Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Z podatkowego punktu widzenia spółdzielnia mieszkaniowa działa jak przedsiębiorca - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 listopada 2015 r.

W przedmiotowej sprawie spółdzielnia mieszkaniowa starała się o otrzymanie interpretacji podatkowej, dotyczącej kwestii podatku od nieruchomości. Twierdziła, że jedynie w niewielkiej części zajmowanych przez nią budynków prowadzi działalność gospodarczą (odpłatne zarządzanie lokalami użytkowymi), a pozostałą wykorzystuje na gospodarowanie funduszami swoich członków w celach niezarobkowych. W związku z powyższym, najwyższą stawkę podatku, powinna płacić jedynie od części zarobkowej, a w pozostałej może zastosować stawkę należną dla budynków pozostałych. Organ rozpatrujący sprawę był jednak innego zdania. Według niego wynajmowanie przez spółdzielnie lokali użytkowych i zarządzanie mieści się w definicji przedsiębiorcy zgodnie z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.). W takim układzie spółdzielnia powinna płacić podatek w najwyższej stawce od wszystkich pomieszczeń, które nie są lokalami mieszkalnymi. Sądy administracyjne obu instancji podzieliły stanowisko organu. NSA dodał, że jeżeli spółdzielnia prowadzi zarówno działalność o charakterze gospodarczym, jak i innym, to nie pozbawia ją to statusu przedsiębiorcy.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 2420/13


[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemmieszkania na sprzedażhale i magazyny na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Brzeskidomy na sprzedaż powiat Wrocławskilokale użytkowe na wynajem gmina Rejowiecmieszkania na sprzedaż gmina Wielka Wieśmieszkania na sprzedaż w Rudnik Drugimieszkania na sprzedaż w Łaszczów-Koloniidomy na sprzedaż w Łosieniu

Deweloperzy

);