Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Sąd Najwyższy stwierdził, że postanowienie umowy najmu zawartej na czas określony przewidujące możliwość wypowiedzenia tej umowy z „ważnych przyczyn” mieści się w hipotezie art. 673 § 3 k.c. Przepis ten stanowi, że jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, to zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Zatem strony umowy najmu zawartej na czas określony mogą ją rozwiązać na podstawie ogólnego zapisu, że jest to dopuszczalne z ważnych przyczyn i nie jest konieczne wskazanie w niej konkretnych powodów.

W sprawie chodziło o umowę najmu magazynu należącego do Zakładów Zbożowych. Opiewała ona na czas oznaczony i stanowiła, że najemca może ją „z ważnych przyczyn” wypowiedzieć przed upływem terminu. Najemca umowę wypowiedział, podając jako ważną przyczynę zlikwidowanie preferencyjnych kredytów na skup zboża. Wynajmujący uznał, że wypowiedzenie było bezpodstawne i skierował sprawę do sądu. Sąd I instancji przyznał mu rację, uznając, że tak ogólne określenie przyczyn wypowiedzenia w umowie najmu nie daje podstaw do jej zerwania, gdyż przyczyny powinny być wskazane w miarę precyzyjnie. Jednak sąd II instancji powziął wątpliwość i zwrócił się do Sądu Najwyższego, który w uchwale stwierdził, że postanowienie umowy najmu zawartej na czas określony przewidujące możliwość wypowiedzenia tej umowy „z ważnych przyczyn” może być podstawą wypowiedzenia umowy, a w przypadku sporu między stronami ocena, czy ważne przyczyny uzasadniające jej rozwiązanie rzeczywiście wystąpiły, będzie należeć do sądu.

Uchwała Sądu Najwyższego z 21.11.2006 roku sygn. akt III CZP 92/06.[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdomy do kupieniadomy na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Milickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kościańskidomy na sprzedaż gmina Wolbromdomy na wynajem gmina Konopnicamieszkania na sprzedaż w Starym Białyniniedomy na wynajem w Nadarzycachdomy na wynajem w Tarnowie

Deweloperzy

);