Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Umowa zamiany nieruchomości może być połączona ze sprzedażą w jednym akcie notarialnym i od tej zamiany przysługuje ulga podatkowa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 maja 2015 roku.

W przedmiotowej sprawie podatnik po dwóch latach od zakupu domu postanowił się zamienić. Druga strona zamiany, posiadająca dom o tej samej wartości rynkowej, posiadała jeszcze działkę, którą to podatnik zamierzał kupić. Całość tej operacji ujęta była w jednym akcie notarialnym. Podatnik, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 ustawy o PIT wykazał, że skoro zamienił jedną zabudowaną nieruchomość na inną zabudowaną nieruchomość, to może skorzystać z zawartego tam zwolnienia.

Zakwestionował to Dyrektor Izby Skarbowej, twierdząc, że ze względu na nieprecyzyjność aktu notarialnego, nie można stwierdzić, tego co oświadcza podatnik i według niego rzekoma zapłata za działkę jest dopłatą i z tego tytułu należy się podatek. Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dopiero przed Naczelnym Sądem Administracyjnym udało się podatnikowi otrzymać korzystny wyrok. Sąd nie miał wątpliwości, że doszło do zamiany, niezależnie od nazwy widniejącej na akcie notarialnym.

Wyrok Naczlenego Sądu Administracyjnego z dnia 15 maja 2015 r., sygn. akt II FSK 1366/13[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemdomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupieniadomy na sprzedaż powiat Myszkowskimieszkania na sprzedaż powiat Wąbrzeskidomy na sprzedaż gmina Komornikimieszkania na wynajem gmina Tarnawatkamieszkania na wynajem w Tęgobórzudomy na wynajem w Zbigniewice-Koloniidomy na wynajem w Dębsku

Deweloperzy