Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Wysokość renty planistycznej nie może być podważana przez zleconą do wykonania prywatną wycenę nieruchomości w formie operatu szacunkowego przez wynajętego rzeczoznawcę majątkowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 lutego 2013 r.

W przedmiotowej sprawie po przekwalifikowaniu kilku działek, na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego, wójt nałożył na ich właścicieli rentę planistyczną. Właściciele, nie zgadzając się z jej wysokością skarżyli kolejno decyzję do SKO, następnie do wojewódzkiego sądu administracyjnego, by w końcu trafić w formie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA stwierdził, że: według Kodeksu postępowania administracyjnego operat szacunkowy stanowi opinię biegłego zgodnie z art. 84 par. 1. W związku z tym nie jest zasadne żądanie przez skarżących wykonania na koszt publiczny dodatkowych ekspertyz, w przypadku zgłaszanych wątpliwości co do poprawności operatu. Skład orzekający również nie podzielił poglądu skarżących, że szacunki sporządzone przez rzeczoznawcę majątkowego są wadliwe, gdyż wartość nieruchomości w wyniku ustaleń planu nie wzrosła w stopniu odpowiadającemu w operacie.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 lutego 2013r., sygn. akt II OSK 1865/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe do kupieniagaraże na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Wysokomazowieckimieszkania na wynajem powiat Płońskimieszkania na sprzedaż gmina Tykocinmieszkania na wynajem gmina Zakrzewdomy na sprzedaż w Kolonia Paszkowskadomy na sprzedaż w Liczedomy na sprzedaż w Woli Pawłowskiej

Deweloperzy

);