Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Czasami wymiana instalacji może być uznana za przebudowę, a nie remont, w szczególności, jeśli biegnie inaczej niż poprzednia.

W przedmiotowej sprawie właściciel mieszkania chciał wymienić instalację centralnego ogrzewania i gazową. Złożył więc odpowiednie zgłoszenie do starosty, który jednak ku zdziwieniu zainteresowanego, wniósł sprzeciw i nałożył obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Odwołanie od tego sprzeciwu nie powiodło się, bowiem wojewoda utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Skargą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ustalił, że starosta zakwalifikował planowane roboty jako przebudowę, a nie remont, a taki rodzaj robót wymaga co do zasady uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Sąd ocenił, że projekt załączony do zgłoszenia robót istotnie zawierał przeprowadzenie instalacji gazowej po ścianie zewnętrznej budynku, od szafki gazowej w poziomie parteru do pierwszego piętra, przejście przez otwór w ścianie zewnętrznej i doprowadzenie przewodu do pieca gazowego, który będzie zamontowany w kuchni, oraz poprowadzenie przewodu gazowego celem zasilenia kuchenki gazowej.

Powyższy opis kwalifikuje się jednoznacznie jako przebudowa, a nie jako remont, bowiem zgodnie z prawem budowlanym, remont oznacza odtworzenie stanu pierwotnego, a wytworzenie nowej jakości, w postaci zmiany parametrów użytkowych i technicznych co do zasady jest przebudową.

Wyrok Sądu Najwyższego Sygn. akt III CSK 29/15


[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupienialokale użytkowe do kupieniadomy na zamianędomy na wynajem powiat M. Słupsklokale użytkowe na sprzedaż powiat Ostrowieckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Wyrykidomy na wynajem gmina Stary Targdomy na sprzedaż w Kolenkimieszkania na sprzedaż w Kiełpiniedomy na wynajem w Rajkowy Podlas

Deweloperzy

);