Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynków stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Spółka we wniosku o udzielenie interpretacji podatkowej zapytała, czy sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynków jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT). W ocenie spółki zbycie udziału nie jest, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawą towarów. Towarami są m.in. budynki lub ich części, a przy zbyciu udziału we współwłasności sprzedający nie rozporządza budynkiem, a tylko udziałem we współwłasności. Nie przenosi to prawa do samoistnego rozporządzania rzeczą wspólną, a jedynie prawo do współposiadania i współkorzystania z niej. Skoro zatem udział we współwłasności nie jest towarem, to jego sprzedaż należy traktować jako sprzedaż usług, a nie towaru, którego dotyczy zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, i opodatkować stawką 22 proc.

Minister Finansów w interpretacji podatkowej określił stanowisko spółki jako nieprawidłowe. Uznał, że zbycie udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz zbycie udziału we współwłasności budynków na nim posadowionych należy traktować jako dostawę towarów. Dlatego czynność ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i § 13 ust. 1 pkt 10 obowiązującego w dacie rozpoznawania omawianej sprawy rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336). Spółka odwołała się od interpretacji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uwzględnił skargę i uchylił interpretację. Jego zdaniem w przypadku sprzedaży udziału w nieruchomości mamy do czynienia ze świadczeniem usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Minister Finansów nie zgodził się z wyrokiem sądu pierwszej instancji i złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że sprawa budzi tak duże wątpliwości, że zachodzi potrzeba zwrócenia się do poszerzonego składu sędziów.

Najwyższy Sąd Administracyjny w 7-osobowym składzie orzekł, że sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynków stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Podkreślił, że sprzedaż taka prowadzi do przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzania tymi towarami tak jak właściciel. W związku z tym na gruncie ustawy o VAT taka czynność nie może powodować innych skutków prawnych niż sprzedaż towaru przez jedynego właściciela (użytkownika wieczystego), która w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi dostawę towarów – w jej wyniku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzenia towarami w takim samym zakresie jak właściciel.

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemkamienice na sprzedażgaraże na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Gliwickidomy na wynajem powiat Krośnieńskidomy na sprzedaż gmina Brzeźnicadomy na wynajem gmina Przasnyszdomy na wynajem w Libartowiedomy na wynajem w Radłowicachmieszkania na sprzedaż w Rąbieżu Gruduskim

Deweloperzy