Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Niekompletna dokumentacja budowlana nie może zablokować wydania zaświadczeń o samodzielności lokali – wynika z wyroku Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Decyzję o samodzielności lokalu wydają starostowie (w miastach burmistrzowie albo prezydenci) na wniosek właściciela. Decyzja ta jest potrzebna, aby w budynku wyodrębnić lokal mieszkalny i przenieść jego własność na nabywcę. W przedmiotowej sprawie miasto odmówiło spółdzielni potwierdzenia samodzielności lokalu, ponieważ wygasło pozwolenie na budowę bloku, w którym znajdowało się to mieszkanie. Nie było też jeszcze pozwolenia na użytkowanie budynku.

Sprawa trafiła w końcu do sądu administracyjnego w Gdańsku, który powołał się na art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, z którego wynika, że za samodzielny lokal mieszkalny uznaje się izbę (albo zespół izb), wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku, przeznaczoną na stały pobyt ludzi. Wyznacznikiem samodzielności lokalu jest wydzielenie go w obrębie budynku trwałymi ścianami. Przepisy nie przewidują powoływania się na inne niż wymienione kryteria oceny samodzielności lokalu, w tym skuteczne oddanie do użytkowania budynku, w którym mieszkanie to jest usytuowane. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe dość często mają problemy z uzyskaniem takiego zaświadczenia. Urzędnicy wbrew brzmieniu art.2 ust 2 ustawy o własności lokali nie wydają zaświadczeń, bo zakwestionują brak dokumentacji technicznej budynku. Tymczasem powinno się oceniać tylko możliwość użytkowania tego lokalu, a nie całego bloku. Nie trzeba więc mieć pozwolenia na użytkowanie i innych dokumentów związanych z użytkowaniem budynku.

Wyrok Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 23.10.2008 r. sygn. akt III SA/Gd 318/08[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat leskidomy na sprzedaż powiat Chełmskimieszkania na sprzedaż gmina Karniewodomy na sprzedaż gmina Świdnicadomy na sprzedaż w Dobrychdomy na wynajem w Krasnosielcu Leśnymmieszkania na wynajem w Pakoszowie

Deweloperzy

);