Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej interpretacji indywidualnej podkreślił, że zwolnienie od zapłaty należnego podatku od dochodu (tzw. ulgi meldunkowej) dla gruntów nabytych w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków – dana osoba była zameldowana na pobyt stały w nieruchomości przynajmniej przez dwanaście miesięcy przed datą zbycia oraz terminowo złożono oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia.

W stanie faktycznym sprawy grunt, na którym wybudowano budynek, nabyto w 2007 r. Wnioskodawcy w 2008 r. rozpoczęli budowę domu, w którym zameldowali się dopiero w maju 2009 r. Zamierzając sprzedać dom wraz z działką (i uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyć na zakup mieszkania) w październiku 2009 r., złożono wniosek o interpretację w przedmiocie podatku dochodowego. Zdaniem wnioskodawców, powinni być objęci ulgą meldunkową, ponieważ „grunt jest nieodłączną częścią całej nieruchomości, a został zakupiony w 2007 r., czyli w trakcie obowiązywania przepisów o uldze meldunkowej”.

Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że do nieruchomości nabytych w 2007 r. będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym obowiązujące 31 grudnia 2008 r. (w oparciu o art. 8 pkt 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw). Jednak należy pamiętać o tym, że dwunastomiesięczny termin liczy się od daty zameldowania się w lokalu, a nie od daty zakupu gruntu czy nieruchomości budynkowej (lokalowej).

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 18 grudnia 2009 r., IPPB1/415-787/09-4/MT[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianęlokale użytkowe do kupieniamieszkania na wynajem powiat Kraśnickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Miechowskimieszkania na sprzedaż gmina Bodzechówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Nakło nad Noteciąmieszkania na wynajem w Napoleonowiedomy na wynajem w Mirkowicachdomy na sprzedaż w Białym Błocie

Deweloperzy

);