Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Sąd Najwyższy stwierdził, że postanowienie umowy najmu zawartej na czas określony przewidujące możliwość wypowiedzenia tej umowy z „ważnych przyczyn” mieści się w hipotezie art. 673 § 3 k.c. Przepis ten stanowi, że jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, to zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Zatem strony umowy najmu zawartej na czas określony mogą ją rozwiązać na podstawie ogólnego zapisu, że jest to dopuszczalne z ważnych przyczyn i nie jest konieczne wskazanie w niej konkretnych powodów.

W sprawie chodziło o umowę najmu magazynu należącego do Zakładów Zbożowych. Opiewała ona na czas oznaczony i stanowiła, że najemca może ją „z ważnych przyczyn” wypowiedzieć przed upływem terminu. Najemca umowę wypowiedział, podając jako ważną przyczynę zlikwidowanie preferencyjnych kredytów na skup zboża. Wynajmujący uznał, że wypowiedzenie było bezpodstawne i skierował sprawę do sądu. Sąd I instancji przyznał mu rację, uznając, że tak ogólne określenie przyczyn wypowiedzenia w umowie najmu nie daje podstaw do jej zerwania, gdyż przyczyny powinny być wskazane w miarę precyzyjnie. Jednak sąd II instancji powziął wątpliwość i zwrócił się do Sądu Najwyższego, który w uchwale stwierdził, że postanowienie umowy najmu zawartej na czas określony przewidujące możliwość wypowiedzenia tej umowy „z ważnych przyczyn” może być podstawą wypowiedzenia umowy, a w przypadku sporu między stronami ocena, czy ważne przyczyny uzasadniające jej rozwiązanie rzeczywiście wystąpiły, będzie należeć do sądu.

Uchwała Sądu Najwyższego z 21.11.2006 roku sygn. akt III CZP 92/06.[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciagaraże na wynajemhale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat Niżańskimieszkania na wynajem powiat Koneckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Męcinkamieszkania na wynajem gmina Aleksandrów Kujawskimieszkania na sprzedaż w Borkowo-Falentamieszkania na sprzedaż w Stawkachdomy na wynajem w Wołyńskie

Deweloperzy

);