Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 05.03.2009 r., jeżeli gmina jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej, to zarządca tej wspólnoty nie może być radnym tej gminy.

Zgodnie bowiem z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

W sprawie, która trafiła na wokandę sądu, radny gminy rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na zarządzaniu nieruchomościami. Wśród wspólnot mieszkaniowych, które podpisały z nim umowę, znalazły się wspólnoty, których członkiem była gmina. W związku z tą sytuacją rada gminy podjęła uchwałę, na mocy której stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił stanowisko gminy i stwierdził, że mienie komunalne będące we władaniu wspólnot mieszkaniowych nie przestaje być własnością komunalną. Mienie to pozostaje własnością gminy i należy w dalszym ciągu do mienia, z którego korzystanie w celu prowadzenia działalności gospodarczej wyczerpuje znamiona „korzystania z mienia komunalnego". Przepis art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnymi nie przewiduje żadnych wyjątków od sformułowanego tam zakazu, który dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy w ogóle.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 05.03.2009 r., sygn. akt III SA/Wr 701/08[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniakamienice do kupieniadomy na wynajem powiat Wyszkowskimieszkania na sprzedaż powiat Oleckimieszkania na wynajem gmina Starachowicedomy na wynajem gmina Podkowa Leśnamieszkania na wynajem w Chocimiudomy na sprzedaż w Kupiniemieszkania na wynajem w Nowodzielniku

Deweloperzy

);