Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną mają charakter świadczeń okresowych miesięcznych, płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca, a zatem roszczenia o ich zapłatę przedawniają się z upływem 3 lat – orzekł Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieście we Wrocławiu.

W przedmiotowej sprawie właściciel lokalu nie uiszczał zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną oraz opłaty za media dostarczane do jego lokalu. Podczas sprawy o zapłatę zaległości podniósł zarzut przedawnienia, a to zdaniem Sądu spowodowało, że powództwo wobec niego nie zasługiwało na uwzględnienie. Wszystkie dochodzone przez stronę powodową opłaty mają charakter świadczeń okresowych i podlegają w związku z tym 3-letniemu terminowi przedawnienia stosownie do art. 118 Kodeksu cywilnego. Kwestia okresowego charakteru tych świadczeń jest oczywista. Zdaniem Sądu zaliczki te spełniają wszystkie cechy świadczenia okresowego, bowiem zgodnie z ustawą o własności lokali uiszczane są w periodycznych odstępach czasu (co miesiąc), natomiast globalna wysokość kosztów zarządu nieruchomością wspólną nie jest znana do czasu sporządzenia sprawozdania finansowego za mijający rok kalendarzowy, zaliczki więc nie składają się z góry na określoną jednorazowo kwotę, która tylko jest rozłożona na raty. Ustawodawca na mocy bezwzględnie obowiązującego przepisu nadał zaliczkom charakter świadczeń okresowych miesięcznych, płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca, co zbliża je do świadczeń czynszowych. Przyjęcie dla zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną 10-letniego terminu przedawnienia jak dla świadczeń jednorazowych ewidentnie błędne.

Wyrok Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieście we Wrocławiu z dnia 19 kwiecień 2013 r., sygn.akt IX C 467/12[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażgaraże do kupieniainne nieruchomości do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Bialskidomy na sprzedaż powiat Brodnickimieszkania na sprzedaż gmina Lądek-Zdrójlokale użytkowe na sprzedaż gmina Lubliniecdomy na sprzedaż w Płoszkowiedomy na wynajem w Młynkachmieszkania na sprzedaż w Siemiątkowo-Rogalach

Deweloperzy

);