Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej interpretacji indywidualnej podkreślił, że zwolnienie od zapłaty należnego podatku od dochodu (tzw. ulgi meldunkowej) dla gruntów nabytych w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków – dana osoba była zameldowana na pobyt stały w nieruchomości przynajmniej przez dwanaście miesięcy przed datą zbycia oraz terminowo złożono oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia.

W stanie faktycznym sprawy grunt, na którym wybudowano budynek, nabyto w 2007 r. Wnioskodawcy w 2008 r. rozpoczęli budowę domu, w którym zameldowali się dopiero w maju 2009 r. Zamierzając sprzedać dom wraz z działką (i uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyć na zakup mieszkania) w październiku 2009 r., złożono wniosek o interpretację w przedmiocie podatku dochodowego. Zdaniem wnioskodawców, powinni być objęci ulgą meldunkową, ponieważ „grunt jest nieodłączną częścią całej nieruchomości, a został zakupiony w 2007 r., czyli w trakcie obowiązywania przepisów o uldze meldunkowej”.

Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że do nieruchomości nabytych w 2007 r. będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym obowiązujące 31 grudnia 2008 r. (w oparciu o art. 8 pkt 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw). Jednak należy pamiętać o tym, że dwunastomiesięczny termin liczy się od daty zameldowania się w lokalu, a nie od daty zakupu gruntu czy nieruchomości budynkowej (lokalowej).

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 18 grudnia 2009 r., IPPB1/415-787/09-4/MT[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniadomy do kupienialokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Legionowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Tarnobrzegmieszkania na wynajem gmina Łosicemieszkania na wynajem gmina M. Lublindomy na sprzedaż w Kawęczyniemieszkania na wynajem w Grabniedomy na wynajem w Mokrz

Deweloperzy

);