Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 05.03.2009 r., jeżeli gmina jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej, to zarządca tej wspólnoty nie może być radnym tej gminy.

Zgodnie bowiem z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

W sprawie, która trafiła na wokandę sądu, radny gminy rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na zarządzaniu nieruchomościami. Wśród wspólnot mieszkaniowych, które podpisały z nim umowę, znalazły się wspólnoty, których członkiem była gmina. W związku z tą sytuacją rada gminy podjęła uchwałę, na mocy której stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił stanowisko gminy i stwierdził, że mienie komunalne będące we władaniu wspólnot mieszkaniowych nie przestaje być własnością komunalną. Mienie to pozostaje własnością gminy i należy w dalszym ciągu do mienia, z którego korzystanie w celu prowadzenia działalności gospodarczej wyczerpuje znamiona „korzystania z mienia komunalnego". Przepis art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnymi nie przewiduje żadnych wyjątków od sformułowanego tam zakazu, który dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy w ogóle.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 05.03.2009 r., sygn. akt III SA/Wr 701/08[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemhale i magazyny do kupieniamieszkania na sprzedażdomy na wynajem powiat M. Poznańlokale użytkowe na sprzedaż powiat Strzyżowskidomy na sprzedaż gmina Krzykosylokale użytkowe na wynajem gmina Witnicamieszkania na sprzedaż w Podlesiedomy na wynajem w Łagiewnikachdomy na sprzedaż w Jastrzębii

Deweloperzy

);