Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Ulga podatkowa przy budowie lub rozbudowie domu za uprzednio sprzedaną nieruchomość istnieje niezależnie od pozwolenia na budowę - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 24 lipca 2013 r.

Skarżący sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od jego zakupu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, takie działanie obarczone jest obowiązkiem zapłaty daniny publicznej od sprzedaży, chyba że sprzedający skorzysta ze zwolnienia. Istnieje kilka niezależnych przesłanek nabycia zwolnienia, większość związana z przeznaczeniem pieniędzy ze sprzedaży na zakup, remont itp., związanych z nieruchomością mieszkaniową. Jedną z takich przesłanek jest złożenie oświadczenia, w odpowiednim urzędzie skarbowym, o tym, że przychód ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na inne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat.

Skarżący skorzystał ze zwolnienia, powołując się na powyższą przesłankę i wydał pieniądze na budowę oraz rozbudowę lokali mieszkalnych. Urząd skarbowy uznał, że nie należy się mu zwolnienie, bowiem nie posiadał on pozwolenia na budowę i przebudowę. Sprawa trafiła do kolejnej instancji, a następnie przed WSA. Finalnie dotarła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że zwolnienie podatkowe istnieje niezależnie od przesłanki pozwolenia na budowę, a mężczyzna mógłby być ewentualnie ukarany na podstawie przepisów prawa budowlanego.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 lipca 2013 r., sygn. akt II FSK 2336/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemkamienice na wynajemdziałki na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Szamotulskimieszkania na sprzedaż powiat Bielskilokale użytkowe na wynajem gmina Wałczlokale użytkowe na wynajem gmina Mała Wieśmieszkania na wynajem w Bononiidomy na sprzedaż w Zaszkowiemieszkania na sprzedaż w Nienałty-Brewkach

Deweloperzy

);