Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Wysokość renty planistycznej nie może być podważana przez zleconą do wykonania prywatną wycenę nieruchomości w formie operatu szacunkowego przez wynajętego rzeczoznawcę majątkowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 lutego 2013 r.

W przedmiotowej sprawie po przekwalifikowaniu kilku działek, na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego, wójt nałożył na ich właścicieli rentę planistyczną. Właściciele, nie zgadzając się z jej wysokością skarżyli kolejno decyzję do SKO, następnie do wojewódzkiego sądu administracyjnego, by w końcu trafić w formie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA stwierdził, że: według Kodeksu postępowania administracyjnego operat szacunkowy stanowi opinię biegłego zgodnie z art. 84 par. 1. W związku z tym nie jest zasadne żądanie przez skarżących wykonania na koszt publiczny dodatkowych ekspertyz, w przypadku zgłaszanych wątpliwości co do poprawności operatu. Skład orzekający również nie podzielił poglądu skarżących, że szacunki sporządzone przez rzeczoznawcę majątkowego są wadliwe, gdyż wartość nieruchomości w wyniku ustaleń planu nie wzrosła w stopniu odpowiadającemu w operacie.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 lutego 2013r., sygn. akt II OSK 1865/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęhale i magazyny do kupieniakamienice na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Poddębickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Słupeckimieszkania na sprzedaż gmina Piekoszówlokale użytkowe na wynajem gmina Izbicamieszkania na wynajem w Redlicydomy na sprzedaż w Turowiedomy na sprzedaż w Nowodworze

Deweloperzy

);