Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Sąd Najwyższy uznał, że właściciel, który w wyniku instalacji na terenie nieruchomości urządzeń przesyłowych na podstawie decyzji administracyjnej został pozbawiony możliwości swobodnego dysponowania swoją własnością, może zwrócić się o jej wykup na drodze administracyjnej.

W sprawie, która trafiła do Sądu Najwyższego, zgoda na budowę urządzeń służących do przesyłania energii cieplnej na gruncie prywatnego właściciela została wydana w formie decyzji administracyjnej na podstawie art. 35 ustawy z dnia 12.03.1958 roku o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Zgodnie z nim przedsiębiorstwa państwowe mogły za zezwoleniem naczelnika gminy zakładać i przeprowadzać na nieruchomoś­ciach urządzenia przesyłowe. Osobom upoważnionym przysługiwało też prawo dostępu do tych urządzeń. Jeżeli zaś urządzenia powodowały, że nieruchomość nie nadawała się do racjonalnego użytkowania, to podlegała ona wywłaszczeniu. Właściciel wystąpił na drogę sądową, żądając wypłaty odszkodowania za spadek wartości gruntu oraz za korzystanie z nieruchomości bez umowy, jednak jego żądania zostały oddalone przez sąd I i II instancji, jak również przez Są Najwyższy, który stwierdził, że decyzja administracyjna wydana w 1982 r. przyznawała trwałe uprawnienie do korzystania z nieruchomości, dostępu do wszelkich umieszczonych tak urządzeń w celu konserwacji, jednocześnie przyznając właś­cicielowi prawo do odszkodowania, za szkody, które powstały w trakcie budowy, oraz inne z tym związane, a więc za zmniejszenie się wartości nieruchomości. Według Sądu Najwyższego aktualnym właścicielom nieruchomości przysługuje żądanie wykupu nieruchomości w postępowaniu administracyjnym. Natomiast nie mogą się oni domagać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości, przedsiębiorstwo przesyłowe dysponuje bowiem tytułem prawnym do korzystania z nieruchomości, jakim jest decyzja administracyjna.

Wyrok Sądu Najwyższego 9.03.2007 roku II CSK 457/05[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażdomy na wynajem powiat Polickimieszkania na sprzedaż powiat Bartoszyckidomy na wynajem gmina Rumialokale użytkowe na sprzedaż gmina Pilchowicedomy na sprzedaż w Trzeboszumieszkania na sprzedaż w Wierzbicymieszkania na sprzedaż w Grzmiący

Deweloperzy

);