Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Utworzenie specjalnej strefy wokół lotniska, może być przesłanką do dochodzenia odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

W przedmiotowej sprawie uchwalona została uchwała sejmiku wojewódzkiego o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Strefa taka wymusza na jej mieszkańcach liczne restrykcje w zakresie możliwości zabudowy. Ponadto dozwolone immisje w postaci hałasu są tu wyższe niż na terenach poza strefą.

Powodowie wnieśli sprawę do sądu, żądając odszkodowania za obniżenie wartości ich nieruchomości z powodu znalezienia się w nowo utworzonej strefie. Port Lotniczy bronił się argumentacją, że obniżenie wartości nieruchomości może nastąpić tylko w stosunku do osób, które dopiero planują wznieść budowlę w strefie.

Skład sędziowski nie podzielił jednak zdania pozwanej i uznał roszczenie powodów. Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości podlega bowiem ogólnym regułom prawa cywilnego, a zatem musi nastąpić szkoda, a działanie pozwanego, w tym przypadku wprowadzenie strefy, musi pozostać w adekwatnym związku przyczynowo-skutkowym z powstałą szkodą. Sąd zwrócił ponadto uwagę, że zgodnie z przepisami prawa ochrony środowiska, podstawą do dochodzenia roszczeń z tytułu utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania jest między innymi zmniejszenie wartości nieruchomości.

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 28 maja 2013 r., sygn. akt IVC 1107/08

[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażdziałki na wynajemdomy do kupieniadomy na wynajem powiat Zielonogórskidomy na sprzedaż powiat Łęczyńskimieszkania na wynajem gmina Jednorożecmieszkania na wynajem gmina Korczewdomy na sprzedaż w Omulemieszkania na wynajem w Moniuszkachdomy na sprzedaż w Górkach

Deweloperzy

);