Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Nie można odmówić prawa do meldunku osobie, która na stałe przebywa w jakimś obiekcie – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W przedmiotowej sprawie osoby domagające się zameldowania mieszkały na stałe w domku letniskowym na działce Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Gdańsku. Prezydent Gdańska odmówił zameldowania, gdyż jego zdaniem do zameldowania wymagane jest potwierdzenie pobytu oraz tytułu prawnego do lokalu. Tymczasem osoby te nie mają takich dokumentów. Również wojewoda utrzymał tę decyzję w mocy. Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił odmowną decyzję. Sąd przypominał, że zameldowanie jest tylko potwierdzeniem faktu pobytu i służy wyłącznie celom ewidencyjnym. Nie można więc odmówić zameldowania osobie przebywającej faktycznie w danym pomieszczeniu. Meldunek nie rodzi też żadnych uprawnień do miejsca zameldowania. Organ właściwy w sprawach ewidencji ludności nie może dokonywać oceny, czy określony budynek nadaje się na miejsce pobytu ludzi w rozumieniu prawa budowlanego i prawa zagospodarowania przestrzennego i uzależniać od tej oceny możliwości zameldowania. Ludzi trzeba meldować tam, gdzie faktycznie przebywają.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4.06.2008 roku sygn. II OSK 608/07[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedażinne nieruchomości na wynajemmieszkania na wynajem powiat Śremskimieszkania na sprzedaż powiat Piaseczyńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Zawidówdomy na sprzedaż gmina Zwierzynmieszkania na sprzedaż w Lubiejewiedomy na sprzedaż w Rydzewiedomy na sprzedaż w Krejwińcach

Deweloperzy

);