dwa warunki: po pierwsze wymagana jest uchwała właścicieli lokali udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do złożenia takiego oświadczenia (jako że jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu). Po drugie art. 21 ust. 3 odwołuje się tylko do niektórych spraw, tj. udzielenia zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego (art. 22 ust. 3 pkt 5); udzielenia zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej (art. 22 ust. 3 pkt 5a) oraz dokonania podziału nieruchomości wspólnej (art. 22 ust. 3 pkt 6).

W doktrynie prawniczej trwa spór, czy ww. przepis zawiera wyczerpujące wyliczenie czynności, czy też uchwałą właścicieli może być udzielone pełnomocnictwo także w innych sprawach niż wymienione powyżej. Głos w tej sprawie zabrał Sąd Najwyższy, który odpowiadał na pytanie prawne zadane przez sąd rozpatrujący sprawę wpisu służebności gruntowej do księgi wieczystej: czy wspólnota mieszkaniowa może udzielić zarządowi pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia woli o ustanowieniu ograniczonego prawa rzeczowego (służebności gruntowej), tj. do złożenia oświadczenia w celu wykonania uchwały w innej sprawie, niż wymieniona w art. 21 ust. 3. Zgodnie ze stanowiskiem SN „(...) na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1994 r., o własności lokali wspólnota mieszkaniowa nie może udzielić zarządowi pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o ustanowieniu służebności drogowej.”

Uchwała Sądu Najwyższego z 5 lutego 2010 r.(sygn. akt III CZP 127/09).[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemmieszkania na sprzedażinne nieruchomości na wynajemmieszkania na wynajem powiat Rybnickidomy na wynajem powiat Ostrowskimieszkania na sprzedaż gmina Świekatowomieszkania na wynajem gmina Bliżynmieszkania na sprzedaż w Świnoujściumieszkania na wynajem w Zagrodachdomy na sprzedaż w Pietrzyku

Deweloperzy

);