Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przeanalizował indywidualną interpretację wnioskodawczyni, która zakładała zaliczenie kosztów wynagrodzenia pośrednika do kosztów uzyskania przychodów według ustawy PIT.

Wnioskodawczyni nabyła wskutek spadku roszczenie o użytkowanie wieczyste nieruchomości. W wyniku przeprowadzonych postępowań administracyjnych i sądowych została ona kolejno współużytkownikiem, a w końcu jedynym użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Sąd zobowiązał ją wskutek tego postępowania do spłaty na rzecz drugiego współużytkownika, wobec czego rozważa ona zbycie omawianej nieruchomości.

W celu pozyskania nabywcy zamierza ona zaangażować kilku pośredników nieruchomości, których miejscem działalności jest zarówno Unia Europejska, jak i kraje położone poza jej obszarem. Wynagrodzenie pośrednika może być w tym przypadku wysokie, wobec czego wnioskodawczyni postawiła pytanie, czy taki koszt może stanowić koszt uzyskania przychodu w świetle ustawy PIT i pomniejszać należny podatek.

Dyrektor KIS przeanalizował zasady obliczania podstawy podatku. Ustawa o podatku dochodowym szczegółowo wymienia wydatki, jakie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Są nimi udokumentowane koszty nabycia oraz nakłady zwiększające wartość nieruchomości poczynione w czasie posiadania, które zostały udokumentowane fakturami VAT lub dokumentami stwierdzającymi poniesienie opłat administracyjnych. Dodatkowo wskazał on, że za takie nakłady należy uznać wydatki modernizujące lub ulepszające nieruchomość, a także te o charakterze remontowym czy budowlanym.

Organ interpretacji podkreślił, iż koszty wynagrodzenia pośrednika należą do kosztów odpłatnego zbycia, które nie znajdują określenia w katalogu ustawowym. Nie ma przy tym znaczenia, czy podmiot świadczący taką usługę jest zarejestrowany jako płatnik podatku od towarów i usług – takie wydatki nie są bowiem kosztami nabycia, ale pomniejszają przychód jako koszty odpłatnego zbycia nieruchomości. Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona właśnie o koszty odpłatnego zbycia (np. opłaty notarialne, koszty pośrednictwa).

Interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2018 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.434.2017.1.KK

Krzysztof Janowski, radca prawny
[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęciakamienice na sprzedażdomy na wynajem powiat Nyskimieszkania na sprzedaż powiat Kościańskilokale użytkowe na wynajem gmina Gniewkowodomy na sprzedaż gmina Sułówdomy na wynajem w Bogdanówcedomy na sprzedaż w Olszamachdomy na sprzedaż w Kadaryszkach

Deweloperzy

);