Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Z podatkowego punktu widzenia spółdzielnia mieszkaniowa działa jak przedsiębiorca - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 listopada 2015 r.

W przedmiotowej sprawie spółdzielnia mieszkaniowa starała się o otrzymanie interpretacji podatkowej, dotyczącej kwestii podatku od nieruchomości. Twierdziła, że jedynie w niewielkiej części zajmowanych przez nią budynków prowadzi działalność gospodarczą (odpłatne zarządzanie lokalami użytkowymi), a pozostałą wykorzystuje na gospodarowanie funduszami swoich członków w celach niezarobkowych. W związku z powyższym, najwyższą stawkę podatku, powinna płacić jedynie od części zarobkowej, a w pozostałej może zastosować stawkę należną dla budynków pozostałych. Organ rozpatrujący sprawę był jednak innego zdania. Według niego wynajmowanie przez spółdzielnie lokali użytkowych i zarządzanie mieści się w definicji przedsiębiorcy zgodnie z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.). W takim układzie spółdzielnia powinna płacić podatek w najwyższej stawce od wszystkich pomieszczeń, które nie są lokalami mieszkalnymi. Sądy administracyjne obu instancji podzieliły stanowisko organu. NSA dodał, że jeżeli spółdzielnia prowadzi zarówno działalność o charakterze gospodarczym, jak i innym, to nie pozbawia ją to statusu przedsiębiorcy.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 2420/13


[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęciakamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Chrzanowskimieszkania na wynajem powiat Oleśnickidomy na sprzedaż gmina Pyzdrymieszkania na sprzedaż gmina Cedry Wielkiedomy na wynajem w Radoczymieszkania na wynajem w Nowych Załubicachmieszkania na wynajem w Raszkowie

Deweloperzy

);