Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości jest uzależniona od jej wartości. Wartość ta, podlegając prawom rynkowym, jest zmienna w czasie. Dlatego też właściwe przepisy przewidują instytucję aktualizacji takiej opłaty.

W przedmiotowej sprawie, gmina podniosła ponad dwukrotnie opłatę za użytkowanie wieczyste. Użytkownik odwołał się do sądu, a następnie apelował do wyroku pierwszej instancji. Sąd odwoławczy wyraził wątpliwości dotyczące interpretacji przepisu zawartego w art. 77 ust 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami: w przypadku gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej, użytkownik wieczysty wnosi opłatę roczną w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej. Pozostałą kwotę ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty (nadwyżka) rozkłada się na dwie równe części, które powiększają opłatę roczną w następnych dwóch latach. Opłata roczna w trzecim roku od aktualizacji jest równa kwocie wynikającej z tej aktualizacji.

W związku z powyższym zostało zadane pytanie prawne do Sądu Najwyższego o to, jaką wysokość opłaty wnosić powinien użytkownik do trzeciego roku po podwyższeniu.

Skład orzekający uznał, że wysokość opłat na podstawie interpretacji powyższego przepisu powinna być ustalona następująco: w drugim roku od aktualizacji dotychczasowej opłaty użytkownik wnosi opłatę w wysokości sumy dwukrotności poprzedniej opłaty i połowy nadwyżki; w trzecim roku płaci sumę opłaty ustalonej w drugim roku i połowy nadwyżki ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty.

Pojawiły się już głosy, że uchwała jest nietrafna, bowiem przepis powinien być interpretowany wprost z literalnego brzmienia, a zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, opłata za trzeci rok jest wyższa.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. akt III CZP 110/12


[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażmieszkania na sprzedażdomy na wynajem powiat Kluczborskimieszkania na wynajem powiat Kieleckidomy na sprzedaż gmina Łukowicamieszkania na sprzedaż gmina Jabłonowo Pomorskiedomy na wynajem w Nadolnejmieszkania na wynajem w Cekcyniemieszkania na sprzedaż w Mierzynie

Deweloperzy

);