Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Utworzenie specjalnej strefy wokół lotniska, może być przesłanką do dochodzenia odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

W przedmiotowej sprawie uchwalona została uchwała sejmiku wojewódzkiego o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Strefa taka wymusza na jej mieszkańcach liczne restrykcje w zakresie możliwości zabudowy. Ponadto dozwolone immisje w postaci hałasu są tu wyższe niż na terenach poza strefą.

Powodowie wnieśli sprawę do sądu, żądając odszkodowania za obniżenie wartości ich nieruchomości z powodu znalezienia się w nowo utworzonej strefie. Port Lotniczy bronił się argumentacją, że obniżenie wartości nieruchomości może nastąpić tylko w stosunku do osób, które dopiero planują wznieść budowlę w strefie.

Skład sędziowski nie podzielił jednak zdania pozwanej i uznał roszczenie powodów. Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości podlega bowiem ogólnym regułom prawa cywilnego, a zatem musi nastąpić szkoda, a działanie pozwanego, w tym przypadku wprowadzenie strefy, musi pozostać w adekwatnym związku przyczynowo-skutkowym z powstałą szkodą. Sąd zwrócił ponadto uwagę, że zgodnie z przepisami prawa ochrony środowiska, podstawą do dochodzenia roszczeń z tytułu utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania jest między innymi zmniejszenie wartości nieruchomości.

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 28 maja 2013 r., sygn. akt IVC 1107/08

[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażinne nieruchomości na zamianęinne nieruchomości na wynajemdomy na wynajem powiat Mieleckimieszkania na sprzedaż powiat M. Suwałkidomy na wynajem gmina Sieniawamieszkania na wynajem gmina Tucznadomy na wynajem w Głuchmieszkania na wynajem w Radwaniedomy na wynajem w Stójło

Deweloperzy

);