Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Gmina nie ma prawa uchwalać przepisów prawa miejscowego, które nakładają dodatkowe, ponadustawowe sankcje za nieprzestrzeganie nowych obowiązków wynikających z przepisów o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Rada gminy uchwaliła regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie. Zawarła tam postanowienia, które dla mieszkańców niestosujących się do obowiązków związanych z gospodarką odpadami komunalnymi, przewidywały różnorakie sankcje.

Wojewoda, sprawdzając akt prawa miejscowego, jakim był przedmiotowy regulamin, uznał, że niezgodne z prawem jest rozszerzanie katalogu kar przez radnych. „Rada gminy nie może określać kar związanych z przestrzeganiem ustaw, w tym ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach”. Organ nadzoru przypomniał, że ustawa zawiera już sankcję za niestosowanie się wyżej wymienionego śmieciowego obowiązku, jaką jest możliwość wymierzenia kary grzywny.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego, nr LEX-I.4131.5.2013.BB[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajeminne nieruchomości na wynajemkamienice do kupieniadomy na sprzedaż powiat Mińskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Gliwicedomy na sprzedaż gmina Terespolmieszkania na sprzedaż gmina Śniadowodomy na wynajem w Uchaniemieszkania na wynajem w Uściąż-Koloniadomy na wynajem w Zakrzewie

Deweloperzy

);