Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jeżeli księga wieczysta urządzona jest dla kilku tylko geodezyjnie wyodrębnionych działek i tylko niektóre objęte są służebnością gruntową, to odłączenie z tej księgi działki nawet nieobjętej wykonywaniem tej służebności i założenie dla niej nowej księgi powoduje przeniesienie owej służebności do tej nowej księgi wieczystej – wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 17.04.2009 r.

W przedmiotowej sprawie duża nieruchomość składała się z działek wyodrębnionych geodezyjnie. Część z działek jest obciążona służebnością na rzecz każdoczesnego właściciela innych działek. Właściciel nieruchomości złożył w sądzie wniosek o odłączenie działki niewymienionej jako obciążonej służebnością do nowej księgi wieczystej. Sąd przeniósł jednak do nowej księgi wieczystej służebność przejazdu i przechodu, wymieniając jako obciążone owych siedem działek nią nieobjętych.

Jako podstawę sąd wskazał § 11 rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Właściciel wniósł zażalenie na ten wpis, gdyż jego zdaniem służebność ta nie obciąża działki wydzielonej do nowej księgi. Sąd II instancji powziął wątpliwość i zadał pytanie Sądowi Najwyższemu, który uznał, że jeśli jedna księga wieczysta urządzona jest dla kilku tylko geodezyjnie wyodrębnionych działek i tylko niektóre objęte są służebnością gruntową, to odłączenie z tej księgi działki nieobjętej wykonywaniem tej służebności i założenie dla niej nowej księgi nie wygasza tego obciążenia.

Uchwała Sądu Najwyższego z 17.04.2009 r. sygn. akt III CZP 9/09[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażdomy poszukiwane do wynajęciadomy na zamianęmieszkania na wynajem powiat Skarżyskimieszkania na sprzedaż powiat Grodziskilokale użytkowe na wynajem gmina Dąbrowa Tarnowskalokale użytkowe na wynajem gmina Zbąszynekmieszkania na sprzedaż w Wilgoszczymieszkania na sprzedaż w Tomaszedomy na wynajem w Bajorski Gaj

Deweloperzy

);