Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Jednak jak uznał Sąd Najwyższy wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa majątkowe tylko do majątku właścicieli lokali.
W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa zawarła umowę sprzedaży lokalu i wystąpiła z wnioskiem o dokonanie na swoją rzecz wpisu w księdze wieczystej. Sąd oddalił wniosek, uznając, że wspólnota nie ma prawa do odrębnego majątku. Sąd okręgowy, do którego trafiła sprawa, powziął jednak wątpliwości, które przedstawił Sądowi Najwyższemu. Istnieją rozbieżności, jeżeli chodzi o interpretacje art. 6 ustawy o własności lokali w związku z art. 33 1 kodeksu cywilnego. Powstaje więc pytanie, czy wspólnota mieszkaniowa ma zdolność prawną oraz zdolność sądową i w konsekwencji może posiadać majątek odrębny od majątku właścicieli poszczególnych lokali, czy też wspólnota mieszkaniowa nie ma zdolności prawnej i nabywając majątek, czyni to na rzecz swych członków w stosunku odpowiadającym ich udziałom w nieruchomości wspólnej. Według sądu okręgowego prawa nabyte w związku z wykonywaniem przez wspólnotę czynności zarządzania nieruchomością wspólnoty stanowią majątek jej członków objęty współwłasnością w odpowiednim ułamku, który odpowiada udziałowi każdego z właścicieli lokalu w nieruchomości wspólnej. Sąd Najwyższy podzielił to zdanie i w podjętej uchwale stwierdził, że wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa majątkowe tylko do majątku właścicieli lokalu.

Uchwała Sądu Najwyższego z 24.11.2006, sygn. akt III CZP 97/06[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat M. Radomdomy na wynajem powiat M. Legnicamieszkania na sprzedaż gmina Dobre Miastolokale użytkowe na wynajem gmina Kijedomy na sprzedaż w Wielołęcedomy na wynajem w Zubowicachdomy na wynajem w Niegowić

Deweloperzy

);