Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że użytkowanie wieczyste, które zostało ustanowione przez dniem 1.05.2004 roku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego nie mogą doliczać VAT do opłat rocznych pobieranych po 30 kwietnia 2004 roku za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, jeżeli nastąpiło ono przed dniem wejścia Polski do Wspólnoty Europejskiej.

Sąd uznał, że kwoty opłat rocznych za użytkowanie wieczyste ustanowione przed dniem 1.05.2004 roku nie są ani kwotami brutto, ani kwotami netto. Ustanowienie użytkowania wieczystego powinno być kwalifikowane jako dostawa towarów, a nie jako świadczenie usługi. Oznacza to, że jeżeli użytkowanie wieczyste było ustanowione na gruncie przepisów poprzedniej ustawy, to nie podlega ono opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a od pobieranych obecnie kwot opłat rocznych nie trzeba naliczać i odprowadzać tego podatku. Skoro bowiem ustanowienie użytkowania wieczystego jest dostawą towarów, to podatkowe konsekwencje takiego zdarzenia zawierają się w jednym punkcie czasowym, tj. wpisie wieczystego użytkownika do księgi wieczystej, a nie rozciągają się na później pobierane opłaty roczne.

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8.01.2007 roku sygn. akt. I FSK 279/06[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniadomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Włodawskidomy na wynajem powiat Myślenickimieszkania na sprzedaż gmina Jeleniewomieszkania na sprzedaż gmina Lędzinydomy na wynajem w Piętniemieszkania na sprzedaż w Karłowicachdomy na wynajem w Strzeszewie

Deweloperzy

);