Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną mają charakter świadczeń okresowych miesięcznych, płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca, a zatem roszczenia o ich zapłatę przedawniają się z upływem 3 lat – orzekł Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieście we Wrocławiu.

W przedmiotowej sprawie właściciel lokalu nie uiszczał zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną oraz opłaty za media dostarczane do jego lokalu. Podczas sprawy o zapłatę zaległości podniósł zarzut przedawnienia, a to zdaniem Sądu spowodowało, że powództwo wobec niego nie zasługiwało na uwzględnienie. Wszystkie dochodzone przez stronę powodową opłaty mają charakter świadczeń okresowych i podlegają w związku z tym 3-letniemu terminowi przedawnienia stosownie do art. 118 Kodeksu cywilnego. Kwestia okresowego charakteru tych świadczeń jest oczywista. Zdaniem Sądu zaliczki te spełniają wszystkie cechy świadczenia okresowego, bowiem zgodnie z ustawą o własności lokali uiszczane są w periodycznych odstępach czasu (co miesiąc), natomiast globalna wysokość kosztów zarządu nieruchomością wspólną nie jest znana do czasu sporządzenia sprawozdania finansowego za mijający rok kalendarzowy, zaliczki więc nie składają się z góry na określoną jednorazowo kwotę, która tylko jest rozłożona na raty. Ustawodawca na mocy bezwzględnie obowiązującego przepisu nadał zaliczkom charakter świadczeń okresowych miesięcznych, płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca, co zbliża je do świadczeń czynszowych. Przyjęcie dla zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną 10-letniego terminu przedawnienia jak dla świadczeń jednorazowych ewidentnie błędne.

Wyrok Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieście we Wrocławiu z dnia 19 kwiecień 2013 r., sygn.akt IX C 467/12[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęhale i magazyny na wynajemkamienice do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Olkuskidomy na sprzedaż powiat Poznańskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Bojadłalokale użytkowe na sprzedaż gmina Ładzicemieszkania na sprzedaż w Warniłęgumieszkania na sprzedaż w Łężkumieszkania na wynajem w Nowych Grochalach

Deweloperzy

);